Předčasný prodej Windows 7: humbuk zahalený tajemstvím

Windows 7 za podezřele nízké ceny u jednoho z českých e-shopů vyvolaly rozruch. Prodejce se hájí, že je vše legální, Microsoft mluví o podvodu.
Předčasný prodej Windows 7: humbuk zahalený tajemstvím

Před dvěma dny jsme vás informovali o podezřelé nabídce nového operačního systému Windows 7 u českého prodejce SteamGames.cz. Na první pohled se jednalo o podivnou nabídku, kterou bychom nejspíš hledali v e-mailových zprávách uvízlých ve spamovém koši (jako například tuto). V tomto případě se ale nejednalo o anonymního prodejce, ale o českou firmu, která svou totožnost nijak neskrývá. Z pohledu Microsoftu bylo hned jasno – jedná se o podvod. Ale jak se ukázalo, sami v tom nemají úplně zcela jasno.

Pochyby na místě

Proč byla nabídka na SteamGames.cz podezřelá? Především proto, že se objevila ještě před oficiálním uvedením Windows 7 na trh. Také kvůli svým nízkým cenám a skutečnosti, že se jedná o prodej prostřednictvím stažení ISO obrazů instalačních DVD přímo z internetu. Ten sice Microsoft umožňuje, ale v České republice není oficiálně dostupný.

Prodejce však v popisu zboží uvedl, že odkaz na stažení ISO obrazu vede na servery Microsoftu, což se nám potvrdilo. Od jednoho z kupujících jsme získali odkaz ke stažení a systém odtud skutečně stáhli.

 

„Jedná se o podvod, protože Microsoft nenabízí žádné licence systému Windows ke stažení z download centra“

 

Microsoft ovšem označil prodej za podvodný. „Jedná se o podvod, protože Microsoft nenabízí žádné licence systému Windows ke stažení z download centra. Jediná možnost, která je, jsou multilicenční smlouvy, ale ty jsou určené striktně pro konkrétní subjekt, který má přímou smlouvu se společností Microsoft a není možné tyto licence dávat k dispozici třetím stranám, zdarma ani za úplatu,“ potvrdila nám Jana Vávrová z PR oddělení české pobočky Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujeme zakoupené Windows 7 ještě před jejich uvedením...

To je samozřejmě pravda. Předprodej multilicencí by byl samozřejmě podvod, a protože se nabídka objevila před oficiálním uvedením Windows 7, vše nasvědčovalo této alternativě. Samotný prodejce ale uvádí, že pouze přeprodává americké digitální licence softwaru, které u nás nejsou dostupné. Lukáš Křovák, produktový manažer Microsoftu, nám k tomu podal trochu neobratné vyjádření, které tuto možnost nejprve popře, ovšem v zápětí ji potvrdí: „Přeprodej jinými prodejci v podstatě není možný, respektive prodejce by musel objednat tuto licenci, kterou pak může teoreticky přeprodat. Na co bude narážet, je absence české verze.“

Otázka je, proč by někdo digitální licence přeprodával. Zisk v podstatě žádný a zákazník dostane systém bez české lokalizace. Další podezření padá na SteamGames.cz, protože v podmínkách nabídky uvedla: „Součástí je i jazykový balíček, který obsahuje češtinu.“ Tato nabídka byla uvedena i u verzí Home Premium a Professional. Lukáš Křovák k tomu již zcela přesvědčivě dodává: „Jazykové balíčky jsou dostupné pouze pro Windows 7 Ultimate a Enterprise. V ostatních případech se jedná o neoprávněné použití a porušení licenčních podmínek, navíc je nutné dělat změny v registrech.“

Klepněte pro větší obrázek
Windows 7 Ultimate 64bit za 3 890 Kč

Jen marketingová akce, brání se prodejce

Na SteamGames.cz padl stín. Windows 7 začal nabízet před oficiálním uvedením. I když se soubory stahují přímo ze serverů Microsoftu, jedná se přinejmenším o porušení smluvních obchodních podmínek, v horším případě se k souborům dostal neoprávněnou cestou (stále se prověřuje). Podezřelé jsou nízké ceny produktů a především pak ustanovení, že lze i k verzi Home Premium doinstalovat český jazykový balíček. Také označení produktu Digital download je unikátní a Microsoft jej nepoužívá ani v zahraničí a v popisu zmiňovaná licence FPP je zkratkou označení Full Package Product, tedy softwaru „v krabici“ (zde bychom mohli přivřít oko, protože digitální licence nabízí stejné možnosti jako licence v rámci FPP).

 

„Jednalo se o předem připravenou marketingovou akci. Cílem bylo zviditelnit náš nový eshop.“

 

Zástupce SteamGames nám k cenám produktů řekl: „Jednalo se o předem připravenou marketingovou akci. Nabídka Windows 7 za dotovanou cenu měla platit do 22.10., kdy začne oficiální prodej Windows 7. Tato informace je dostupná v novinkách na našem webu a zboží také bylo v akční nabídce. Cílem bylo zviditelnit náš nový eshop. Bohužel po vydání vašeho článku to vzbudilo negativní reakci, a tak jsme akci za dotované ceny předčasně ukončili a v eshopu začaly platit standardní ceny.“

K tomu se sluší dodat, že před naším upozorněním nebyla na webu o platnosti nabídky od 22.10. a speciálních akčních cenách zmínka. Systém bylo možné zakoupit a stáhnout již před uvedeným datem, jak jsme si ostatně sami vyzkoušeli. Obdivuhodným podnikatelským záměrem je dotovat ceny zboží, které má obchodník exkluzivně v prodeji dříve, než všichni ostatní prodejci…

„Ve večerních hodinách jsme raději stáhli celou naši nabídku Microsoft produktů. Počkáme na vyjádření Microsoft Corporation, Microsoft ČR a našeho dodavatele, zda je tento prodej (přeprodej) amerických licencí v souladu s EU/US právem,“ dodal zástupce SteamGames.

Klepněte pro větší obrázek
Kupodivu u Home verze slibuje možnost dodatečné instalace češtiny

Pátrání po zakopaném psu

Celá záležitost se stále prošetřuje a asi to ještě nějaký čas potrvá. Zatím se jeví jako nejpravděpodobnější ta alternativa, že SteamGames.cz skutečně nabízelo přeprodej digitálních licencí amerických verzí systému a dopustil se především té chyby, že nabídku uvolnil před 22. říjnem. V takovém případě by mohli zůstat zákazníci klidní, protože by měli legální kopie systému a obvinění ze strany Microsoftu by čelil pouze prodejce za předčasné uvolnění zboží. To by ale znamenalo, že musely být předčasně otevřeny i servery Microsoftu umožňující stažení ISO souborů systému určených k prodeji digitálních licencí. České zastoupení Microsoftu to označuje za velmi nepravděpodobné, ovšem s jistotou to nevyvrátilo (stále se prověřuje).

Sami se pouštíme do dalšího pátrání po původu Windows 7 ze SteamGames.cz a odtud získaný systém zkusmo nainstalujeme.

Diskuze (62) Další článek: Černobíle: Je nutné hledat pouze Googlem?

Témata článku: Windows 7, Negativní PR, Foot, Windows 7 Home Premium, Marketingová akce, Windows 7 Ultimate, Tajemství, Ultimate, Jazykový balíček, Legální kopie, Steam, Česká cena, Český jazyk, Microsoft Windows

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší