Windows 10 | Aktualizace | May 2019 Update

Před instalací nové velké aktualizace Windows 10 budete muset odpojit USB disky a paměťové karty

Před instalací nové velké aktualizace Windows 10 budete muset odpojit USB disky a paměťové karty

Pomalu se blíží velká květnová aktualizace Windows 10. S ohledem na počet možných konfigurací zařízení, na které bude instalována, lze u takto velkého updatu v některých případech očekávat problémy. Tentokrát Microsoft dává uživatelům vědět s předstihem, že nadcházející aktualizace bude blokována, pokud bude k počítači připojeno externí úložiště.

Konkrétně jde zejména o připojené USB disky, flashdisky a paměťové karty. Aktualizace Windows 10 May 2019 Update neproběhne, dokud nebudou tyto periferie odpojeny. Z uvedeného varování lze předpokládat, že Microsoft odhalil během testování problémy a rozhodl se instalaci na zařízeních připojenými úložišti zablokovat.

Varování s předstihem

U většiny dosavadních problémů došlo k zablokování aktualizací až po jejich nahlášení uživateli. Následně Microsoft vyhodnotil problémové konfigurace a nastavil příslušná pravidla, která platila až do vyřešení situace. V tomto případě bude update blokován preventivně a zobrazí se chybové hlášení, že počítač nelze upgradovat.

Podstata možných potíží je relativně prostá a velmi pravděpodobně by ve většině případů pro uživatele neznamenala žádné komplikace. Konkrétně jde o přiřazování písmen externím diskům – může se stát, že například flashdisk s písmenem D: bude mít po aktualizaci přiřazené písmeno E: nebo F:, což by potenciálně mohlo způsobit problémy.

Řešení je prosté: stačí odpojit všechna externí úložná zařízení a restartovat službu Windows Update (případně celý systém). Microsoft na stránkách podpory zmiňuje, že změna přiřazení písmen disků se může projevit i u interních jednotek, nicméně potíže se týkají jen těch externích.

Chystá se oprava

Podle serveru ZDNet se uvedené problémy týkají pouze Windows 10 ve verzi 1803 (vydané v dubnu 2018) a verzi 1809 (vydané v říjnu 2018). Uživatelé se staršími verzemi systému by měli být schopni nainstalovat květnovou aktualizaci bez jakýchkoli potíží a bez ohledu na připojená zařízení.

Problém bude definitivně vyřešen následující opravnou aktualizací, která bude vydána později v blíže nespecifikovaném termínu. V rámci testovacího programu Windows Insider jsou tyto potíže opraveny v sestavení 18877 a novějším.

Diskuze (71) Další článek: Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Témata článku: Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 10, Windows Insider, Aktualizace, May 2019 Update, USB, Disk, Písmeno, Paměťová karta, Instalace, Potíž, Windows Update, Window, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor