Konsorcium čtrnácti největších amerických bank by s tím mohlo pohnout.
Je pozoruhodné, že zatímco se na USA oprávněně hledí v oblasti informačních technologií, Internetu a e-commerce jako na zemi, která má před ostatním světem mílový náskok, má minimálně ve dvou velmi důležitých faktorech náskok Evropa: ve využívání mobilních telefonů a v elektronických platbách. Obojí vyplývá vlastně právě
z náskoku Ameriky; v USA se daleko dříve než kdekoli jinde rozšířily pagery, a když přišla technologie GSM, tak už nebyla chuť zavedený trh měnit. V Evropě mají pagery jen zlomeček trhu, a když přišla technologie GSM, vlastně okamžitě vyplnila prázdný trh. Obdobně je tomu i s elektronickými platbami například u nás: vzhledem k tomu, že se zde nestačily rozšířit platební karty, dával časně zrealizovaný záměr Expandia Banky smysl, setkal se s pozitivním ohlasem i relativním úspěchem. V USA, kde se především nekrade a kde vám stačí malá plastiková kartička k přežití v jakémkoli osídleném místě v kteroukoli dobu, měl touhu používat podstatně krkolomnější elektronickou platbu málokdo.
Velký důvod, proč v USA zatím nebyly elektronické platby veřejností příliš přijímány, je z našeho pohledu kuriózní: Američané to považovali a stále považují za daleko větší ohrožení své bezpečnosti než u kreditek. S platebními kartami mají celoživotní zkušenosti a mávají jimi obchodníkem před nosem desetkrát denně; nemají proto problém jejich čísla poslat přes Internet, případů zneužití je směšně málo a navíc bývá díky dobrému sledovacímu systému viník obvykle dopaden. U elektronických plateb ale musí Američan sdělit „počítači“ své číslo účtu, a to dělá jenom velice nerad – ostatně, nejen počítači, bude velice neochotný jej sdělit i vám jako osobě či firmě, když na něj budete chtít poslat peníze. U nás je úspěch Expandia Banky právě opačný – i ti lidé, kteří mají platební karty, nechtějí posílat jejich číslo přes Internet a mají daleko větší důvěru v to, že tato informace neunikne z jejich banky.
Důvod, proč elektronické platby čeká pravděpodobně velký rozmach i v USA, je jiný: zjednodušují, zlevňují a zrychlují platební procesy. V USA se ročně platí okolo šedesáti miliard (!) účtů, průměrný Američan platí sedmnáct různých účtu za měsíc. To dnes znamená, že musí přinejmenším někde popisovat nějaké papírky, a podobně s nimi zachází i strana, která je přijímá; přechod na elektronické platby by celý tento proces podstatně zjednodušil, především by ale pak šetřila strana, která platby přijímá (pojišťovny, telekomy, elektrárenské firmy, banky atd.). Tři významné americké banky už v červnu letošního roku zformovaly konsorcium nazvané Spectrum, které chce dosáhnout přechodu na elektronické platby všech možných druhů účtů; až nyní ale toto konsorcium získalo velké popostrčení dopředu, když k němu přistoupilo dalších jedenáct hlavních amerických bank – tím už získalo na trhu dominantní pozice a málokdo je mimo něj. Se zájmem vytvořit univerzální internetový systém pracující s účty se už přihlásily firmy Sun Microsystems a bývalá firma Netscape.
Dnes se v USA dá platit v řadě případů elektronicky, jenomže stále jde o příliš malou část celkového portfolia plateb, které člověk provádí. A proto se to nesetkává příliš s úspěchem – užitečné by bylo, kdyby člověk mohl platit online všechno, ne jenom některé ze svých účtů. Řada firem umožňuje platit přímo elektronicky, ale překážkou byly bankovní obři, přes které protéká majorita financí; jakmile se v tomto banky probudí, sjednotí se a vytvoří společný standard, stane se zřejmě elektronické placení v USA nesmírně rychle tou nejpoužívanější metodou.