Přehled download manažerů

Velikost souborů nabízených ke stažení přes internet je stále větší a standardní funkce stahování souborů pomocí internetového prohlížeče nejsou příliš propracované. Řešením je výběr správného download manažeru. Na trhu jich jsou desítky, ale jen několik jich opravdu stojí za to.
Představovat existenci download manažerů je pravděpodobně nošením dříví do lesa, proto jen krátce připomeneme hlavní vlastnosti a možnosti download manažerů včetně rizik spojeným s jejich užíváním.

Hlavní výhodou, která plyne z používání download manažeru, je možnost navázat přerušené stahování. Při downloadu dat v prohlížeči znamená pád spojení nutnost začít stahování od začátku, kdežto download manažery ze serverů podporujících funkci resume dotáhnou jen zbývající data a fragmenty spojí do jednolitého celku. Druhou významnou výhodou je možnost segmentovaného stahování, kdy program rozdělí stahovaný soubor na několik částí a tyto částí stahuje v samostatných threadech. Některé servery totiž limitují odchozí rychlost pro každé spojení, takže tímto způsobem lze omezení obejít. Ještě šikovnější je automatické vyhledávání alternativních lokací požadovaného souboru. Stahování z rychlejšího serveru je ekonomičtější a při spojení se segmentovaným stahováním nabízí nejvyšší efektivitu využití linky.

Mezi další méně důležité vlastnosti download manažerů patří jejich schopnost automaticky ukládat stahované soubory do předem definovaných adresářů podle typu (přípony) stahovaného souboru, propojení s antivirovým systémem, možnost odložit stahování velkých souborů na dobu, kdy je síť méně zatížena nebo kdy jsou poplatky nižší nebo možnost nastavit maximální datový tok dostupný pro stahování, když chcete kromě downloadu hrát online hry nebo jen mít rezervu na stahování pošty a běžné brouzdání na internetu. Samozřejmostí je i opětovné vytočení čísla pro připojení k internetu, pokud dojde k jeho přerušení, stejně jako možnost vypnout automaticky počítač po skončení stahování.

Download Accelerator Plus 5.3

DAP je široko daleko nejpoužívanějším download manažerem. Poslední verze 5.3 jenom na serveru Downloads.com zaznamenala 35,4 milionu downloadů, celkově se počet uživatelů této aplikace odhaduje na 60 milionů. Tento fakt je dán nejen kvalitní nabídkou funkcí, ale také cenou. DAP existuje ve dvou verzích, první je tzv. adware verze, která je zdarma, ale uživatele obtěžuje reklama s lehkým nádechem špionáže, druhá je placená, zbavená reklam a obohacená o některé vybrané funkce.

Ve sponzorované variantě nabízí DAP všechny základní funkce, i když možnosti třídění souborů nejsou příliš rozsáhlé, běžný uživatel ale tento fakt jako nevýhodu nepocítí. Používání programu je spíše jednoduché, i když se uživatel bude muset smířit s tím, že se DAP pokusí nacpat všude, kam se dá. Od integrace se všemi dostupnými internetovými prohlížeči na disku přes ikonku v launchbaru až po umístění zástupce na ploše a vlastní lišty to internet exploreru. Nastavení programu není složité a práce probíhá v podstatě automaticky, pokud kliknete na odkaz k nějakému souboru, program se zeptá a začne stahovat. Program si poradí i se složitými skripty, které download přesměrovávají skrze stránky naplněné reklamou a podobně. K dispozici je i neoficiální počeštění programu, i když zatím pouze pro verzi Download Accelerator Plus 5.0.0.5. a starší.

Zajímavá je funkce Zip Preview, který umožňuje nahlédnout do archivů ve formátu ZIP. Díky tomu můžete snadno ověřit, jestli stahujete to, co opravdu chcete. Tato funkce je doplněna ještě užitečnější službou Zip Extract, která umožní stahování pouze vybraných souborů z daného archivu. Ta je ale dostupná pouze v placené verzi stejně jako funkce always resume a extreme acceleration speed. Always resume umožňuje navázat na přerušené stahování i v případě, že server nepodporuje funkci resume, i když to dnes není příliš běžné. Extreme acceleration speed je další možnost, jak mírně zvýšit rychlost downloadů na širokopásmovém připojení, ale žádný zásadní zlom nepřináší.

Podporované prohlížeče: Netscape 6.x, 7.x, Internet Explorer, Opera
Podporované OS: Windows 95/98/NT/2000/Me/XP
Cena: zdarma; 29.95

GoZilla 4.11

GoZilla byla svého času velice populární, ale jak rostla čísla označující verzi programu, rostla nevole uživatelů používajících free verzi. GoZilla obsahuje snad nejvíce otravný spyware, který se i po odinstalaci programu jen obtížně odstraňuje z počítače. Pro nezkušeného uživatele pak může GoZilla díky zvýšenému přísunu reklam znamenat spíše celkové zpomalení přenosových rychlostí. Navíc k běžným funkcím a hromadě spyware nabízí GoZilla přístup do své proprietární databáze mirrorovaných downloadů, který má zaručit vyhledání nejrychlejšího serveru pro download daného souboru. Pro stahování multimédií se může hodit GoZilla Search, i když vlastnosti peer2peer systémů asi nenahradí.

Placená verze se od free liší pouze odstraněním otravného spyware. Nicméně GoZilla rozhodně nepatří ke špičce ve svém oboru a za své peníze můžete určitě získat lepší aplikaci.

Podporované prohlížeče: Internet Explorer
Podporované OS: Windows 95/98/NT/2000/Me/XP
Cena: zdarma; 29.95

GetRight 5.01a

GetRight je často označován za krále ve své kategorii, i když jeho uživatelská základna není tak široká jako u DAP. Na vině je odlišný model distribuce. GetRight je shareware, díky tomu jste při třicetidenní zkušební lhůtě ušetřeni reklam a spyware, ale po uplynutí vymezeného období musíte program odinstalovat nebo zaplatit. Program sice nepřestane pracovat a jen vás občas něžně upozorní na vhodnost registrace, ale to nic nemění na základním faktu, že používání shareware po vypršení zkušební doby je v nepořádku.

GetRight si svou oblibu vydobyl snadným ovládáním – při automatické instalaci není potřeba nic dalšího nastavovat a obyčejný uživatel si určitě nebude stěžovat. Expert si naopak s možnostmi nastavení a pluginů do programu dokáže příjemně vyhrát. Jde především o možnost volby vzhledu programu, nebo voleb automatického stahování do vybraných adresářů podle typu souborů. Velice užitečnou věcí je limitování datového toku, pokud chcete své připojení používat ještě k běžné práci během stahování. K dispozici je také čeština pro nejnovější verzi programu.

Podporované prohlížeče: Internet Explorer, Netscape 6.x, Mozilla, Opera
Podporované OS: Windows 95/98/NT/2000/Me/XP
Cena: shareware; 25.00

FlashGet 1.4

FlashGet dříve známý jako JetCar je posledním členem elitního triumvirátu download manažerů spolu s GetRightem a DAP. Stejně jako GetRight je i Flash distribuován jako shareware, což znamená 30 dní užívání bez spyware, ale následnou nutnost registrace a tedy platby. Při popisu programu se nelze opírat o srovnání s GetRightem, oba programy totiž nabízejí víceméně stejné funkce, stejnou kvalitu, jen odlišný design. FlashGet má přeci jen trochu propracovanější organizaci stažených souborů, ale to většina uživatelů asi příliš neocení. Samozřejmě nechybí český překlad programu, i když jde opět o dílo dobrovolníka, stejně jako v případě GetRightu. Oproti GR má však FlashGet jednu výhodu, o 1 MB menší instalační soubor :-)

Podporované prohlížeče: Internet Explorer, Netscape 6.x, Opera
Podporované OS: Windows 95/98/NT/2000/Me/XP
Cena: shareware; 29.00

Download Wonder 1.60

Download Wonder není příliš známý, ale přesto se jedná o zajímavý nástroj, který nabízí několik zajímavých vylepšení, která nejznámějším programů z kategorie download manažerů chybí. DW má stejné autory jako legendární PC Anywhere, což samo o sobě zaručuje jistou úroveň kvality. Program nabízí dvě verze, jednu sponzorovanou reklamami, druhou opět placenou

Hlavním rozdílem oproti předchozím programům je propracovaná databáze staženého software, která umožňuje snadné vyhledávání, takže si uživatel snadno může ověřit, jakou verzi ovladačů naposledy stáhl či kam si uložil soubory, které stahoval před týdnem a zrovna je nemůže najít. Při každém downloadu dává program uživateli možnost vytvořit vlastní popis ke stahovanému souboru, který je automaticky začleněn do databáze. Tím se odbourá problém s vyhledáváním, kdy hledáte třeba ovladače ke zvukové kartě, ale v životě by vás nenapadlo, že je to soubor „aucdr24877.exe“.

Podporované prohlížeče: AOL, Internet Explorer, NeoPlanet, Netscape Navigator, Opera
Podporované OS: Windows 95/98/NT/2000/Me/XP
Cena: zdarma; 29.00

Download Express 1.4

Download Express se od ostatních zmiňovaných produktů liší tím, že nejde o samostatnou aplikaci, ale pouze o plugin pro Internet Explorer od verze 4,1. Výhodou tohoto řešení pro uživatele IE je jednoduchá instalace i minimální velikost downloadu. Program zahrnuje základní funkce, jako je segmentové stahování a obnovení přerušeného downloadu či vypnutí počítače, ale žádné velké speciality od něj nemůžete chtít. Za to je pro domácí uživatele naprosto zdarma a bez reklam, což je výrazné plus. Stejná společnost produkuje i Mass Downloader, který dorovnává nabídku funkcí na úroveň obvyklou u nejlepších produktů ze své kategorie včetně prohlížení vzdálených zip archivů, ale zde už nastupuje standardní cena 30 USD.

Podporované prohlížeče: Internet Explorer
Podporované OS: Windows 95/98/NT/2000/Me/XP
Cena: zdarma

Vybrat ten správný download manažer není úplně jednoduché, nejlepší je vyzkoušet jich několik a poté se rozhodnout. Buď pro DAP sponzorovaný reklamami nebo Download Express pokud nechcete za podobný software platit. Nebo zvážit investici a rozhodnout se pro FlasGet, GetRight nebo Download Wonder, ale tady může hrát velkou roli cena, která je u GetRightu o 5 dolarů nižší než u konkurence.

Diskuze (37) Další článek: Vývoj cen hardwaru: paměti podražují, jinak stagnace

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Wonder, Fragment, Manažer, Stahovaný soubor, Odlišný model, Zajímavá funkce, Stejná společnost, Běžný uživatel, Jednoduché vyhledávání, Downloader, Vybraný soubor, Běžná verze, Stejný soubor, Mass, Vybraná lokace, Základní popis, Resume, Stahování, Spyware, Podporovaný prohlížeč


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 97

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

** Pornografie údajně představuje třetinu internetové obsahu a je technologický tahounem ** Do erotického obsahu postupně zasahuje i virtuální realita ** Kromě vizuálního vjemu se pracuje také na virtuálním uspokojení toho hmatového

Jan Dudek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji