Software | Bezpečnost | Heslo

Přehled správců hesel. Co dostanete zdarma a kdy už je lepší zaplatit

Používání unikátních a dlouhých hesel je základním pilířem vaší bezpečnosti. Dobrý správce přitom tento problém vyřeší rychle a elegantně, zadarmo to ale nebude.
Přehled správců hesel. Co dostanete zdarma a kdy už je lepší zaplatit

Další správci hesel:

  • Dashlane
  • Kaspersky Pasword Manager 2022
  • Keeper
  • NordPass
  • NOD32
  • RememBear

Vaše hesla by měla být pro každou službu unikátní, dostatečně dlouhá a těžko odhadnutelná a důvody jste si přečetli na předchozích stránkách. I když existují a dále vznikají alternativní metody autentizace, především založené na biologických vlastnostech (otisk prstu, sken rohovky), které vás nenutí si složitá hesla pamatovat, stále zůstávají tím nejdůležitějším prvkem bezpečnosti.

Stovky hesel

Ač se to nezdá, i běžný uživatel internetu a moderních technologií časem nastřádá desítky přihlašovacích údajů. Přirozenou snahou každého člověka je si věci zjednodušit, a proto všichni sklouzávají k používání stejného hesla. Pokud jsou vyzváni k jeho změně, často jej změní jen minimálně, přidají číslici na konci apod. Někteří uživatelé používají dvě či tři hesla: jedno pro důležité služby, jako je bankovnictví, druhé pro méně důležité, jako je přihlášení k počítači v práci, a konečně heslo univerzální na vše ostatní, zejména internetové e-shopy apod.

Pokročilý uživatel, který se navíc často stará o technologie svých rodičů a rodinných příslušníků, velmi rychle naskládá stovky přihlašovacích údajů, což si nikdo nemůže pamatovat. Pomocnou ruku nabízejí tzv. správci hesel. Tyto aplikace a služby dělají všechnu nepohodlnou práci za vás: uchovávají hesla, která mohou být unikátní, dostatečně dlouhá a těžko odhadnutelná. Přístup k těmto heslům je pak chráněn heslem jediným (tzv. master password), které si uživatel musí pamatovat. Takové heslo by samozřejmě mělo být unikátní, tedy nepoužívané v žádné další službě.

Ovšem i správci hesel mají své problémy: musíte takové aplikaci zcela důvěřovat, neboť jí svěřujete celý svůj digitální život.

Tyto programy fungují ve třech základních režimech:

  1. Klasický program instalovaný do počítače či mobilního zařízení: databáze hesel má podobu souboru, který je zašifrován takovou metodou, aby nebylo možné se k datům dostat v rozumném čase hrubou silou.
  2. On-line služba: vaše hesla jsou uložena v databázi na internetu.
  3. Hybridní model: vaše hesla jsou uložena a přístupná z internetu, databáze hesel se však synchronizuje napříč aplikacemi ve vašich zařízeních.

Každá z metod má své přednosti a nevýhody a z každé cítíme jinou míru bezpečí. Je-li uživatel šikovný a bezpečnost svých zařízení si dokáže ohlídat, pak je první metoda nejlepší. Pokud ale chce svoji databázi synchronizovat napříč zařízeními – a to je v praxi velmi žádoucí –, pak musí využít nějakou cloudovou službu (typicky Dropbox, Disk Google, OneDrive apod.) a tím snižuje míru své bezpečnosti. V druhém případě je pak databáze uložena na serverech poskytovatelů služby.

Problém důvěry

Každý uživatel by tedy měl mít k tak důležité aplikaci zdravou nedůvěru. Více než kdy jindy se zde tedy vyplatí prověřovat, prověřovat a až pak důvěřovat. Co by měl správný správce hesel nabízet? Jedním ze základních vodítek může být otevřený zdrojový kód, který umožní – těm šikovnějším – zkontrolovat, zda program nedělá něco, co nemá. Programy a služby by měly fungovat na tzv. zero-knowledge architektuře, což znamená, že sám provozovatel neschraňuje kódy potřebné k dešifrování uložených hesel – ty jsou uloženy na vašem zařízení. Provozovatel tak technicky nemá možnost se k vašim heslům dostat, a to ani na vyžádání úřadů nebo při útoku na jeho infrastrukturu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Software, Google, Windows, Linux, Internet, Bezpečnost, Články z Computeru, Android, Dropbox, iOS, macOS, Wi-Fi, Brno, Heslo, LastPass, Synology, Computer, EVERY, Been Pwned, Databáze, Správce, Roboform, Aplikace, LastPassu, Windows Hello, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

** Od představní Androidu 12L už brzy uběhne 10 měsíců ** Systém se distribuuje od března, a zatím se příliš nerozšířil ** Jak poznat, že běží i u vašeho telefonu? Je to trochu oříšek...

Martin Chroust
Android 12LSkládací konstrukce
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony