Přehled zvukových karet na českém trhu

Domácí kino, úpravy a střih videa, fenomén MP3 – to vše hýbe multimediálním světem počítačů. Kvalitní zvuková karta posune užívání počítače do zcela jiných rozměrů a umožní vám splnit si i ty nejtajnější sny. Na českém trhu je k dostání spousta více či méně kvalitních zvukových karet a náš malý průvodce by vám měl s jejich výběrem poradit.
Tento článek vyšel v časopise Computer 18/01 dne 13. září 2001

Možná si řeknete, že koupě zvukové karty je v době integrovaných řešení zbytečností. Omyl! Srovnávat integrovaný zvukový čip na základní desce s kvalitní plnohodnotnou zvukovou kartou je jako porovnávat bakelitového šampióna dob minulých s nynějšími vozy. Cena počítače díky integrované zvukové kartě sice klesne, ale pokud nejste úplný hudební barbar, s takovým řešením se dlouho nespokojíte. Jestliže jste se právě rozhodli, že si místo nové kytary pořídíte kvalitní zvukovou kartu a složíte pro další generace nějaký ten „šlágr“, je náš článek určen právě vám.

Trocha historie

Když byl počítačový průmysl ještě v plenkách a začaly se objevovat první zvukové karty, nastal problém, protože programy nepodporovaly všechny „zvukovky“. Z tohoto důvodu se vyvinuly tzv. standardy. Prvním standardem byl Sound Blaster (ano, název je odvozen od stejnojmenné zvukové karty), který ale později přestal stačit, a tak byl pro stereofonní výstup vyvinut vylepšený standard Sound Blaster Pro. Proč se o tom zmiňuji? Tyto standardy jsou totiž využívány hlavně ve starých dosových hrách a bez nich byste neslyšeli žádný zvuk. Drtivá většina dnešních zvukových karet je ale se Sound Blaster kompatibilní, což znamená, že si s problémem, zda je či není podporován některý ze standardů, nemusíte lámat hlavu.

Prostorový zvuk

Jak jsem se již zmínil, zvukových karet je na našem trhu velké množství, počínaje těmi nejlevnějšími (od 300 Kč) a konče těmi profesionálními (i 20 000 Kč). Pro běžnou práci, poslech hudebních cédéček nebo občasnou úpravu vlastních skladeb samozřejmě postačují karty levnější, řekněme do 8 000 Kč. Jaký je ale rozdíl v kartě za 500 a za 2 000 Kč? Mnohem větší, než by se mohlo zdát.

Tak především musíme rozlišovat, zda je zvuková karta dvou-, čtyř- nebo šestikanálová. Pokud je pouze dvoukanálová, připojíte k ní jen dva reproduktory a například při přehrávání DVD filmů budete ochuzeni o značný zvukový prožitek. Čtyřkanálová karta už na tom je lépe, protože se při zapojení kvalitního reproduktorového systému můžeme bavit o prostorovém zvuku. No a konečně, pokud jste filmoví fanoušci, určitě si pořiďte šestikanálovou zvukovou kartu.

Prostor, prostor, prostor

Tady bych si dovolil malou odbočku. Jak jsme si již řekli, prostorový zvuk vznikne už při zapojení čtyř reproduktorů. Možná jste se ale již setkali s pojmy jako A3D, EAX apod. To jsou takzvané standardy prostorového zvuku a vznikly hlavně proto, aby dojem „prostorovosti“ byl co největší. Pokud totiž bude v místnosti jen zdroj zvuku a posluchač, nebude přehraný zvuk odpovídat realitě. Z toho důvodu se proto například programátoři snaží do svých her zahrnout podporu nějakého standardu, který dokáže vypočítat velikost místnosti, zdroj a umístění zvuku, odrazy a mnoho dalších věcí.

V souvislosti s prostorovým zvukem byste neměli zapomenout na kvalitní reproduktory. Pokud koupíte malé bakelitové bedničky, rozhodně nečekejte zázraky. To si raději připlaťte a za částku pohybující se kolem dvou tisíc korun si pořiďte reproduktorový systém 2.1, který obsahuje dřevěný subwoofer (basová jednotka) a dva kvalitní satelity.

PCI, nebo ISA?

Téměř všechny dnešní zvukové karty jsou určeny pro sběrnici PCI. Samozřejmě se můžete setkat i se staršími zvukovými kartami ISA, ale jejich koupi bych vám nedoporučoval. Sběrnice ISA už přesluhuje a navíc může být taková karta zdrojem problémů. Máte-li štěstí a zvukovou kartu ISA zprovozníte, může se stát přehrávání filmu na DVD malým utrpením. Nezřídka se totiž stává, že vypadává zvuk nebo je obraz trhaný. Rada tedy zní: pokud si pořizujte nový počítač, zvukovým kartám ISA se raději vyhýbejte.

Je libo rádio?

Existují zvukové karty, které obsahují integrovaný radio tuner. Z vlastní zkušenosti vím, že rádio na počítači je velmi návyková záležitost. S kartou obsahující radio tuner většinou dostanete jednoduchou FM anténu, pomocí níž ale naladíte mnoho stanic. Radio tuner bývá velmi citlivý, a jedinou nevýhodou je tedy malé rušení ostatními komponenty počítače. I přesto je ale zvuk velmi čistý a pomocí odpovídajícího softwaru si můžete přímo nahrávat svůj oblíbený pořad.

Co se týče softwaru, velmi oblíbeným je Radiator, což je freewarový program od českých tvůrců. Vždy si ale dobře rozmyslete, zda je výhodnější koupit samostatnou Radio kartu nebo zmiňované řešení v podobě zvuková karta + radio tuner. Pokud vám totiž nebude stačit zvuková karta a rozhodnete se pro výměnu, ztratíte tak možnost pouštět si na počítači oblíbenou stanici.

Ovladače a software

S většinou zvukových karet dostanete na cédéčku odpovídající ovladače a jednoduchý software (přehrávač CD, MP3 atp.). Rozhodně je lepší pořídit si kartu od renomovaného výrobce, která vám zaručí technickou podporu, než zaručeně kvalitní model neznámého výrobce tchajwanského původu.

Sehnat někdy správné ovladače je totiž problém a zvuková karta nebo některá její součást by nemusely pracovat správně. Například by nefungoval joystick (nebo jiné herní zařízení) připojený na game port, což je konektor na zadní straně každé zvukové karty. S opravdu drahými zvukovými kartami občas dostanete plnou verzi nějaké hry nebo programu, čímž můžete „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Zvukové karty naučily počítače mluvit a zpříjemnily kdysi tak nudnou práci s počítačem. Jejich výběru byste tedy měli věnovat velkou pozornost a s ohledem na stav své peněženky kupovat vždy kvalitní produkty.

Shrňme tedy rady k nákupu: nepožadujete-li to „nej“ a chcete šetřit, pamatujte, že zde platí pravidlo 10/30. Přidáte-li 10% ceny, můžete získat až o 30% výkonu více. Koupí neznačkových výrobků ušetříte peníze, ale ochudíte se o kvalitu reprodukce audia. Chcete-li po kartě 3D, buďte obezřetní: některé quazi 3D karty zvládnou pouze MIDI 3D. Investujete pouze do zvukové karty, která má podporu v podobě častých aktualizací ovladačů, popřípadě obslužného softwaru. Pokud budete kupovat reproduktory 5+1 přesvědčete se, že je ke zvukové kartě opravdu připojíte.

Klepněte pro větší obrázek

Uvedené ceny se mohou u různých firem lišit. Uvedený přehled je výběrem redakce, nečiníme si nárok být kompletní. Daty byla získána od následujících distributorů a prodejců:

Diskuze (62) Další článek: VIA Technologies žádá zastavení prodeje Pentia 4

Témata článku: Software, Zvuk, Typhoon, Radio 1, Hercules, FM Radio, Malé rádio, Český trh, Vylepšený standard, Odpovídající ovladač, Radiator, Yamaha, Prostorový zvuk, Abacus, První satelit, Renomovaný výrobce, Trh, Karma, Radio, Zvukové karty, Dnešní standard, Karta, Malá hra, Malý satelit, Tunery


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5