Přehrávač Zune: Apple zvítězil, Microsoft poraženě odchází

Přehrávač Zune: Apple zvítězil, Microsoft poraženě odchází

Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Microsoft toto přísloví musí z duše nenávidět, protože konec Zune nelze připsat ničemu jinému, než jeho pozdním příchodem na trh.

Kapitoly článku:


Apple je fenomén. Je už jedno, jestli majitelé čehokoliv od Applu milují dané výrobky, Steva Jobse nebo značku Apple. Cokoliv od Applu není široce použitelné a ani se nezaměřuje na IT profesionály. Apple svými výrobky řeší konkrétní potřeby a jeho cílovkou jsou masy uživatelů.

S trochou nadsázky lze říct, že Apple dokáže prodat cokoliv komukoliv. Apple vám nenabídne milion a jednu funkci. Dá vám funkcí pouze dvacet, některé z nich budou navíc ještě omezeny. Všech dvacet funkcí ale dostatečně a pohodlně bude fungovat, a obyčejně se jedná o funkce, které uživatel opravdu potřebuje, nic zbytečného. Apple prostě umí prodávat a Microsoft momentálně tvrdě narazil.

1zune.jpg 2ipod.jpg
 Zune HD versus iPod Touch

Chyba se bohužel stala už na začátku. V rychlosti se proto podívejme, jak to vypadalo s hudebním a video přehrávačem Zune v uplynulých pěti letech.

První Zune: nějak se začít muselo

Psal se rok 2006 a Apple dobýval trh s hudebními přehrávači iPod. Microsoftu se zachtělo ukrojit si část trhu tohoto spotřebního zboží. Se společností Toshiba proto sedli nad návrhem a vytvořili první verzi přehrávače Zune s 30GB pevným diskem. Ve Spojených Státech se na pulty obchodů dostal 14. listopadu 2006, ještě tak stihl ideální předvánoční mánii.

Druhý Zune: dva roky, dvě verze, několik kapacit

Druhá generace Zune přišla téměř přesně o rok později – v listopadu 2007. Microsoft tehdy do obchodů pustil hned několik verzí. Zune s klasickým pevným diskem nabídl kapacitu 80 GB a flashová verze se objevila ve velikostech 4 a 8 GB.

Zune s pevným diskem byl ve srovnání s první generací jen o pár milimetrů menší a o čtvrtinu lehčí. Zvětšil se ale displej, dříve 3palcový nyní nahradily 3,2 palce při zachování stejného rozlišení 240×320 pixelů.

Flashová verze na tom byla pro každodenní nošení o poznání lépe. Jen jste se museli spokojit s menším 1,8palcým displejem, ovšem při stejném rozlišení jako u diskové verze.

Hned další rok, v září 2008, přišly na trh nové Zune. Od tehdy aktuálního Zune se lišily pouze větší kapacitou – v případě diskové to bylo 120 GB, flashová 16 GB.

Třetí generace Zune: poslední nadechnutí

Zvrat nastal v polovině listopadu 2009, kdy Microsoft po dvou letech čekání vydal Zune HD. Ukončil vývoj diskové verze, zaměřil se pouze na flashovou, kterou nabídl ve velikostech 16 a 32 GB.

Zune HD byl v porovnání s druhou generací diskových verzí opět nepatrně menší. Hlavně ale nabídl dotykový displej a větší 3,3palcový displej s rozlišením 480×272 pixelů.

Přišel duben 2010 a Microsoft oznámil vydání Zune HD ve velikosti 64 GB. Jednalo se tedy o původní Zune HD z listopadu 2009, akorát s dvakrát větší kapacitou. Poté nastal březen 2011 a Microsoft to se Zune zabalil.

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud