Přehled novinek ve Windows Serveru 2012 R2

V tomto článku si krátce představíme nejdůležitější novinky, na které se můžeme těšit v přicházejícím Windows Serveru 2012 R2.
Přehled novinek ve Windows Serveru 2012 R2

Virtualizace ve Windows Server 2012 R2 Preview zaznamenává řadu novinek a vylepšení již známých technologií. Tento příspěvek se zaměřuje na novinky, které se v předchozích verzích Hyper-V neobjevují a výrazným způsobem posouvají využití této technologie v oblasti virtualizace.

Novinky v této verzi Hyper-V přináší výhody pro zákazníky všech velikostí a zaměření.

Shared virtual hard disk

Sdílení virtuálních disků slouží k zajištění vysoké dostupnosti infrastruktury především v prostředí privátního cloudu a umožňuje přístup více virtuálních počítačů k jednomu virtuálnímu disku (VHDX). Typické využití pro sdílené virtuální disky je úložiště pro virtuální clustery v případě selhání jejich OS. Sdílené virtuální disky lze umisťovat na Cluster Shared Volumes (CSV) nebo Server Message Block (SMB)-based Scale-Out File Server file shares.

Hlavní výhodou virtuálních sdílených disků (vhdx) je možnost jednoduchého vytváření hostovaných failover clusterů a zajištění vysoké dostupnosti aplikací, které běží uvnitř těchto clusterů.

Sdílené virtuální disky lze dobře využít i v následujících situacích:

 • Soubory databáze SQL
 • Souborové služby běžící ve virtuálním serveru
 • Databázové soubory umístěné na sdíleném disku

Klepněte pro větší obrázek

Storage Quality of Service (QoS)

QoS umožňuje nastavit minimální a maximální zatížení I/O operací za sekundu (IOPS). Díky tomu můžete zajistit propustnost jednoho virtuálního disku tak, aby neměl vliv na výkon jiného virtuálního disku na stejném Hyper-V Serveru.

QoS Storage vám umožní nastavit minimální a maximální hodnotu IOPS virtuálního disku a díky tomu můžete operativně omezovat úložiště, která konzumují nadměrné množství prostředků a ovlivňují tak výkon ostatních úložišť.

Můžete také nastavit minimální hodnotu IOPS. V takovém případě budete systémem upozorněni, že IOPS je nižší než nastavená prahová hodnota, která je potřebná pro optimální výkon systému nebo aplikace.

Minimální a maximální hodnoty IOPS jsou uváděny v normalizovaných hodnotách pro IOPS.

Virtual machine generation

V Hyper-V Windows Server 2012 R2 Preview můžete vytvářet virtuální počítače stejným způsobem jako v předchozích verzích. Nově je možné vytvářet virtuální počítače s následujícími funkcemi:

 • Secure Boot (standardně povoleno)
 • Boot z virtuálního SCSI disku
 • Boot z virtuálního SCSI DVD
 • PXE boot pomocí standardního síťového adaptéru
 • Podpora pro UEFI firmware

Enhanced session mode

V předchozích verzích Hyper-V byl k připojení do virtuálního stroje dostupný pouze nástroj, který umožňoval přesměrování obrazovky, klávesnice a myši s omezenou funkcionalitou kopírování a vkládání.

Pomocí nového nástroje v Hyper-V Windows Server 2012 R2 Preview můžete přesměrovat i následující zdroje:

 • Zobrazení konfigurace
 • Zvuk
 • Tiskárny
 • Schránka
 • Smart karta
 • USB zařízení
 • Diskové jednotky
 • Zařízení podporující Plug and Play

Tento nástroj se k virtuálnímu počítači připojuje pomocí sběrnice VMBus a nevyžaduje síťové připojení k virtuálnímu počítači.

Automatic Virtual Machine Activation (AVMA)

Tato novinka vám umožňuje aktivovat virtuální počítače se systémem Windows Server 2012 R2 Preview v izolovaném prostředí bez nutnosti zadávání klíče do každého virtuálního počítače. AVMA také reportuje reálná data o stavu licence na virtuálních počítačích. Na virtualizačním serveru je možnost reportingu licenčních událostí.

Pokud chcete využívat tuto novinku, je potřeba mít virtualizační server ve verzi Windows Server 2012 R2 Preview Datacenter a hostované virtuální počítače musí být ve verzích Server 2012 R2 Preview Datacenter, Windows Server 2012 R2 Preview Standard nebo Windows Server 2012 R2 Preview Essentials.

Výhodou technologie AVMA jsou především následující možnosti:

 • Aktivace virtuálních počítačů ve vzdálených lokalitách
 • Aktivace virtuálních počítačů i bez připojení k internetu
 • Sledování využívání licencí na virtuálních počítačích bez potřeby jakýchkoliv přístupových oprávnění k nim.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Microsoft, Síťový adaptér, Migrace, Přístup, Relevantní informace, Cluster, Síťové připojení, Plná podpora, Uživatelský komfort, Automatické ukládání, Boot, Wizard, Win +, Citlivý uživatel, Jednoduchá možnost, Uživatelé, Gateway, Přehled novinek, Vytočení, UEFI firmware, Plug and play, VHDX, Ochrana, Nová funkcionalita, UDP, Nejdoporučovanější počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize