Zvuk

Přehled bezplatných programů na úpravu zvuku. Stačí vám jednoduchý, nebo chcete profi funkce?

Editace zvuku, ať už ta základní, či pokročilá, může být k dispozici kompletně zdarma. Z mnoha dostupných nástrojů jsme vybrali čtyři, které pokryjí kompletní škálu od nejjednodušších po profesionální.

Domácí uživatelé mnohem častěji touží po snadném a bezplatném střihu videa, avšak hodit se mohou i nástroje, které se zaměřují na editování zvuku. To může být ostatně se zmíněným videem spojené – ne všechny zvukové efekty jsou dostupné ve videoeditorech, a pokud se rozhodnete pro pokročilejší práci se zvukem, pak se zkrátka na specializovaný nástroj budete muset jistojistě obrátit. Do našeho výběru jsme zařadili čtyři nástroje pokrývající kompletní škálu od zcela jednoduchého editoru pro tu nejrychlejší úpravu, kterou zvládne každý, až po profesionální platformu pro pokročilé tvůrce hudby. Všechny jsou přitom k dispozici zcela zdarma.

Od triviálního editoru po DAW

Podobně jako začátečníci ve střihu videa dokázali editovat ve Windows Movie Makeru, budou méně zkušení uživatelé zvládat i střih audia ve dvou základních aplikacích, které jsme do výběru zařadili. Jeden z nich je desktopovým programem, druhý aplikací fungující kompletně ve webovém rozhraní. V nich dochází ke střihu v jediné stopě a o většinu potřebných úprav se starají efekty, případně změna několika parametrů zvukové stopy. Zároveň umožňují jednoduchý záznam zvuku pomocí mikrofonu. Export potom musí být k dispozici jak v bezztrátové, tak ztrátové podobě.

Mezistupeň představuje aplikace Audacity, která velmi dlouhou dobu hraje prim v bezplatné editaci hudby. Díky rozšířenosti, obrovské komunitě a open source vývoji se Audacity stalo mocným a univerzálním nástrojem, který uspokojí i pokročilé uživatele. Většina dostupných funkcí tady nabídne široké možnosti nastavení, k dispozici je i pokročilé nahrávání, a především editace ve více stopách. Díky otevřenému zdrojovému kódu zároveň vzniká i několik dalších verzí vycházejících z původního Audacity.

Posledním stupněm jsou plnohodnotné DAW, tedy platformy pro digitální práci se zvukem (Digital Audio Workstation). Ty jsou určeny pro pokročilou práci, která začíná tvorbou zvuku – ať už pomocí nahrávky, nebo využitím syntetických nástrojů –, mixování, střih, úpravu pomocí efektů, master a často i publikaci. I takto komplexní nástroj může být k dispozici zdarma. Rychlé použití pro nezkušeného uživatele je tady ale prakticky vyloučeno.

Všemocné pluginy

Ať už jde o aplikaci z kterékoli zmíněné kategorie, o výrazné rozšíření možností se mohou postarat zásuvné moduly čili pluginy. Ty jsou v kategorii editace hudby standardizovány několika formáty – nejčastěji VST či LV2. Na webu jich najdete doslova tisíce, ať už těch zcela zdarma, nebo výrazně zpoplatněných. Nejčastěji se starají o pokročilé úpravy zvuku v podobě syntetizátorů, ekvalizérů, prostorových efektů nebo dynamických procesorů. Díky standardizovaným formátům pluginů je lze používat napříč mnoha aplikacemi v případě, že konkrétní formát podporují. Nalezení kvalitních pluginů v jejich záplavě není jednoduchým úkolem, i mezi těmi bezplatnými lze najít velké množství velmi kvalitních doplňků. Mnohdy je rovněž produkují hudební společnosti nebo výrobci zvukového hardwaru. 

V pokračování pro předplatitele také najdete

Vybrali jsme tři programy a jednu webovou službu.

Všechny jsou zdarma.

Každá umí něco trochu jiného.

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Na řadu let poslední příležitost sledovat zatmění Měsíce. Bonus: jak vypadá zatmění Země z Měsíce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,