Bezpečnost | VLC

Přehrávač VLC Media Player obsahuje kritickou bezpečnostní chybu, oprava zatím není

Přehrávač VLC Media Player obsahuje kritickou bezpečnostní chybu, oprava zatím není

Aktualizováno: 

Ukázalo se, že se němečtí experti z CERT-Bund (státní organizace pro kybernetickou bezpečnost) dopustili větší chyby, než tvůrci programu VLC. Ten je podle všeho bezpečný a není nijak zranitelný. Jak se zpětně ukázalo, bezpečnostní „experti“ používali staré systémové knihovny. Více se dozvíte v aktuálním článku:


Německá bezpečnostní organizace CERT-Bund našla vážnou bezpečnostní chybu v multimediálním přehrávači VLC Player. Problém se týká aplikací pro operační systémy Windows, Linux i UNIX (verze pro macOS se údajně netýká) a umožňuje hackerům získat přístup a upravovat data na postižených zařízeních.

Podle odborníků není zatím zjištěný bezpečnostní nedostatek aktivně zneužíván k útokům, nicméně lze předpokládat, že po jeho publikaci se tak dříve či později stane. Nově objevená chyba, zapsaná v databázi NVE jako CVE-2019-13615, se vyskytuje v nejnovější verzi aplikace VLC Media Player s číslem 3.0.7.1.

Otevřené dveře pro hackery

Chyba byla nahlášena vývojářům před čtyřmi týdny a ačkoli má nastavenou nejvyšší prioritu a kritickou důležitost, podle tiketu zatím nebyly zahájeny práce, vedoucí k jejímu odstranění. V národní databázi chyb zabezpečení NIST je hodnocena známkou 9,8, což znamená „kritické“ nebezpečí, zatímco CERT-Bund ji hodnotí jako „velmi nebezpečnou“, což je druhá nejvyšší úroveň.

VLC Media Player je oblíbený přehrávač médií, vyznačující se širokou podporou multimediálních formátů. I proto se může pochlubit působivým počtem stažení překračujícím tři miliardy, což tuto zranitelnost činí ještě nebezpečnější.

Nebezpečí spočívá v tom, že vzdálený útočník může odhalenou zranitelnost v přehrávači zneužít k provedení prakticky jakéhokoli kódu, útoku typu Denial of Service (DoS), k získání informací nebo manipulaci se soubory.

Řešení zatím v nedohlednu

Přes stav tiketu údajně vývojáři z neziskové organizace VideoLAN, která stojí za VLC Playerem, celou dobu pracují na opravě. Ta je zatím hotová zhruba ze 60 %, nicméně konkrétní termín vydání opravené verze zatím nebyl publikován.

Jistým paradoxem je, že v červnu byla vydána největší aktualizace zabezpečení přehrávače VLC Media Player v historii tohoto programu. Zahrnovala opravy celkem 33 zranitelností, z nichž dvě byly označeny jako kritické, 21 jako středně závažných a 10 bylo hodnocených jako nízké riziko.

Až do vydání opravy bezpečnostní experti doporučují používat místo VLC Media Playeru nějakou bezpečnější alternativu. Možností je celá řada – doporučit můžeme například MPC-HC, KMPlayer či Kodi.

Diskuze (18) Další článek: Potravinové doplňky: Posila zdraví, nebo jen útok na naše peněženky?

Témata článku: Kodi, Bezpečnost, Hudba, filmy, seriály, VLC, Multimédia, Chyba, Zranitelnost, VLC Media Playeru, Bezpečnostní chyba, Oprava, Tiket, DOS, VLC Media Player, Přehrávač, NIST, Unix, NVE, Denial of service


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch