Umělá inteligence | Meteorologie | Počasí

Předpovědi srážek rychleji a přesněji: Umělá inteligence předčila tradiční výpočetní modely

Google si pochlubil pokroky v užití umělé inteligence pro meteorologické účely. Tradiční využití počítačů v této oblasti znamená zpravidla složité simulace a náročné výpočty předpovědních modelů. Jenže u Googlu udělali experiment a fyzikální modely úplně zavrhli - prostě jen nechali svůj program sledovat snímky stávajícího počasí z radaru a učit se, jak se mění. Kupodivu pak takto vycvičená „umělá inteligence“ předvídala výskyt srážek rychleji a lépe, než výpočetní modely. 

Systém je cílen na vysoce lokalizované předpovědi a v rozsahu maximálně šesti hodin do budoucna. Pro předpověď přitom programu stačí sledovat stávající podmínky pět až deset minut. Ke sledování se využívá radarových snímků.

Numerické metody předpovědí počasí jsou výpočetně velmi náročné, protože musí zohlednit termodynamické děje v atmosféře na základě velkého počtu proměnných, které zohledňují nejen výchozí vlastnosti atmosféry, ale také zemského povrchu. Umělá inteligence Googlu používá vícevrstvé konvoluční neuronové sítě, která také není nic jednoduchého, ale v jádru s žádnou fyzikou nepočítá. Je to jen matematicky stanovený předpovědní model na základě dosavadních zkušeností a pravděpodobnosti. 

Hlavní výhodou nové metody je především rychlost. Zatímco lokální předpověď na základě numerického modelu počítá standardní meteorologický počítač i několik hodin, nové metodě stačí pár minut. Vykazuje přitom i vyšší přesnost. Ovšem také není bezchybná a ukazuje se, že pro dlouhodobější předpověď už jsou tradiční numerické modely lepší. Počítají totiž s komplexním 3D modelem a dokáží lépe zohlednit vlivy, které pohyb oblačnosti ovlivňují. Hlavně nepočítají pouze jen výskyt srážek a jejich intenzitu, ale také další meteorologické údaje. 

Vizuálně-matematická 2D metoda Googlu se bude hodit v případě potřeby rychlých lokálních předpovědí srážek, zejména v oblastech zmítaných bouřemi. 

Diskuze (8) Další článek: Do počítače budete moci přidat čtyři další SSD s ultrarychlým přístupem. Vznikl totiž adaptér pro PCI Express 4.0

Témata článku: Google, Umělá inteligence, Meteorologie, Počasí, Předpovědní model, Inteligence, Srážka, Model, AI Google, Předpověď, Metoda, Předpověď srážekSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět