Představujeme technologii Microsoft Windows SharePoint Services

Technologie Microsoft Windows SharePoint Services je určena pro vzájemnou spolupráci, komunikaci a výměnu informací. Slouží nejen osobnímu využití, ale zejména týmové spolupráci.

Uživatelským rozhraním jsou webové stránky s mnoha možnostmi integrace se systémem Microsoft Office System 2003. Pomocí této technologie lze jednoduše v rámci týmu sdílet například dokumenty, kontakty, kalendář událostí, či vytvářet průzkumy a diskusní vývěsky. Technologie je vhodná jak pro intranet a také je s ní možno vytvořit jednoduché internetové stránky.

Technologie

Technologie Microsoft Windows SharePoint Services jsou postaveny na Microsoft ASP.NET a běží na Microsoft Windows Serveru 2003. Technologie je volně stažitelná z internetových stránek společnosti Microsoft a je také součástí verze serveru Windows Server 2003 R2. Jako databázové úložiště využívá Microsoft SQL Server. Součástí instalace technologie je i SQL Server 2000 Desktop Engine (Windows) (WMSDE), který poskytuje základní databázové úložiště bez dalších licenčních nákladů.

Technologie nabízí webové rozhraní s individuelně přizpůsobitelnými stránkami pomocí takzvaných webových dílců. Ověření uživatele je prováděno automaticky dle doménového uživatelského jména. Nejmenším prvkem, na který lze nastavit individuální zabezpečení je seznam. Technologie nabízí i možnost anonymního přístupu. Samotnou úpravu struktury webové stránky či jednotlivých seznamů lze provádět přímo v prohlížeči. Pro náročnější úpravy lze využít aplikaci Microsoft Office FrontPage 2003. Těmto tématům se však detailně věnují další díly tohoto seriálu.

K dispozici jsou také jazykové balíčky, které technologii „rozšíří“ o šablony webů a seznamů v dalších jazycích. Pak je možno vytvářet weby v jazycích instalovaných balíčků, jako například Slověnština, Němčina, Angličtina a mnohé další. Jazyk uživatelského rozhraní nelze měnit u již vytvořených webů, ale lze jej vybrat před jeho vytvořením.

Spektrum možností

Možnosti týmové spolupráce pomocí technologie SharePoint jsou velmi široké, začněme nejprve spoluprácí nad dokumenty. Lze pracovat s dokumenty, které je možno uchovávat v několika verzích, připojovat k nim další informace a vytvářet jakousi košilku dokumentu. Zajímá Vás, kdy se dokument změní? Můžete v systému nastavit automatická upozornění v požadovaném časovém intervalu. Chcete diskutovat s kolegy o obsahu dokumentu? Opět není problém, vše je k dispozici v jediné nabídce k dokumentu. Toto je jasná výhoda před „klasickým“ sdílením dokumentů na souborových serverech.

V některých případech je lepší pracovat se strukturovanými daty, jako například při žádostech o dovolenou, při vyúčtování služební cesty. Tehdy můžete využít aplikaci Microsoft Office InfoPath 2003 a vyplněné formuláře ukládat přímo do technologie SharePoint do knihovny formulářů. Ta zároveň poskytuje přehled například o žádostech o dovolenou podle oddělení či celkových výdajích daných osob. Pokud analyzujete data raději v aplikaci Microsoft Excel, můžete z Vámi zvolených dat – jednoduše pomocí několika klepnutí myši – vytvořit kontingenční tabulku.

Technologie nabízí ale i další široké možnosti pro sdílení či prezentaci obrázků. Chcete uspořádat soutěž o nejlepší fotografii z dovolené nebo z firemního večírku? Opět není problém, stačí na požadovanou stránku vložit knihovnu obrázků, vytvořit hlasování pomocí vestavěné funkcionality průzkumu. Na jedno kliknutí víte, kdo vede. Pokud si přejete hlasovat anonymně, i to je možné.

Můžete samozřejmě pracovat i s dalšími šablonami seznamů, které technologie SharePoint poskytuje. Jsou jimi například události s možností kalendářního zobrazení a integrací do aplikace Microsoft Office Outlook 2003, či seznam kontaktů s podobnou integrací. Chcete-li vytvořit například interní helpdesk, stačí založit nový seznam pomocí šablony problémy. Že nevíte, u koho se požadavek nachází? Stačí se podívat do seznamu, nebo na statistiky a odměnit toho, kdo je ve vyřizování požadavků nejúspěšnější.

Pokud máte strukturu dat v aplikaci Microsoft Excel, kterou chcete převést do seznamu a „vystavit“ jí na intranetu, můžete ji naimportovat. Data lze pak například seskupovat dle určených sloupců a za jednotlivé kategorie můžete počítat mezisoučty. Strukturu seznamu a jeho formát zobrazení si lze přizpůsobit vlastním potřebám a dokonce jej lze uložit jako šablonu pro příští použití.

Technologie přichází s celou řadou šablon připravených webů například pro týmovou spolupráci, práci s dokumenty, pořádání pracovních či společenských schůzek. Šablony lze i v tomto případě vytvářet vlastní. Mimo jiné je k dispozici ke stažení více jak 30 šablon dle formy spolupráce či zákaznických scénářů.

Diskuze (26) Další článek: Startuje čtvrté kolo největší programátorské soutěže

Témata článku: Microsoft, Windows, Uživatelská data, Webové úložiště, Zobrazená data, Sharepoint, Window, Technolog, Nejlepší fotograf, Jasná výhoda, Jednotlivý seznam, Podobná funkcionalita, Microsoft Excel, Intranet, Service, Připravená šablona


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu