Software | Bezpečnost | Heslo

Přehled správců hesel. Co dostanete zdarma a kdy už je lepší zaplatit

Používání unikátních a dlouhých hesel je základním pilířem vaší bezpečnosti. Dobrý správce přitom tento problém vyřeší rychle a elegantně, zadarmo to ale nebude.
Přehled správců hesel. Co dostanete zdarma a kdy už je lepší zaplatit

Další správci hesel:

  • Dashlane
  • Kaspersky Pasword Manager 2022
  • Keeper
  • NordPass
  • NOD32
  • RememBear

Vaše hesla by měla být pro každou službu unikátní, dostatečně dlouhá a těžko odhadnutelná a důvody jste si přečetli na předchozích stránkách. I když existují a dále vznikají alternativní metody autentizace, především založené na biologických vlastnostech (otisk prstu, sken rohovky), které vás nenutí si složitá hesla pamatovat, stále zůstávají tím nejdůležitějším prvkem bezpečnosti.

Stovky hesel

Ač se to nezdá, i běžný uživatel internetu a moderních technologií časem nastřádá desítky přihlašovacích údajů. Přirozenou snahou každého člověka je si věci zjednodušit, a proto všichni sklouzávají k používání stejného hesla. Pokud jsou vyzváni k jeho změně, často jej změní jen minimálně, přidají číslici na konci apod. Někteří uživatelé používají dvě či tři hesla: jedno pro důležité služby, jako je bankovnictví, druhé pro méně důležité, jako je přihlášení k počítači v práci, a konečně heslo univerzální na vše ostatní, zejména internetové e-shopy apod.

Pokročilý uživatel, který se navíc často stará o technologie svých rodičů a rodinných příslušníků, velmi rychle naskládá stovky přihlašovacích údajů, což si nikdo nemůže pamatovat. Pomocnou ruku nabízejí tzv. správci hesel. Tyto aplikace a služby dělají všechnu nepohodlnou práci za vás: uchovávají hesla, která mohou být unikátní, dostatečně dlouhá a těžko odhadnutelná. Přístup k těmto heslům je pak chráněn heslem jediným (tzv. master password), které si uživatel musí pamatovat. Takové heslo by samozřejmě mělo být unikátní, tedy nepoužívané v žádné další službě.

Ovšem i správci hesel mají své problémy: musíte takové aplikaci zcela důvěřovat, neboť jí svěřujete celý svůj digitální život.

Tyto programy fungují ve třech základních režimech:

  1. Klasický program instalovaný do počítače či mobilního zařízení: databáze hesel má podobu souboru, který je zašifrován takovou metodou, aby nebylo možné se k datům dostat v rozumném čase hrubou silou.
  2. On-line služba: vaše hesla jsou uložena v databázi na internetu.
  3. Hybridní model: vaše hesla jsou uložena a přístupná z internetu, databáze hesel se však synchronizuje napříč aplikacemi ve vašich zařízeních.

Každá z metod má své přednosti a nevýhody a z každé cítíme jinou míru bezpečí. Je-li uživatel šikovný a bezpečnost svých zařízení si dokáže ohlídat, pak je první metoda nejlepší. Pokud ale chce svoji databázi synchronizovat napříč zařízeními – a to je v praxi velmi žádoucí –, pak musí využít nějakou cloudovou službu (typicky Dropbox, Disk Google, OneDrive apod.) a tím snižuje míru své bezpečnosti. V druhém případě je pak databáze uložena na serverech poskytovatelů služby.

Problém důvěry

Každý uživatel by tedy měl mít k tak důležité aplikaci zdravou nedůvěru. Více než kdy jindy se zde tedy vyplatí prověřovat, prověřovat a až pak důvěřovat. Co by měl správný správce hesel nabízet? Jedním ze základních vodítek může být otevřený zdrojový kód, který umožní – těm šikovnějším – zkontrolovat, zda program nedělá něco, co nemá. Programy a služby by měly fungovat na tzv. zero-knowledge architektuře, což znamená, že sám provozovatel neschraňuje kódy potřebné k dešifrování uložených hesel – ty jsou uloženy na vašem zařízení. Provozovatel tak technicky nemá možnost se k vašim heslům dostat, a to ani na vyžádání úřadů nebo při útoku na jeho infrastrukturu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Software, Windows, Google, Linux, Internet, Bezpečnost, Články z Computeru, Android, iOS, macOS, Heslo, Wi-Fi, Dropbox, Brno, Synology, LastPass, Roboform, Správce, EVERY, Computer, Databáze, One Tim Password, LastPassu, Aplikace, Počítač, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Herní filosofie: jak ženské postavy dobývají herní svět

Herní filosofie: jak ženské postavy dobývají herní svět

Vydobyly si již ženské postavy své místo v herním průmyslu a jak na ně nahlíží vývojáři spolu s hráči?

Doupě
Téma
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky