Přehled programů pro budoucí řidiče

Přestože to tak na našich silnicích poslední dobou nevypadá, každý řidič musí nejprve úspěšně absolvovat vedle praktických zkoušek i teoretické znalosti řízení vozidla a chování se na silnici. S teoretickou částí vám mohou pomoci programy, které naleznete v tomto přehledu.

Bohužel počítačový program, který by pomáhal s praktickým řízením vozidla neznám a závodní hry a simulátory narozdíl od některých herních fanoušků doporučovat nebudu.

Testy 2001

Související odkazy

Slovník
demo
freeware
HTML
virtuální

Přímo na správné zodpovězení znalostních testů v autoškole se specializuje program Testy 2001. Program obsahuje více než sedm stovek otázek, což odpovídá skutečným testům. Podle výrobce jsou otázky do testů náhodně vytvářeny tak, aby odpovídaly skutečným testům při závěrečných zkouškách v autoškole. Program umožňuje také prohlížení jednotlivých otázek, aniž byste test museli vyplňovat. Můžete se tak s jeho pomocí i pozvolna učit. Program můžete získat zdarma jako žáci autoškoly, která program vyvíjí. Všichni ostatní mají možnost si program vyzkoušet. Dvoumegabajtová demoverze obsahuje pouze část otázek, nicméně jinak je program plně funkční.

PC Autoškola Holubec

Podobného ražení je program z jiné autoškoly. Také on obsahuje všech 754 otázek z testů ve skutečné autoškole. Zkušební verze, která je k dispozici na internetu zdarma, obsahuje pouze sedm desítek testovacích otázek, jinak je aplikace plně funkční. Program je velmi jednoduchý na ovládání, třebaže způsoby označování správných odpovědí a postupu na další otázku jsou poněkud nezvyklé.

Program lze nastavit na míru podle toho, pro jaký typ řidičského průkazu chcete otázky zobrazovat. Na výběr máte řidičské skupiny A, B, C, D, E a T. Otázky jsou rozdělené do šesti kategorií, doplněné jsou technickými záležitostmi a ADR, které už podle řidičských skupin rozdělené nejsou. Otázky můžete buď jen prohlížet jednu po druhé, případně si zvolíte jejich rozmezí. Zkušební část má tři režimy, z nichž jeden je hodnocen body. Stav procvičování můžete uložit do souboru na disk, odkud lze přenést zpět do programu, například po reinstalaci. Bodový režim je omezený časem, jako v autoškole.

Autoškola 2001

Dalším programem určeným k procvičování správných odpovědí je Autoškola 2001. Program vznikl jako výsledek snahy jednoho studenta. Každopádně i přes svou jednoduchost plní účel. Nic speciálního však nečekejte. Demoverze obsahuje pouze výběr z otázek, k dispozici jsou tři testy. Ty si můžete buď pouze prohlížet nebo nanečisto procvičovat. Jakmile usoudíte, že jste připraveni, spustíte si skutečný test. Vzhled programu příliš profesionálně nepůsobí, na druhou stranu to ani nebylo cílem jeho tvůrce. Program vede statistiku pro libovolný počet uživatelů. Podle úspěšnosti dosažené v jednotlivých testech pak program vyhodnotí nejvíce a nejméně úspěšné uživatele.

Autoškola 2003

Tento program jsem si nechal na pomyslný konec výběru aplikací určených k procvičování otázek. Jak rozhraním, tak funkcemi je jakousi kombinací již zmíněných programů, navíc přidává další možnosti. Hlavní odlišností je však jeho cena, neboť je šířen zdarma jako freeware. Na výběr máte mezi osmi skupinami řidičského oprávnění, nastavením kategorií pro procvičování otázek a uživatelským profilem.

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici jsou opět režimy zkoušení, procvičování, testování nebo jednoduchého prohlížení otázek. Program obsahuje 757 otázek ze skutečných zkoušek. Obrázky u jednotlivých otázek jsou zřejmě z originálních testů a místy jsou hůře rozpoznatelné, což však u volně šiřitelného programu není až tak na škodu. Svou službu vám prokáže, navíc obsahuje vše, co mají programy placené.

Tolik k jednoduchým programům určeným k procvičování otázek pro testy v autoškole. Programy se v zásadě neliší a jejich cena se pohybuje na zhruba stejné úrovni. Ovšem tím nabídka českých programátorů pro žáky autoškol nekončí. Další programy působí více profesionálně, jak z hlediska zpracování, tak funkcemi či cenou.

Autoškola Professional

Na této internetové adrese můžete zakoupit program, který má právem ve svém přízvisku slovo Professional. Umožňuje plnou kontrolu nad třídou žáků v autoškole, je tedy vhodný nejen pro vaši soukromou výuku, ale také přímo pro provozovatele autoškol. S tím souvisí jeho možnost instalace na počítačové síti. Každý uživatel musí být zaregistrován, ve skutečné škole bude jistě využita možnost vyplnění podrobných údajů o žákovi. Ten naopak ocení ochranu svých dat heslem.

Klepněte pro větší obrázek

Na výběr máte mezi simulátorem závěrečných testů, výukou testových otázek nebo procvičováním. Otázky jsou i zde rozděleny do kategorií. Při testech je zobrazená přehledná statistika, program vás informuje o zbývajícím čase, počtu bodů a podobně. V plovoucím okně je formě náramkových hodin zobrazován odpočet času. Autoři programu si vůbec vyhráli s jeho grafickým rozhraním. Každá akce je doprovázena zvukem a komentářem jakéhosi virtuálního učitele či průvodce, chcete-li.

Měl bych výhradu pouze ke grafickému zpracování některých obrázků při testech. Leckdy nebylo možné uhodnout, co signalizuje policista a jak správně projet křižovatku. Program by si dozajista zasloužil lepší obrázky než jen kopie z originálu. Na druhou stranu jsem měl k dispozici pouze zkušební verzi, v placené tomu může být jinak. Autoři by také mohli pamatovat na ty, kteří v počítači nemají nainstalovanou tiskárnu a zrušit neustále se vracející chybové hlášení... Program je doslova prošpikován funkcemi pro statistiku a tiskovými sestavami. Vzhledem k rozumné ceně si myslím, že stojí za pozornost. Jako doplněk testů jsou součástí programu také texty zákonů a vyhlášek vztahujících se k řízení vozidel.

Autoškola 3D

Těžko říct, jak se tento program umožňující procvičování otázek z autoškoly jmenuje. Na webových stránkách výrobce je prezentován jako Autoškola 3D, ovšem program sám sebe označuje jako „testy z pravidel silničního provozu“. Program vás zajisté upoutá svým vzhledem starého pergamenového svitku. Otázkou je, zda je to u programu pro výuku řidičů na místě. Opět si můžete prohlížet jednotlivé otázky, zkoušet odpovídat nebo spustit test. Ten můžete spustit mimo jiné i v režimu, kdy máte k dispozici tlačítko, které po stisknutí zvýrazní správnou odpověď, tedy jakousi nápovědu. Program umožňuje vést evidenci několika žáků, ovšem nikde jsem nenarazil na statistické výstupy.

Autouniverzita

Recenzi tohoto programu jste si mohli přečíst v Computeru 13-14/03. Kromě již tolikrát zmíněných možností prohlížet otázky nebo testovat své znalosti program nabízí i souhrn dokumentů v podobě opisu legislativy nebo přehledu dopravních značek. Vzhledem působí program spíše jako nápověda nebo prohlížeč HTML dokumentů. Pokud nežádáte žádnou statistiku, ale jde vám jen o procvičování otázek, program vám postačí.

Jak vidíte, programů pro výuku znalostí pro autoškolu je na českém trhu dostatek, většina z nich je však zpoplatněna. U levnějších programů můžete pozorovat zjevné kopírování funkcí a vzhledových prvků mezi jednotlivými autory.

Máte-li oblíbený nějaký další program, který nebyl zmíněný v tomto přehledu, podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři i autorem v diskuzi.

Diskuze (7) Další článek: Microsoft nabízí příručku o kompatibilitě Windows XP SP2

Témata článku: Download, Skutečné auto, Správná funkce, Řidičské oprávnění, Podrobný údaj, Skutečná odpověď, Nezvyklý prvek, Program, Závěrečný test, Test, Funkční program, Řidič, Výsledek snahy, Skutečný test, Dopravní legislativa


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně