Přehled novinek ve Windows Serveru 2012 R2

V tomto článku si krátce představíme nejdůležitější novinky, na které se můžeme těšit v přicházejícím Windows Serveru 2012 R2.
Přehled novinek ve Windows Serveru 2012 R2

V oblasti diskových úložišť došlo v nové verzi operačního systému k několika velmi zajímavým změnám. V době, kdy dochází k růstu množství ukládaných dat a zvyšování jejich dostupnosti je tento směr velice důležitý.

Lze jednoznačně říci, že Windows Server 2012R2 byl navržen pro zlepšení využitelnosti diskových kapacit, vylepšení jejich správy, dostupnosti, výkonu a efektivity. Toto jsou argumenty, které určitě zaujmou každého.

Novinky ve verzi R2 je možné rozdělit do třech oblastí:

 • Vysoký výkon za použití standardním hardwaru
 • Vysoká dostupnost a rychlá obnova
 • Ucelená správa diskového prostoru a zálohování

Storage Tiering

Nová funkcionalita, která ukazuje, jakým způsobem je možné navýšit výkonnost na standardním HW. S použitím Storage Tieringu jsou méně využívaná data ukládána na levné a pomalé disky, zatímco data, která jsou využívána velmi často, jsou automaticky ukládána na disky rychlé. Tímto dosáhneme automatického ukládání dat dle jejich frekvence využívaní na disková úložiště, která jsou k tomu určena a dochází tak k navýšení efektivity v přístupu k datům.

Tento systém je založen na virtualizaci disků pomocí Storage Spaces a přiřazením SSD a klasických HDD disků do stejného storage poolu, ve kterém je následně definován „tier“ typu disku. Windows Server 2012R2 je pak schopen rozlišovat využití dat a následně jejich ukládání dle typu „tieru“.
Klepněte pro větší obrázek

 

Nová verze SMB 3.1

SMB je síťový komunikační protokol aplikační vrstvy, který slouží ke sdílenému přístupu k souborům, tiskárnám a další komunikaci na síti.

 • Zlepšení výkonu díky využití RAM DISKu jako backend úložiště až o 50%
 • Zlepšení logování událostí pro lepší trasování událostí a debugging
 • Zlepšení výkonnosti Cluster Shared Volumes

SMB Direct

Hyper-V Live migrace nově umožňuje využití SMB direct a SMB3 což radikálně navyšuje rychlost Live migrací. Ve verzi R2 tak máte možnost provádět Live migrace buď standardním způsobem, přes SMB direct nebo migrace s kompresí.

Storage QoS

Tato funkcionalita umožňuje řídit požadavky virtuálního stroje na diskový subsystém. Nastavení maximálních a minimálních IO přístupů je možné provádět za chodu virtuálního stroje. Tímto nástrojem je možné konfigurovat virtuální stroj a zamezit nepovolenému překračování diskových operací.

Nové storage management API a rozhraní

Nové rozhraní umožňuje centrální správu různých diskových zdrojů, jako jsou SAN a disková pole. Diskové prostředky je možné spravovat přes SMI-S. Pro administrátora to znamená centralizaci zdrojů do jednoho nástroje, jakým je např. Server Manager, což zásadně ulehčuje práci.
Klepněte pro větší obrázek

Networking

Windows Server 2012 R2 přináší mnoho novinek v oblasti sítí a poskytuje vyšší výkon, jednodušší centralizovanou správu a dohled.

Vylepšený NIC Teaming

NIC teaming umožňuje připojení fyzického serveru přes více síťových síťových karet, čímž získáme tři hlavní benefity: odolnost proti chybě (Fault tolerance), zvýšení propustnosti a vyvažování zátěže.

 • Podpora dynamického NIC Teamingu
 • Rozšířené algoritmy pro NIC Teaming
 • Ve verzi R2 byl TCP provoz mapován na jednu síťovou kartu, nově je provoz rozdělen mezi všechny karty v teamu
 • Podpora 32 síťových adaptérů

Multi-tenant VPN gateway

Tato novinka umožňuje lepší izolaci síti pro virtuální servery hostované v jednotlivých tenantech.

VPN gateway umožňuje:

 • Multitenant multi-site VPN gateway
 • NAT gateway pro přístup k internetu
 • Forwarding gateway
  Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení síťového výkonu

Single root I/O virtualizace – síťový provoz obejde virtuální switch a provádí I/O operace přímo na síťové kartě

 • Navyšení efektivity využítí CPU a RAM
 • Snižuje požadavky na procesor až o 50%
 • Plná podpora pro Live Migraci
 • Zvyšuje propustnost až o 30%

Dynamic Virtual Machine Queueumožňuje lepší využití procesorového času
Klepněte pro větší obrázek

Resource metering, remote live monitoring

V nové verzi došlo k některým vylepšením či přidání úplně nových nástrojů pro správu prostředků.

Mezi tyto nástroje můžeme zařadit následující:

 • Remote Live Monitoring – správa síťového provozu poskytující vzdálené odchytávání síťového provozu na jakémkoliv hostu v datovém centru
 • Resource Metering – měření a záznam využití zdrojů v celé infrastruktuře, zaznamenává využití jednotlivých virtuálních strojů, na měření nemá vliv přesun virtuálního stroje na jiný host
 • IP address management (IPAM) – rozšíření pro správu fyzických a virtuálních adresních rozsahů

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Microsoft, Nový kodek, VHDX, Citlivý uživatel, Storage, Server Message Block, Přístup, Dynamic, Networking, Windows +, Volumes, Relevantní informace, Vytočení, Základní myšlenka, Sdílení, Trasování, Scala, Automatické ukládání, Rychlá obnova, Uživatelé, Následující možnost, Maximální zatížení, Window, Plug and play, Nový API, Nejdoporučovanější počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize