Představen 2GB flash USB disk

Společnost Soyo Computer Inc. představila druhou generaci svého USB FLASH disku, a to pod názvem Cig@r Pro 2. Maximální současnou kapacitou jsou dva gigabajty.

Pro méně zkušené upřesňuji, že se jedná o disk, kde se data ukládají do FLASH ROM obvodů. Jde tedy o elektronickou paměť, kde záznamovým médiem jsou integrované obvody. Zde jsou spolu s řídicí elektronikou zapouzdřeny do malé podoby a připojuje se k počítači přes USB rozhraní. Výhodou je výborná odolnost proti mechanickým vlivům (pád, otřesy apod.), případně i vůči magnetickému poli. To jsou přesně ty vlivy, které škodí klasickým pevným diskům, disketám, ZIP diskům atd.

Klepněte pro větší obrázek

Cig@r Pro 2 disk může být díky svému rozhraní teoreticky až 40x rychlejší, než jeho předchůdce s rozhraním USB 1.1. Ve skutečnosti však rychlost nenaroste 40x, ale maximálně sedmkrát. Při čtení vzrostla podle výrobce rychlost z 0,78 na 1 MB/s při použití rozhraní USB 1.1, maximální rychlost je 5,5 MB/s. Rozdíl při zápisu je podle výrobce ještě výraznější – při použití stejného rozhraní se zápisová rychlost zvyšuje 1,73x.

Stejně jako původní Cig@r Pro má kapacitu vyjádřenou také barvou plastového krytu. Naštěstí byly pro shodné kapacity použity stejné barvy. Na druhou stranu nemá uživatel možnost libovolně kombinovat barvu a kapacitu, což mohou někteří uživatelé chápat jako nevýhodu.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Přenosné médium, které se dá pověsit třeba na krk či zasunout do kapsičky u košile. To, co se jen před několika lety zdálo jako utopie se pomalu stává realitou. Na takovém FLASH disku můžeme umístit až 2 GB, navíc je možné takový disk používat jako systémový. Čtecí rychlost 5,5 MB/s není nikterak závratná, ovšem v porovnání s předchozí jde o výrazný pokrok. Rychlost zavedení operačního systému je sice nižší, ale již je srovnatelná s klasickým pevným diskem. Nesrovnatelnými vlastnostmi jsou rozměry, hmotnost a kapacita a prozatím i přenosová rychlost.

Klepněte pro větší obrázek

Takovýto disk nepotřebují uživatelé typicky do okamžiku, kdy mají možnost takové zařízení používat. Především v okamžiku nenadálé potřeby přenosu dat se USB FLASH disk jeví jako ideální médium (tedy dnešním pohledem). Rovněž možnost nosit s sebou vlastní soubory bez ohledu na počítač je pro leckteré uživatele výhodné (USB mají dnes snad všechny počítače).

Klepněte pro větší obrázek

Co do budoucna? Poměrně výrazně se prosazuje myšlenka, že podobné disky dovedou zároveň přehrávat zvukové MP3 soubory. Určitým vývojem může být USB rozhraní v hudební věži či autorádiu. Možná se dočkáme chvíle, kdy podobně budou USB FLASH disky umět přehrávat také filmy. Uvedená kapacita 2 GB postačí dokonce na několik filmů. Příjemné by například bylo, kdyby se podobné USB FLASH disky podporovaly přehrávači DVD, takže by sloužil jako nositel informace, kdežto dekódování zvuku a obrazu by zpracovával přehrávač DVD. Vidíte, že možností je více, dokonce nejsou složité pro výrobce i uživatele, a tak zůstaňme ve střehu, zda se některý výrobce nepochlubí nějakou příjemnou kombinací.

Diskuze (21) Další článek: Nový MP3 přehrávač na CD od iRiver

Témata článku: USB, Flash, USB Flash, Zkušený uživatel, Ideální kombinace, Rozhraní, Čtecí rychlost, Flash disk, Flash ROM, USB flash disky, Autorádia, Shodná barva, Podobná možnost, Stejný soubor, USB Disk, Uvedená kapacita, Podobný film, Klasické USB, Výrazný pokrok


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu