Představen 2GB flash USB disk

Společnost Soyo Computer Inc. představila druhou generaci svého USB FLASH disku, a to pod názvem Cig@r Pro 2. Maximální současnou kapacitou jsou dva gigabajty.

Pro méně zkušené upřesňuji, že se jedná o disk, kde se data ukládají do FLASH ROM obvodů. Jde tedy o elektronickou paměť, kde záznamovým médiem jsou integrované obvody. Zde jsou spolu s řídicí elektronikou zapouzdřeny do malé podoby a připojuje se k počítači přes USB rozhraní. Výhodou je výborná odolnost proti mechanickým vlivům (pád, otřesy apod.), případně i vůči magnetickému poli. To jsou přesně ty vlivy, které škodí klasickým pevným diskům, disketám, ZIP diskům atd.

Klepněte pro větší obrázek

Cig@r Pro 2 disk může být díky svému rozhraní teoreticky až 40x rychlejší, než jeho předchůdce s rozhraním USB 1.1. Ve skutečnosti však rychlost nenaroste 40x, ale maximálně sedmkrát. Při čtení vzrostla podle výrobce rychlost z 0,78 na 1 MB/s při použití rozhraní USB 1.1, maximální rychlost je 5,5 MB/s. Rozdíl při zápisu je podle výrobce ještě výraznější – při použití stejného rozhraní se zápisová rychlost zvyšuje 1,73x.

Stejně jako původní Cig@r Pro má kapacitu vyjádřenou také barvou plastového krytu. Naštěstí byly pro shodné kapacity použity stejné barvy. Na druhou stranu nemá uživatel možnost libovolně kombinovat barvu a kapacitu, což mohou někteří uživatelé chápat jako nevýhodu.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Přenosné médium, které se dá pověsit třeba na krk či zasunout do kapsičky u košile. To, co se jen před několika lety zdálo jako utopie se pomalu stává realitou. Na takovém FLASH disku můžeme umístit až 2 GB, navíc je možné takový disk používat jako systémový. Čtecí rychlost 5,5 MB/s není nikterak závratná, ovšem v porovnání s předchozí jde o výrazný pokrok. Rychlost zavedení operačního systému je sice nižší, ale již je srovnatelná s klasickým pevným diskem. Nesrovnatelnými vlastnostmi jsou rozměry, hmotnost a kapacita a prozatím i přenosová rychlost.

Klepněte pro větší obrázek

Takovýto disk nepotřebují uživatelé typicky do okamžiku, kdy mají možnost takové zařízení používat. Především v okamžiku nenadálé potřeby přenosu dat se USB FLASH disk jeví jako ideální médium (tedy dnešním pohledem). Rovněž možnost nosit s sebou vlastní soubory bez ohledu na počítač je pro leckteré uživatele výhodné (USB mají dnes snad všechny počítače).

Klepněte pro větší obrázek

Co do budoucna? Poměrně výrazně se prosazuje myšlenka, že podobné disky dovedou zároveň přehrávat zvukové MP3 soubory. Určitým vývojem může být USB rozhraní v hudební věži či autorádiu. Možná se dočkáme chvíle, kdy podobně budou USB FLASH disky umět přehrávat také filmy. Uvedená kapacita 2 GB postačí dokonce na několik filmů. Příjemné by například bylo, kdyby se podobné USB FLASH disky podporovaly přehrávači DVD, takže by sloužil jako nositel informace, kdežto dekódování zvuku a obrazu by zpracovával přehrávač DVD. Vidíte, že možností je více, dokonce nejsou složité pro výrobce i uživatele, a tak zůstaňme ve střehu, zda se některý výrobce nepochlubí nějakou příjemnou kombinací.

Témata článku: USB, Flash, USB Flash, Rozhraní, Stejný soubor, Autorádia, Čtecí rychlost, Klasické USB, USB Disk, Podobná možnost, Podobný film, Ideální kombinace, Výrazný pokrok, Shodná barva, Zkušený uživatel, Flash disk, USB flash disky

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 23

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji