3D tisk | Nejlepší programy

Přehled modelovacích programů pro 3D tiskárny. Vybrali jsme jen ty dobré a zároveň bezplatné

Ať už si na 3D tiskárně chcete vyrobit oblíbenou filmovou postavičku, nebo naopak jednoduchou náhradní součástku, nevyhnete se vlastnímu 3D modelování. Aplikací existuje spousta, stejně jako rozdílů v jejich kvalitě.

Tisk krásných postaviček brzy omrzí, najít připravený 3D model pro řešení vašeho problému je pohodlné, ale dříve nebo později se s 3D tiskárnou dostanete do situace, kdy bude potřeba vytvořit vlastní model (nebo upravit stažený z internetu).

K dispozici je spousta aplikací (webových i desktopových), které jsou pro tyto účely připraveny. Zvláště v posledních letech vznikla spousta těch, které běží pouze v prohlížeči a mají nabízet velmi jednoduché modelování pro všechny. Často jim však chybí i zcela základní funkce a další jsou dostupné za poplatek. Zároveň existují varianty, kde lze modelovat kompletně zdarma, v češtině a bez obtěžujících reklam.

Do výběru jsme zařadili webovou aplikaci, která pokryje jak úplné začátky s konstrukčním modelováním, tak pokročilejší návrh konstrukcí. Druhým programem je desktopový profesionální nástroj, který se bude hodit pro náročnější návrhy, u něhož není pro nekomerční použití nutné hradit poplatky. Do výběru jsme zařadili rovněž nejrozšířenější aplikaci pro práci s 3D modely, která není primárně pro 3D tisk připravená, pro tvorbu v rámci tzv. volného modelování je ale nejefektivnější.

Konstrukčně i volně

Každý, kdo se někdy alespoň okrajově zajímal o 3D modelování, začínal se základními tvary, kde se následně pracuje s jejich průniky, nebo naopak rozdíly a postupně se do hry dostávají i ručně nastavované parametry. Dohromady jde o parametrické konstrukční modelování, které je určeno pro vytváření konstrukčních modelů, nikoli organických tvarů, jako jsou modely figurek či postaviček.

Základem bývá práce s přesně nastaveným měřítkem a parametry, které musí odpovídat kýženým rozměrům v reálném světě. Zatímco u vytisknuté postavičky Dartha Vadera je jedno, zda bude mít o dva milimetry delší plášť, při tisknutí zlomeného držáku pro ventilátor musí vše perfektně lícovat.

Figurky a postavičky

Přesným opakem je volné modelování, kdy jde o virtuální podobu sochařství. Buď můžete zvolit variantu, kdy opravdu opracováváte virtuální blok, anebo tradičnější cestu modelování s povrchovou mřížkou. Ta pokrývá modelovaný objekt a její deformací dochází i k vytváření stále přesnějšího tvaru. Jde o stejný princip, který je využíván třeba při modelování postaviček do 3D her. Jen tady nepokračuje modelování přidáním správných textur, ale odesláním do sliceru, který postavičku vybaví potřebnými podpěrami pro tisk a vyrobí tiskové parametry pro tiskárnu.

S přibývajícím počtem vytisknutých vlastních modelů se začnete zdokonalovat nejen v samotných 3D editorech, ale také v práci se samotným tisknutým materiálem. Postupně se tak naučíte nejen lepšímu využívání podpěr, ale třeba také správnému směru pro tisk tak, aby byl výrobek co možná nejpevnější. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: 3D tisk, Software, Windows, Linux, YouTube, Internet, Články z Computeru, Nejlepší programy, Tinkercad, Tiskárna, Eiffelovka, Autodesk, Blender, Modelování, Darth Vadera, Aplikace, Postavička, Vytváření, Zdrojový kód, CAD, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Embracer vidí velký potenciál ve značkách Eidosu a Crystal Dynamics

Embracer vidí velký potenciál ve značkách Eidosu a Crystal Dynamics

A to jak z hlediska pokračování, tak remaků a remasterů starších her.

Michal Maliarov
Crystal DynamicsEidos Montreal
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

** Ceny karet se začínají přibližovat těm stanoveným AMD a Nvidií ** V nižších třídách se už vyplatí grafiky koupit ** U high-endu je ale rozumnější chvíli počkat na novou generaci

Jan Pánek
Cenový přehled