Historie | Internet

Před padesáti lety se zrodil slavný ARPANET. První moderní počítačová síť

Před padesáti lety se zrodil slavný ARPANET. První moderní počítačová síť

Základním stavebním kamenem prehistorického internetu z konce 60. let minulého století se jmenoval IMP – Interface Message Processor. Právě tyto navzájem propojené IMPy tvořily tehdejší experimentální ARPANET na jehož technologických a principiálních základech později zrodil současný internet.

K prvnímu pokusu o odeslání zprávy z jednoho IMPu do druhého došlo 29. října 1969 ve 22:30 pacifického času. V Evropě tou dobou tedy bylo již ráno 30. října 1969. Zprávu odeslali inženýři z Kalifornské univerzity v Los Angeles a měla dorazit do dalšího IMPu spravovaného laboratoří Stanford Research Institute o pár set kilometrů severněji v Menlo Parku.

Klepněte pro větší obrázek
Slavný ručně psaný záznam o prvním testu komunikace

Krátce na to následovala druhá, načež se celý systém zhroutil. Po hodinové pauze inženýři počítače opravili a krátce po půlnoci se 30. října začaly pomalu psát internetové dějiny. S ohledem na to, jak tehdy vypadaly počítače, to byl z dnešního úhlu pohledu technologický zázrak.

Klepněte pro větší obrázek
Ne, to nejsou jističe kdesi ve fabrice, to je brána IMP (Foto: FastLizard4, CC-BY-SA)

Původní ARPANET se skládal jen z těchto iMPů, které fungovaly jako brány. To znamená, že výzkumná laboratoř, univerzita apod. mohla budovat vlastní lokální síť, když se však chtěla spojit s jinou univerzitou, použila pro něj právě IMP. Speciální počítač bychom tedy mohli připodobnit třeba k dnešním domácím routerům, které místní LAN napojí do nadřazené sítě operátora a ten do internetu.

Zpočátku měl ARPANET jen čtyři IMPy, jak se však počet připojených institucí postupně navyšoval, rostl i počet těchto uzlů a tedy lepší možnosti routování – cestování paketů – z jednoho místa do druhého.

Klepněte pro větší obrázek
Postupné budování sítě ARPANET

Teprve pak se konečně začala naplňovat klíčová vlastnost paketové technologie, na které je založený i současný internet. Rozměrná data se nejprve rozdělí na drobné díly – pakety – které v sobě nejsou informaci o odesílateli a příjemci a další pomocné údaje. Pakety poté mohou do cíle cestovat různými cestami, načež se opět spojí dohromady a vytvoří třeba ten stažený ISO soubor s instalací Windows 10.

O pár let později se už ARPANET skládal z mnoha desítek bran, a když se později začaly připojovat další samostatné sítě včetně těch z Evropy a dalších kontinentů vznikla jakási síť sítí, tedy internet.  Samotný projekt ARPANET byl formálně ukončen v roce 1990, tou dobou to už ale nehrálo žádnou roli, internet už totiž žil vlastním životem a to nejlepší teprve mělo přijít: World Wide Web.

Diskuze (2) Další článek: Bezpečnostní rizika na internetové přípojce: Domácí router je pod palbou, ukazuje Turris

Témata článku: Technologie, Historie, Počítače, Internet, Evropa, síť, Arpanet, World Wide Web, LAN, Kalifornská univerzita, Paket, Los Angeles, Menlo park, Počítačová síť

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky