Představujeme technologii Microsoft Windows SharePoint Services

Technologie Microsoft Windows SharePoint Services je určena pro vzájemnou spolupráci, komunikaci a výměnu informací. Slouží nejen osobnímu využití, ale zejména týmové spolupráci.

Uživatelským rozhraním jsou webové stránky s mnoha možnostmi integrace se systémem Microsoft Office System 2003. Pomocí této technologie lze jednoduše v rámci týmu sdílet například dokumenty, kontakty, kalendář událostí, či vytvářet průzkumy a diskusní vývěsky. Technologie je vhodná jak pro intranet a také je s ní možno vytvořit jednoduché internetové stránky.

Technologie

Technologie Microsoft Windows SharePoint Services jsou postaveny na Microsoft ASP.NET a běží na Microsoft Windows Serveru 2003. Technologie je volně stažitelná z internetových stránek společnosti Microsoft a je také součástí verze serveru Windows Server 2003 R2. Jako databázové úložiště využívá Microsoft SQL Server. Součástí instalace technologie je i SQL Server 2000 Desktop Engine (Windows) (WMSDE), který poskytuje základní databázové úložiště bez dalších licenčních nákladů.

Technologie nabízí webové rozhraní s individuelně přizpůsobitelnými stránkami pomocí takzvaných webových dílců. Ověření uživatele je prováděno automaticky dle doménového uživatelského jména. Nejmenším prvkem, na který lze nastavit individuální zabezpečení je seznam. Technologie nabízí i možnost anonymního přístupu. Samotnou úpravu struktury webové stránky či jednotlivých seznamů lze provádět přímo v prohlížeči. Pro náročnější úpravy lze využít aplikaci Microsoft Office FrontPage 2003. Těmto tématům se však detailně věnují další díly tohoto seriálu.

K dispozici jsou také jazykové balíčky, které technologii „rozšíří“ o šablony webů a seznamů v dalších jazycích. Pak je možno vytvářet weby v jazycích instalovaných balíčků, jako například Slověnština, Němčina, Angličtina a mnohé další. Jazyk uživatelského rozhraní nelze měnit u již vytvořených webů, ale lze jej vybrat před jeho vytvořením.

Spektrum možností

Možnosti týmové spolupráce pomocí technologie SharePoint jsou velmi široké, začněme nejprve spoluprácí nad dokumenty. Lze pracovat s dokumenty, které je možno uchovávat v několika verzích, připojovat k nim další informace a vytvářet jakousi košilku dokumentu. Zajímá Vás, kdy se dokument změní? Můžete v systému nastavit automatická upozornění v požadovaném časovém intervalu. Chcete diskutovat s kolegy o obsahu dokumentu? Opět není problém, vše je k dispozici v jediné nabídce k dokumentu. Toto je jasná výhoda před „klasickým“ sdílením dokumentů na souborových serverech.

V některých případech je lepší pracovat se strukturovanými daty, jako například při žádostech o dovolenou, při vyúčtování služební cesty. Tehdy můžete využít aplikaci Microsoft Office InfoPath 2003 a vyplněné formuláře ukládat přímo do technologie SharePoint do knihovny formulářů. Ta zároveň poskytuje přehled například o žádostech o dovolenou podle oddělení či celkových výdajích daných osob. Pokud analyzujete data raději v aplikaci Microsoft Excel, můžete z Vámi zvolených dat – jednoduše pomocí několika klepnutí myši – vytvořit kontingenční tabulku.

Technologie nabízí ale i další široké možnosti pro sdílení či prezentaci obrázků. Chcete uspořádat soutěž o nejlepší fotografii z dovolené nebo z firemního večírku? Opět není problém, stačí na požadovanou stránku vložit knihovnu obrázků, vytvořit hlasování pomocí vestavěné funkcionality průzkumu. Na jedno kliknutí víte, kdo vede. Pokud si přejete hlasovat anonymně, i to je možné.

Můžete samozřejmě pracovat i s dalšími šablonami seznamů, které technologie SharePoint poskytuje. Jsou jimi například události s možností kalendářního zobrazení a integrací do aplikace Microsoft Office Outlook 2003, či seznam kontaktů s podobnou integrací. Chcete-li vytvořit například interní helpdesk, stačí založit nový seznam pomocí šablony problémy. Že nevíte, u koho se požadavek nachází? Stačí se podívat do seznamu, nebo na statistiky a odměnit toho, kdo je ve vyřizování požadavků nejúspěšnější.

Pokud máte strukturu dat v aplikaci Microsoft Excel, kterou chcete převést do seznamu a „vystavit“ jí na intranetu, můžete ji naimportovat. Data lze pak například seskupovat dle určených sloupců a za jednotlivé kategorie můžete počítat mezisoučty. Strukturu seznamu a jeho formát zobrazení si lze přizpůsobit vlastním potřebám a dokonce jej lze uložit jako šablonu pro příští použití.

Technologie přichází s celou řadou šablon připravených webů například pro týmovou spolupráci, práci s dokumenty, pořádání pracovních či společenských schůzek. Šablony lze i v tomto případě vytvářet vlastní. Mimo jiné je k dispozici ke stažení více jak 30 šablon dle formy spolupráce či zákaznických scénářů.

Témata článku: Microsoft, Windows, Připravená šablona, Nejlepší fotograf, Sharepoint, Webové úložiště, Jednotlivý seznam, Zobrazená data, Uživatelská data, Jasná výhoda, Microsoft Excel, Intranet, Podobná funkcionalita, Service

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje