Historie | Internet

Před padesáti lety se zrodil slavný ARPANET. První moderní počítačová síť

Před padesáti lety se zrodil slavný ARPANET. První moderní počítačová síť

Základním stavebním kamenem prehistorického internetu z konce 60. let minulého století se jmenoval IMP – Interface Message Processor. Právě tyto navzájem propojené IMPy tvořily tehdejší experimentální ARPANET na jehož technologických a principiálních základech později zrodil současný internet.

K prvnímu pokusu o odeslání zprávy z jednoho IMPu do druhého došlo 29. října 1969 ve 22:30 pacifického času. V Evropě tou dobou tedy bylo již ráno 30. října 1969. Zprávu odeslali inženýři z Kalifornské univerzity v Los Angeles a měla dorazit do dalšího IMPu spravovaného laboratoří Stanford Research Institute o pár set kilometrů severněji v Menlo Parku.

Klepněte pro větší obrázek
Slavný ručně psaný záznam o prvním testu komunikace

Krátce na to následovala druhá, načež se celý systém zhroutil. Po hodinové pauze inženýři počítače opravili a krátce po půlnoci se 30. října začaly pomalu psát internetové dějiny. S ohledem na to, jak tehdy vypadaly počítače, to byl z dnešního úhlu pohledu technologický zázrak.

Klepněte pro větší obrázek
Ne, to nejsou jističe kdesi ve fabrice, to je brána IMP (Foto: FastLizard4, CC-BY-SA)

Původní ARPANET se skládal jen z těchto iMPů, které fungovaly jako brány. To znamená, že výzkumná laboratoř, univerzita apod. mohla budovat vlastní lokální síť, když se však chtěla spojit s jinou univerzitou, použila pro něj právě IMP. Speciální počítač bychom tedy mohli připodobnit třeba k dnešním domácím routerům, které místní LAN napojí do nadřazené sítě operátora a ten do internetu.

Zpočátku měl ARPANET jen čtyři IMPy, jak se však počet připojených institucí postupně navyšoval, rostl i počet těchto uzlů a tedy lepší možnosti routování – cestování paketů – z jednoho místa do druhého.

Klepněte pro větší obrázek
Postupné budování sítě ARPANET

Teprve pak se konečně začala naplňovat klíčová vlastnost paketové technologie, na které je založený i současný internet. Rozměrná data se nejprve rozdělí na drobné díly – pakety – které v sobě nejsou informaci o odesílateli a příjemci a další pomocné údaje. Pakety poté mohou do cíle cestovat různými cestami, načež se opět spojí dohromady a vytvoří třeba ten stažený ISO soubor s instalací Windows 10.

O pár let později se už ARPANET skládal z mnoha desítek bran, a když se později začaly připojovat další samostatné sítě včetně těch z Evropy a dalších kontinentů vznikla jakási síť sítí, tedy internet.  Samotný projekt ARPANET byl formálně ukončen v roce 1990, tou dobou to už ale nehrálo žádnou roli, internet už totiž žil vlastním životem a to nejlepší teprve mělo přijít: World Wide Web.

Diskuze (2) Další článek: Bezpečnostní rizika na internetové přípojce: Domácí router je pod palbou, ukazuje Turris

Témata článku: Technologie, Historie, Počítače, Internet, Evropa, World Wide Web, Síť, Arpanet, LAN, Los Angeles, Menlo park, ARP, Jistič, Paket, Počítačová síť, Kalifornská univerzita, Odeslání zprávy


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5