Překvapivé: Hewlett-Packard se usmiřuje s Xeroxem

Soudní spor, který vypadal na léta, překvapivě skončil - a tím, který ustoupil, byl Xerox.
Hewlett-Packard oznámil, že dosáhl dohody a mimosoudního vyrovnání s firmou Xerox, kterou žaloval za porušení autorských práv. Dohoda znamená jednoznačný ústupek Xeroxu – ten potvrdil, že změní balení svých spotřebních materiálů (cartridge pro laserové tiskárny) tak, že nebudou obsahovat výrazy „LaserJet“ a příslušné číselné označení. Hewlett-Packard žaloval Xerox již v roce 1997 za to, že jeho spotřební materiály pro LaserJety byly baleny i marketovány tak, že to vyvolávalo dojem, jako by šlo o „autorizované“ cartridge od HP.

Živě komentuje: tato copyrightová válka hrozila dlouhým trváním i zuřivostí. Obě strany na sebe nyní pohlíží jako na největší konkurenty v oblasti (zejména) laserových tiskáren, a nenápadné spotřební materiály jsou vlastně jediným ziskovým zbožím v tomto významném byznysu. Zatímco tiskárny prodávají jejich výrobci v podstatě za náklady, je na spotřebních materiálech (zejména tonery, ale také cartridge) obrovský rabat – a vytížená tiskárna spotřebuje za svůj život spotřební materiál za několikrát vyšší cenu než kolik sama stojí. Překvapivý ústup Xeroxu spíše svědčí o tom, že by soudní při zřejmě prohrál – Hewlett-Packard totiž skutečně velice intenzivně propaguje své cartridge jako „jediné autorizované“ a pokud Xerox vyvolal balením i marketingem (údajně cartridge inzeroval spolu s fotografiemi tiskáren LaserJet) dojem autorizovanosti, pravděpodobně by mu to soud neodpustil.

Váš názor Další článek: Apple: firma si stojí nejlépe za poslední čtyři roky

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Vytížení, Pack, Cartridge, Hewlett-Packard, Dojem, Rabat, HP Laserjet


Určitě si přečtěte

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 24

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí