Předplatné TechNet skončilo, ať žije TechNet

Microsoft ukončil předplatné TechNet Subscriptions, která umožňovalo IT profesionálům testování produktů Microsoftu. Jsou však jiné cesty a TechNet jako takový nezaniká.

K 31. srpnu 2013 se společnost Microsoft rozhodla ukončit prodej předplatného TechNet Subscriptions. Po patnácti letech tak končí služba, která umožňovala uživatelům a IT profesionálům nasazovat libovolné produkty společnosti Microsoft ke zkušebním účelům za velmi výhodnou cenu. Stávající předplatitelé budou moci službu využívat až do konce jejich předplatného, obnovit ho, nebo nově pořídit už ho však nebude možné.

Důvodů, které k ukončení prodeje tak oblíbené služby společnost Microsoft vedly, je jistě několik. V oficiálním oznámení uvádí Microsoft jako hlavní důvod významný pokles počtu uživatelů předplatného TechNet a jejich odliv ke zkušebním verzím produktů, které jsou na internetu ke stažení zdarma, nebo jsou dostupné už předinstalované a plně funkční v prostředí Cloudu.

Je bohužel také faktem, že napříč celou historií předplatného TechNet Subscriptions se leckdy koncoví uživatelé neřídili omezením užívání výhradně pro účely zkoušení nebo ověřování za účelem nákupu, a produkty běžně používali k akceptačnímu testování nebo produkčním účelům. Nezřídka se také ignoroval fakt, že s ukončením předplatného končí i platnost licence, a software byl uživateli používán dál i po skončení předplatného. Přehlédnout nelze ani to, že produktové klíče k jednotlivým produktům, získané prostřednictvím předplatného TechNet, byly poměrně často cílem softwarových pirátů.

Čím tedy mohou uživatelé a IT profesionálové předplatné TechNet Subscriptions v současné chvíli nahradit?

TechNet Evaluation Center

Zkušební a časově omezené verze nejnovějších verzí produktů společnosti Microsoft z TechNet Evaluation Centra jsou jedním ze zdrojů, který nahradí předplatné TechNet Subscriptions. V TechNet Evaluation Centru je software společnosti Microsoft zdarma ke stažení k testovacím a zkušebním účelům. Veškerý zde stažený software není nijak funkčně omezen, omezen je pouze dobou, po kterou je možné tento software používat. Po uplynutí zkušební doby je však možné software aktivovat pomocí produktového klíče k řádně zakoupené licenci. A po jak dlouhou dobu je možné produkty zkoušet?

  • Desktopový operační systém Windows 8 v edici Enteprise například po dobu 90 dní,
  • balík desktopových aplikací Office Professional Plus 2013 pak pouze 60 dní,
  • ale například Windows Server 2012, nástroje System Center 2012 nebo aplikační servery (SQL Server 2012, Exchange, Lync, SharePoint a Project Server 2013) můžete zkoušet a testovat celých 180 dní.
  • K dispozici jsou i trial verze online služeb jako Azure, Office 365 nebo Windows Intune na zkušební dobu 30 dní.

TechNet Virtual Labs

Přirozeně, TechNet Evaluation Center není jediným zdrojem, který je schopen uspokojit potřeby uživatelů, kteří si chtějí „osahat“ technologie společnosti Microsoft naživo. Na TechNet Evaluation Centru jen výjimečně narazíte na některý z produktů ve starších verzích, bývají zde dostupné povětšinou jen nejnovější a nejaktuálnější verze produktů. Navíc po jejich stažení ještě uživatel musí věnovat nějaký čas jejich instalaci a nasazení, a co může takový uživatel dělat, jestliže nedisponuje potřebným hardwarem pro nasazení dané technologie? Určitě kvůli vyzkoušení funkčnosti daných produktů nemusí pořizovat nový server, storage nebo jiné hardwarové komponenty, ani si je nemusí dočasně pronajímat, právě jemu jsou totiž přímo v datacentrech společnosti Microsoft k dispozici virtuální laby s předinstalovanými produkty společnosti Microsoft v nejnovějších, ale i starších verzích. Uživatel si jen vybere technologii, kterou chce vyzkoušet a v prostředí TechNet Virtual Labs se mu spustí jeden, nebo více virtuálních serverů s daným produktem. Vybírat lze z celé škály produktů, k dispozici je Windows Server, aplikační servery jako SQL Server, Exchange, Lync nebo Sharepoint, nástroje pro správu System Center, ale i desktopové operační systémy a další software společnosti Microsoft.

Visual Studio s MSDN

Pokud zajišťujete nejen provoz svých aplikaci, ale i návrh, vývoj a akceptační testování aplikací svých nebo cizích aplikací dodaných třetími stranami, pak je pro vás určeno předplatné MSDN. Umožňuje, podobně jako předplatné TechNet, přístup k produktům společnosti Microsoft v aktuálních i starších verzích. Na rozdíl od předplatného TechNet, mají licence z MSDN trvalý charakter, je možné je provozovat dlouhodobě i po vypršení předplatného a to i pro akceptační testování. Vývojáři dostávají MSDN jako součást Software Assurance pro Visual Studio ale MSDN lze pořídit i zvlášť, bez Visual Studia, a to v edicích MSDN OS – obsahuje operační systémy a nově MSDN Platforms.

MSDN Platforms pro IT profesionály

V červnu byla uvolněna speciální edice MSDN Platforms, která je určena IT odborníkům a administrátorům zejména pro účely budování/licencování a dlouhodobě provozování akceptačního testovacího prostředí s prakticky neomezeným počtem serverů Microsoft a pro neomezený počet koncových uživatelů, kteří nemusejí mít žádnou licenci. Pomocí MSDN Platforms lze dlouhodobě souběžně budovat a provozovat plnohodnotné testovací prostředí vedle produkčního za zlomek jeho ceny. Veškeré úpravy/opravy můžete nejprve vyzkoušet v testovacím prostředí (které je ideálně kopií produkčního) a pak je teprve implementovat do produkce. Je-li testovací prostředí vybudováno pomocí MSDN Platforms, pak do něho mohou navíc přistupovat i běžní uživatelé bez jakékoli licence. Svoji MSDN Platforms licenci musí však mít všichni administrátoři a pracovníci, kteří toto prostředí spravují a upravují. Více na http://msdn.cz/uat.
V rámci MSDN Platforms jsou k dispozici všechny jazykové mutace OS Microsoft, servery jako je MS SQL Server, SharePoint, TFS, Exchange, ale i jiné aplikace např. Microsoft Dynamics. Uživatelé mají předplacený kredit k Windows Azure, postačující k neustálému běhu vašeho dedikovaného serveru v cloudu 24x7. Součástí MSDN předplatného jsou i incidenty garantované profesionální technické podpory, E-Learningové kurzy, prioritní podpora v MSDN i TechNet fórech a další výhody.

Microsoft Action Pack Development and Design Subscription

Zákazníci, kteří jsou členy partnerského programu Microsoft Partner Network, mohou jako alternativu k předplatnému TechNet využít předplatné Microsoft Action Pack, které nabízí omezené množství softwaru Microsoft pro interní využití i k produkčním účelům. Součástí předplatného jsou i online školení a prodejní materiály k technologiím společnosti Microsoft a také přístup k Microsoft TechNet Library a TechNet fórům.

Microsoft Silver a Gold Partner

Zákazníci, kteří v rámci členství v partnerském programu Microsoft Partner Network dosáhnou na kompetence Silver či Gold, získávají určité množství software pro interní produkční využití, nebo pro interní školení a demonstrační účely. Množství a složení získaného software je závislé na získaných kompetencích a jejich úrovni. V porovnání s předplatným Microsoft Action Pack Subscription je škála nabízeného software širší a i míra poskytovaných výhod větší.

Multilicenční smlouvy Select (Plus) a Enterprise Agreement (Subscription)

Zákazníci s velkými multilicenčními smlouvami Microsoft mohou využít jejich výhod a používat omezené množství software za účelem interního školení, zkoušení nebo testování:

  • za účelem testování 20 kopií jakéhokoliv softwaru (mimo online služeb)
  • za účelem zkoušení a testování 10 kopií jakéhokoliv softwaru (mimo online služeb) po dobu 60 dní

DreamSpark a DreamSpark Premium

Studenti a učitelé pak mají možnost se zaregistrovat do programu DreamSpark, v rámci kterého je možné získat širokou škálu plně vybavených vývojářských nástrojů a serverové produkty jako například Windows a SQL Server zcela zdarma.

…ať žije TechNet

Jak vidno, nad TechNetem jako značkou se rozhodně voda nezavřela. Po ukončení prodeje předplatného TechNet Subscription chce společnost Microsoft věnovat více úsilí rozšíření podpory právě zdrojů, které jsou k nalezení zdarma, tedy službám TechNet Evaluation Center a TechNet Virtual Labs. Stejně tak oblíbená TechNet knihovna a TechNet diskuzní fóra zůstávají dál a tak pod značkou TechNet je toho k mání stále poměrně hodně…

Autor: Radek Žalud, DAQUAS

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Proti proudu? Seagate uvedl malé plotnové disky pro tablety

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,