Předpovídáme budoucnost: kdy překoná Chrome Firefox

Chrome roste, Firefox přešlapuje na místě a Internet Explorer stále klesá. Po roce jsme opět prodloužili časové osy a zeptali se Excelu, jak na tom budou prohlížeče příští léto.

V minulosti jsme jednoduchou polynomickou regresní analýzou předvídali budoucnost operačních systémů. Je to vlastně úplně jednoduché: do tabulkového procesoru nahrajete co nejdelší časovou řadu tržního podílu Windows a Excel vám na základě známých čísel spočítá pravděpodobný trend – prostě linku zhladí a protáhne třeba o dalších dvanáct měsíců.

Jak tomu bylo doposud

V minulosti jsme takto docela přesně odhadli, kdy překoná Windows 7 Visty, v případě překonání Windows XP jsme se ale naopak „sekli“. Teď na řadu přicházejí webové prohlížeče. Internet Explorer i po vydání Devítky klesá, nasazování nové verze je totiž zatím poměrně pomalé, a tak přetrvává přeliv uživatelů starých verzí 6 a 7 ke konkurenci. Osmička naopak až doposud rostla a teď začíná klesat právě na úkor Devítky. Jelikož ale verze 6, 7 a 8 klesají rychleji než roste verze 9, klesá i Internet Explorer jako celek.

Klepněte pro větší obrázek
Tržní podíly webových prohlížečů podle Statcounteru mezi červencem 2008 a květnem 2011

Tou konkurencí, kam se při pohledu na historická data přelévali staří „IEčkáři“ byl v podstatě až do podzimu 2009 Firefox, o kterém ještě před pěti lety skoro všichni tvrdili, že se co nevidět stane jedničkou. V roce 2009 se ale ode dna odpíchl nový Chrome, internetová firma jej začala silně propagovat ve všech svých produktech a loni Google vtrhl se svými reklamními spoty i na televizní obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Graf končí na začátku června, projevil se v něm tedy pokles Chromu 11, ale chybí v něm ještě nástup Chromu 12 a nového Firefoxu 5 (Statcounter je teprve začal měřit). Co je ale podstatnější, všimněte si politiky vydávání nových verzí – Chrome se od ostatních díky vysoké frekvenci výrazně liší a téměř každá nová verze je vždy silnější než ta předchozí. Zajímavý je také pohled na IE. IE 8 rostl až do letošního jara, Chrome tedy Exploreru odebírá především uživatele prehistorických verzí 6 a 7. I proto je ale každá nová generace IE o 10 % slabší. Pokud to bude platit i nadále, strop pro IE 9 se bude pohybovat někde okolo 20 %. Počet těch, kteří aktualizují na novou verzi IE, se totiž s každou novou generací snižuje.

Proti takovému ataku se docela těžko odolává, zvláště když Chrome svůj marketing postavil na rychlosti a jednoduchosti. Ta první věc může přitáhnout původní uživatele Firefoxu, jednoduchost pak zláká většinového surfaře, který si vždy vystačil s Internet Explorerem a po pokročilejších funkcích se nikdy moc nepídil – „kupodivu“ je nakonec masový surfař vlastně vůbec nepotřebuje. Dokladem této skutečnosti je třeba situace okolo Opery. Ačkoliv se ji na lokálních trzích (Norsko, Rusko, Česko) docela daří. V globálním měřítku nikdy nedosáhla ani pěti procent trhu, přestože se co do základní výbavy jednoznačně jedná o nejpokročilejší webový prohlížeč. Jak vidno, lidem je to vcelku jedno a jakkoliv se norská Opera snaží, jejím hlavním byznysem i nadále zůstává především Opera Mini na „hloupých“ telefonech.

Současnost

Doposud jsem popisoval minulost. Můžete přijít s odlišnými důvody současného stavu, statistiky nicméně mluví docela jasně. Při pohledu na data Statcounteru je poměrně zajímavá i situace okolo Firefoxu. Celé roky rostl, krátkodobě klesal, nicméně poslední měsíce vypovídají spíše o stagnaci – jako by se Firefox dostal ke svému stropu. Firefox skoro dva roky neroste, Chrome letí vzhůru a IE klesá, Chrome tedy skoro v poměru 1:1 přebírá bývalé surfaře modrého Éčka.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud se podívate na samostatné verze prohlížečů a nikoliv celé rodiny, zjistíte, že podíl Internet Exploreru 9 zatím není nijak slavný – podle Statcounteru na tom je v červnu dokonce hůře než IE 7

Stejně jako s pozicí IE zatím nezamávala Devítka (ale je stále brzo), s Firefoxem nezamávala Čtyřka. Zde ale brzo není, jelikož přechod uživatelů Firefoxu na nové verze je tradičně mnohem rychlejší než vleklý přechod v případě IE, kde docela často lidé ani netuší, jakou verzi vlastně mají a záleží pouze na tom, kdy Microsoft zpravidla uvede důležitou aktualizaci prohlížeče. Ani to však není absolutní záruka. Samostatnou kapitolou je pak firemní sféra, která z důvodu kompatibility může přejít na novou verzi IE až s přechodem na novější verzi celého systému Windows. Do třetice, pomalejší adaptace na IE 9 a tedy i přetrvávající pád podílu IE může být způsoben i tím, že IE 9 není k dispozici pro Windows XP, který stále kraluje. uživatelé pak logicky pokukují po alternativě, kterou je momentálně Chrome.

Předpovídáme budoucnost

A teď už konečně budoucnost. Když jsme regresí protáhli tržní podíly o dvanáct měsíců vpřed, situace okolo IE nás nepřekvapila. Zajímavě se ale vykreslil Firefox, který jako by byl na vrcholu kružnice a poté nezadržitelně klesal – je tedy už skutečně u stropu?. Pokud by zároveň stejně jako doposud rostl i Chrome, dvojkou se stane už letos na podzim.

Klepněte pro větší obrázek
Předpovídáme budoucnost – kdy překoná Chrome Firefox a Internet Explorer

A pokud bychom byli ještě odvážnější, Internet Explorer by prohlížeč Googlu překonal zhruba za rok někdy v květnu, nebo červnu 2012. Polynomická regrese se však při tak vzdálené budoucnosti už nehodí, je totiž příliš zhlazená a zde by už měla na řadu přijít nějaká složitější extrapolace, která vezme v potaz i sezónní vlivy a především kontext doby.

Klidně se totiž může stát, že stejně jako nedávno Firefox i Chrome brzy narazí na svůj teoretický tržní strop. Nakonec ani Firefox nemusí dopadnout tak špatně a bude i nadále oscilovat okolo svých třiceti procent, aniž by dále klesal, ale ani aby nadále rostl, protože už jednoduše nemá na úkor koho brát.

Otazník visí nad Internet Explorerem. Pokud jeho současní uživatelé aktualizují na IE 9 dříve, než je přetáhne konkurence, může se pád výrazně zpomalit. Uživatelů IE 6 a 7 je už méně, teď se tedy na plný plyn rozjede boj o velký koláč uživatelů IE 8. Pro Microsoft je životně důležité, aby za všech okolností přešli na Devítku. Může mu v tom napomoci přirozená obměna starých Windows na Sedmičky a později na Windows 8.

Úspěch Chromu je přímo závislý na neúspěchu IE

Zajímavý je nakonec i pohled na Safari. Tento prohlížeč má v zahraničí stejnou pozici jako u nás Opera. Je až čtvrtý v pořadí, mírně roste, ale není to ani žádná nula. V globálním měřítku Safari dokonce mírně roste.

Co myslíte? Jsou naše prognózy naprosto chybné, nebo se liší pouze v datu? Překoná Chrome Firefox, nebo naopak narazí, jelikož přestane klesat IE? Úspěch Chromu je skutečně přímo závislý na neúspěchu Internet Exploreru. Pokud se Microsoftu podaří zastavit pád svého prohlížeče, zastaví se i růst Chromu a Microsoft mu nastaví strop. Teď záleží pouze na tom, kdy se tak stane.

Diskuze (68) Další článek: Běhání pro ajťáky: bez počítače by to byla nuda

Témata článku: Software, Budoucnost, Web, Prohlížeče, Chrome, Internet Explorer, Opera, Firefox, Opera Mini, Jednoduchá pozice, IE 10, Hloupý telefon, Mozilla Firefox, Historický telefon, Verze prohlížečů, IE 11, Nejdelší čas, Stan, Plný plyn, Chrom, Globální surfař, Růst, Firemní sféra, Starý Windows, Stará verze


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači