Přehled novinek v System Center 2012 R2

Představíme nejdůležitější novinky, na které se můžeme těšit v přicházející verzi 2012 R2 produktů rodiny System Center. Novinky jsou tematicky roztříděny do jednotlivých kapitol.
Přehled novinek v System Center 2012 R2

Služby Windows Azure jsou již poměrně známou záležitostí v oblasti veřejného cloudu, ať se už jedná o služby Infrasctructure as a Service nebo Platform as a Service. Nástroje System Center jsou zase čím dál častěji vyhledávány pro správu privátního cloudu. Stále více se mluví o cloudu hybridním, tedy kombinace vlastní infrastruktury s plnou automatizací a veřejného cloudu s pohodlím a vědomím, že infrastrukturu nám spravuje někdo jiný a poskytuje nám ji jako službu. Dnešní článek bude právě o kombinaci těchto dvou světů a tom, jak si zpříjemnit život ve scénářích Disaster Recovery.

Služba, která nám Disaster Recovery značně usnadní, se jmenuje Hyper-V Recovery Manager. Prostřednictvím Recovery Manageru získáme jednotný interface pro správu Disaster Recovery v různých prostředích, tedy v hlavní a záložní lokalitě. Recovery Manager můžeme využít v případě, že máme další lokalitu (případně více lokalit) pro replikaci a scénáře Disaster Recovery a v obou těchto lokalitách využíváme System Center Virtual Machine Manager 2012 SP1 pro správu privátního cloudu. Pro replikaci se využívá Hyper-V Replica.

Klepněte pro větší obrázek

Proč vlastně integrovat Recovery Manager do již funkčního Disaster Recovery scénáře? Klíčovou výhodou tohoto řešení je automatizace a převzetí plnění dříve manuálně prováděných kroků. Odpadá nám nutnost řešit aktivity jako manuální vypínání strojů v původní lokalitě a jejich následovné startování v lokalitě záložní. Dostáváme navíc možnost i pro testování funkčnosti našich recovery scénářů.

Recovery Manager je stále ve fázi Preview a proto o jeho aktivaci musíme požádat a dostat potvrzující e-mail s kódem pro vytvoření Vaultu na Windows Azure portálu. Dalším krokem je vytvoření certifikátu naší interní certifikační autoritou a to jak ve formátu .CER, tak i .PFX s privátním klíčem. Certifikáty s privátním klíčem použijeme na naše Virtual Machine Manager Servery. Certifikát bez klíče nahrajeme na Azure portál. Dále je nutné registrovat VMM servery. Tento krok provedeme instalací Recovery Manager Agenta na tyto stroje. Vyhledání Recovery Manager Vaultu v cloudu proběhne automaticky podle thumbprintu certifikátu. Samozřejmě je nutné tyto kroky provést na VMM v obou lokalitách.

Klepněte pro větší obrázek

Na portálu Windows Azure uvidíme v našem Recovery Manager Vaultu Cloudy z VMM. V těchto Cloudech nemáme nastavenou Recovery pro žádný virtuální stroj a proto je zatím není možné vidět na portále. To hned napravíme ve VMM konzoli.
Klepněte pro větší obrázek

Na portále se nám poté pro dané virtuální servery zobrazí ve spodní liště tlačítka pro vyvolání Failover i testovacího Failover. Toto tlačítko za nás provede potřebné kroky, tedy vypne virtuální stroj v primární lokalitě a nastartuje repliku v druhé lokalitě pro Disaster Recovery.

Klepněte pro větší obrázek

Lokality Máme propojeny a Recovery zapnuty, jsme ušetřeni i pár manuálních akcí, ale pojďme si orchestraci Disaster Recovery ještě zpříjemnit vytvořením Recovery plánu.

Klepněte pro větší obrázek

Vybíráme zdroj a cíl replikace.

Klepněte pro větší obrázek

Následuje výběr konkrétního privátního cloudu a konkrétních virtuálních strojů.

Klepněte pro větší obrázek

Plán máme téměř hotový a můžeme si jej ještě doladit spuštěním scriptu pro provedení Recovery. To se může například hodit, pokud potřebujeme na obnoveném stroji manuálně pouštet určité služby či provádět jiné akce.

Klepněte pro větší obrázek

Recovery plán už zbývá pouze uložit a máme hotovo.

Klepněte pro větší obrázek

Služba je dostupná zdarma, dokud se nachází v Preview fázi. To výrazně nahrává vyzkoušet si možnost replikování virtuílních serverů s jednotným interface na Azure web portálu a testování orchestrace Disaster Recovery scénárů v hybrním prostředí s plnou automatizací.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Microsoft, Přesná kopie, Část provozu, Koncové zařízení, TSA, Server, Lokální wi-fi, Změna velikosti, Azure, Cílový počítač, Zatěžování, Portal, Recovery, Uvedený popis, Hierarchie, Device, Bezpečné prostředí, Wi-Fi, No, Cílový server, SonicWall, Konzumování, Hyper, Nová aktualizace, Typ připojení


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky