Zvuk

Přehled bezplatných programů na úpravu zvuku. Stačí vám jednoduchý, nebo chcete profi funkce?

Editace zvuku, ať už ta základní, či pokročilá, může být k dispozici kompletně zdarma. Z mnoha dostupných nástrojů jsme vybrali čtyři, které pokryjí kompletní škálu od nejjednodušších po profesionální.
Přehled bezplatných programů na úpravu zvuku. Stačí vám jednoduchý, nebo chcete profi funkce?

Domácí uživatelé mnohem častěji touží po snadném a bezplatném střihu videa, avšak hodit se mohou i nástroje, které se zaměřují na editování zvuku. To může být ostatně se zmíněným videem spojené – ne všechny zvukové efekty jsou dostupné ve videoeditorech, a pokud se rozhodnete pro pokročilejší práci se zvukem, pak se zkrátka na specializovaný nástroj budete muset jistojistě obrátit. Do našeho výběru jsme zařadili čtyři nástroje pokrývající kompletní škálu od zcela jednoduchého editoru pro tu nejrychlejší úpravu, kterou zvládne každý, až po profesionální platformu pro pokročilé tvůrce hudby. Všechny jsou přitom k dispozici zcela zdarma.

Od triviálního editoru po DAW

Podobně jako začátečníci ve střihu videa dokázali editovat ve Windows Movie Makeru, budou méně zkušení uživatelé zvládat i střih audia ve dvou základních aplikacích, které jsme do výběru zařadili. Jeden z nich je desktopovým programem, druhý aplikací fungující kompletně ve webovém rozhraní. V nich dochází ke střihu v jediné stopě a o většinu potřebných úprav se starají efekty, případně změna několika parametrů zvukové stopy. Zároveň umožňují jednoduchý záznam zvuku pomocí mikrofonu. Export potom musí být k dispozici jak v bezztrátové, tak ztrátové podobě.

Mezistupeň představuje aplikace Audacity, která velmi dlouhou dobu hraje prim v bezplatné editaci hudby. Díky rozšířenosti, obrovské komunitě a open source vývoji se Audacity stalo mocným a univerzálním nástrojem, který uspokojí i pokročilé uživatele. Většina dostupných funkcí tady nabídne široké možnosti nastavení, k dispozici je i pokročilé nahrávání, a především editace ve více stopách. Díky otevřenému zdrojovému kódu zároveň vzniká i několik dalších verzí vycházejících z původního Audacity.

Posledním stupněm jsou plnohodnotné DAW, tedy platformy pro digitální práci se zvukem (Digital Audio Workstation). Ty jsou určeny pro pokročilou práci, která začíná tvorbou zvuku – ať už pomocí nahrávky, nebo využitím syntetických nástrojů –, mixování, střih, úpravu pomocí efektů, master a často i publikaci. I takto komplexní nástroj může být k dispozici zdarma. Rychlé použití pro nezkušeného uživatele je tady ale prakticky vyloučeno.

Všemocné pluginy

Ať už jde o aplikaci z kterékoli zmíněné kategorie, o výrazné rozšíření možností se mohou postarat zásuvné moduly čili pluginy. Ty jsou v kategorii editace hudby standardizovány několika formáty – nejčastěji VST či LV2. Na webu jich najdete doslova tisíce, ať už těch zcela zdarma, nebo výrazně zpoplatněných. Nejčastěji se starají o pokročilé úpravy zvuku v podobě syntetizátorů, ekvalizérů, prostorových efektů nebo dynamických procesorů. Díky standardizovaným formátům pluginů je lze používat napříč mnoha aplikacemi v případě, že konkrétní formát podporují. Nalezení kvalitních pluginů v jejich záplavě není jednoduchým úkolem, i mezi těmi bezplatnými lze najít velké množství velmi kvalitních doplňků. Mnohdy je rovněž produkují hudební společnosti nebo výrobci zvukového hardwaru. 

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Windows, Linux, Články z Computeru, Zvuk, Plugin, Singapur, Záznam zvuku, Editace, VST, Audacity, Nástroj, Mac, Aplikace, Hudba, Sonar, DaVinci Resolve, Střih, Windows Movie Makeru, Gibson, Efekt, Cakewalk, PlatformaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze hry Vampire: The Masquerade – Swansong. Těžce uchopitelný zážitek

Recenze hry Vampire: The Masquerade – Swansong. Těžce uchopitelný zážitek

Upíří detektivka ze světa World of Darkness je konečně tady. Již předem však upozorňujeme, že rozhodně není pro každého.

Ladislav Novák
Vampire: The Masquerade - SwansongRecenzeAdventury
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch