Základním stavebním kamenem prehistorického internetu z konce 60. let minulého století se jmenoval IMP – Interface Message Processor. Právě tyto navzájem propojené IMPy tvořily tehdejší experimentální ARPANET na jehož technologických a principiálních základech později zrodil současný internet.
K prvnímu pokusu o odeslání zprávy z jednoho IMPu do druhého došlo 29. října 1969 ve 22:30 pacifického času. V Evropě tou dobou tedy bylo již ráno 30. října 1969. Zprávu odeslali inženýři z Kalifornské univerzity v Los Angeles a měla dorazit do dalšího IMPu spravovaného laboratoří Stanford Research Institute o pár set kilometrů severněji v Menlo Parku.

Slavný ručně psaný záznam o prvním testu komunikace
Krátce na to následovala druhá, načež se celý systém zhroutil. Po hodinové pauze inženýři počítače opravili a krátce po půlnoci se 30. října začaly pomalu psát internetové dějiny. S ohledem na to, jak tehdy vypadaly počítače, to byl z dnešního úhlu pohledu technologický zázrak.

Ne, to nejsou jističe kdesi ve fabrice, to je brána IMP (Foto: FastLizard4, CC-BY-SA)
Původní ARPANET se skládal jen z těchto iMPů, které fungovaly jako brány. To znamená, že výzkumná laboratoř, univerzita apod. mohla budovat vlastní lokální síť, když se však chtěla spojit s jinou univerzitou, použila pro něj právě IMP. Speciální počítač bychom tedy mohli připodobnit třeba k dnešním domácím routerům, které místní LAN napojí do nadřazené sítě operátora a ten do internetu.
Zpočátku měl ARPANET jen čtyři IMPy, jak se však počet připojených institucí postupně navyšoval, rostl i počet těchto uzlů a tedy lepší možnosti routování – cestování paketů – z jednoho místa do druhého.

Postupné budování sítě ARPANET
Teprve pak se konečně začala naplňovat klíčová vlastnost paketové technologie, na které je založený i současný internet. Rozměrná data se nejprve rozdělí na drobné díly – pakety – které v sobě nejsou informaci o odesílateli a příjemci a další pomocné údaje. Pakety poté mohou do cíle cestovat různými cestami, načež se opět spojí dohromady a vytvoří třeba ten stažený ISO soubor s instalací Windows 10.
O pár let později se už ARPANET skládal z mnoha desítek bran, a když se později začaly připojovat další samostatné sítě včetně těch z Evropy a dalších kontinentů vznikla jakási síť sítí, tedy internet. Samotný projekt ARPANET byl formálně ukončen v roce 1990, tou dobou to už ale nehrálo žádnou roli, internet už totiž žil vlastním životem a to nejlepší teprve mělo přijít: World Wide Web.