Přehled novinek v System Center 2012 R2

Představíme nejdůležitější novinky, na které se můžeme těšit v přicházející verzi 2012 R2 produktů rodiny System Center. Novinky jsou tematicky roztříděny do jednotlivých kapitol.
Přehled novinek v System Center 2012 R2

Přemýšlíte, jakou souvislost mohou mít pojmy jako System Center, Windows Server a Azure? Představme si, že provozujeme naše IT v režimu Microsoft Private Cloud, poskytujeme aplikace/služby na platformě Microsoft a zároveň využíváme celou řadu služeb veřejného cloudu Windows Azure (IaaS, PaaS…). V tomto hybridním prostředí můžeme infrastrukturní služby (Virtual Machines) ale i aplikace provozovat libovolně v naši serverovně (on-premise) nebo v cloudu (on-demand). Je to dáno tím, že Microsoft poskytuje stejnou technologickou platformu pro privátní cloud i pro své řešení veřejného cloudu.

System Center 2012 R2 přinese právě v oblasti integrace a správy hybridního cloudu další novinky a vylepšení.

Pojďme se na to podívat z pohledu společnosti poskytující služby (hosting) nebo společnosti, která má volné zdroje svého datového centra a možná si pohrává právě s takovouto myšlenkou. Jak vstoupit na tento trh a s jakým řešením, abych zákazníkům nenabízel další portál nebo rozhraní a mohl naopak zachovat jejich uživatelskou zkušenost a pokud možno co nejvíce využil jejich stávající technologie? Windows Azure Pack (dále WAP).

WAP je řešení, které mohu jako provozovatel využít k poskytování určitého typu služeb zákazníkům a naplnit tak koncept společnosti Microsoft nazývaný „Cloud OS“ (konzistentní platforma napříč různými poskytovateli služeb). První verze tohoto řešení se objevila už v SC2012 SP1, nicméně verze R2 přinese řadu vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Cloud OS

Kde se vzal (tu se vzal) WAP?

Myšlenka tohoto řešení je celkem jednoduchá. Microsoft už poměrně dlouhou dobu provozuje veřejný cloud Windows Azure, který už všichni dobře znáte. Mnoho z nás si už vyzkoušelo portál, známe prostředí, umíme instalovat a spravovat servery, webové služby, SQL databáze apod. Umíme už celkem využívat intuitivní a jednoduché prostředí, které poskytuje samozřejmě úroveň konfigurace podle využívaného typu služby (IaaS, PaaS, SaaS). Microsoft posbíral zkušenosti z provozu Azure a poskytnul část této technologie vlastníkům licencí System Center. Skutečně je celé toto řešení součástí licence SC. Jde zejména o portál, který je totožný s portálem Windows Azure a Service Management API, jakési řídící rozhraní poskytovaných služeb.

Pokud tedy ve svém prostředí nasadíte Windows Azure Pack, každý zákazník využívající produkty Microsoft se bude moci připojit k vašim službám přes stejné rozhraní s využitím stejných aplikací (App Controller) nebo skriptů (PowerShell).

Klepněte pro větší obrázek
Windows Azure Pack

Service Management API

Jak už bylo zmíněno dříve, srdcem celého řešení je API, tedy webová služba (OData REST API), která se připojuje k vašemu datovému centru (aplikaci System Center Virtual Machine Manager). Takových datových center nebo oddělených racků spravovaných pomocí různých VMM může být celá řada a můžeme tak poskytovat služby na různě výkonných a samozřejmě cenově rozdílných prostředích. Toto API využívá pro správu WAP portál, ale také PowerShell a App Controller.

Management Portal

Rozhraní pro administrátory a hlavně koncové uživatele je už zmíněný webový portál (IIS). Jedná se o totožný portál Windows Azure provozovaný ve vašem prostředí pro vaše účely a vaše zákazníky. Struktura portálu samozřejmě odpovídá celému řešení Azure Pack a lze ho také přizpůsobit grafice vaši společnosti.

WAP řešení poskytuje dva portály. Management Portal pro administrátory a Tenant Portal pro koncové uživatele (zákazníky). Portál pro správce umožňuje konfigurovat připojení do jednotlivých VMM, SQL databází a dalších služeb, zde se konfigurují automatizační kroky, notifikace, přístupy apod. Zejména se zde ale definují tzv. plány, tedy typy služeb, které poskytujeme. Tyto plány pak mohou koncoví uživatelé objednávat a samozřejmě využívat. Informace o plánech se publikuje na Tenant Portal včetně popisu, cen apod. Po přihlášení uživatele do portálu je vše totožné se „zkušeností“ Windows Azure. Deployment serverů probíhá stejně, prostředí i grafika jsou totožné, což bude pro většinu uživatelů příjemné zjištění. Pokud uživatel spustí instalaci nového serveru, portál kontaktuje Service Management API a spustí na VMM instalaci serveru z vybrané šablony. Práva, možnosti, zdroje, knihovny a mnoho dalšího lze velmi jemně a detailně konfigurovat.

Pokud zákazník využívá pro správu hybridního prostředí aplikaci System Center App Controller, stačí nakonfigurovat připojení k poskytovateli služeb (máme stejné API jako Microsoft) a může pracovat s IaaS ze své vlastní on-premise aplikace.

Windows Azure Pack umožňuje poskytovat tyto typy služeb:

  • Virtual Machines (IaaS)
  • Web Sites (PaaS)
  • Databases SQL, MySQL (PaaS)
  • Service Bus (PaaS)
  • Vlastní služby (dokumentované SDK)

Klepněte pro větší obrázek
WAP Tenant Portal

Celé řešení samozřejmě zapadá do konceptu rodiny System Center a maximálně využívá vlastností jednotlivých nástrojů. Jednou z naprosto základních potřeb je detailní přehled využívání zdrojů jednotlivými zákazníky pro účtování služeb. WAP využívá databázi, kde jsou ukládány všechny potřebné informace a data pro následné řešení billingu. Tyto informace logicky poskytuje System Center Operations Manager, který má detailní přehled o provozu celého prostředí. Automatizační prvky zase přinášejí komponenty System Center Orchestratoru apod. Kdoví, zda portál WAP nebude v dalších verzích využíván i pro nějaké další účely.

Více o WAP: http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/windows-azure-pack.aspx

Windows Azure Pack nám umožňuje stát se poměrně rychle a snadno poskytovateli služeb a ještě zachovat zákazníkům stejnou uživatelskou zkušenost s jedním z největších poskytovatelů na světě.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Microsoft, My Cloud, SonicWall, Cluster, Manager, Privátní klíč, Hierarchie, Direct I/O, Windows 8.1, AppxBundle, Platform AS a service, Jednoduché prostředí, Vybrané zařízení, Device, Recovery, No, Detailní přehled, Část provozu, Funkce toho, Lokální wi-fi, Zvýšený nárok, Cílový počítač, Přehled novinek, Jednotlivé nástroje, Diskové úložiště


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky