Google Glass | Rozšířená realita | Brýle

Před deseti lety budily chytré brýle nadšení, úspěchu se ale nedočkaly. Google Glass definitivně končí

Pamatujete si Google Glass? Možná už je to dávná minulost, ale před deseti lety Google uvedl jeden ze svých prvních větších experimentů s rozšířenou realitou. Chytré brýle měly perspektivu zařízení, které mohlo zásadně změnit svět v té podobě, v jaké ho vnímáme. Nakonec se ale neujaly.

Se zařízením v podobě brýlí, které promítaly obraz přímo na oční sítnici, bylo možné komunikovat pomocí hlasových pokynů či dotyků. Po úvodní fázi nadšení však začal celý projekt upadat v zapomnění. Nakonec zůstal naživu pouze pro podnikové využití jako Google Glass Enterprise Edition.

Smutný konec chytrých brýlí od Googlu

Ve středu 15. března Google oznámil ukončení prodeje svých chytrých brýlí. „Děkujeme vám za více než deset let inovací a partnerství. Od 15. března 2023 již nebudeme prodávat Google Glass Enterprise Edition. Podporu produktu Glass Enterprise Edition budeme poskytovat do 15. září 2023.“ Doporučená maloobchodní cena, za kterou bylo možné tyto brýle pořídit, byla 999 dolarů, tedy při aktuálním kurzu asi 22 440 Kč.

Je to hořký konec pro zařízení, které svého času vyvolalo tolik humbuku a pro určité pracovní účely bylo skutečně užitečné.  Uplatnilo se například ve zdravotnictví, kde se aktivně zkoumalo využití Glass v nemocnicích a při chirurgických zákrocích. Nakonec však pravděpodobně nebyly chytré brýle využívány natolik, aby byly finančně rentabilní, což je patrně hlavní důvod, proč se je Google rozhodl ukončit.

Dobrou zprávou je, že Google v současnosti investuje do virtuální a rozšířené reality více než kdykoli předtím. Během loňské výroční konference Google I/O ukázal zbrusu nové brýle pro rozšířenou realitu, které se zdají být duchovními nástupci Google Glass.

Vzpomínky na kouzelné brýle

Google Glass, které byly poprvé uvedeny na trh v roce 2013 a byly určené jen pro omezený okruh uživatelů, měly být novou revoluční platformou. Nabízely uživatelům obraz promítaný přímo do oka a integrovanou kameru, se kterou bylo možné pořizovat snímky okolí.

Zatímco geekové přijali chytré brýle s nadšením, z mnoha ostatních kruhů zaznívala na jejich účet spousta kritiky. Často byl v negativním kontextu zmiňován například jejich geekovský vzhled, omezená funkčnost a potenciální možnost narušování soukromí lidí v okolí uživatele.

Cílem původní verze bylo zaujmout běžného spotřebitele, což se ovšem nepodařilo, a proto byla v roce 2015 ukončena. O dva roky později Google oznámil Google Glass Enterprise Edition s ambicemi prodávat je jako zařízení pro využití v odvětvích, jako je medicína a stavebnictví. V roce 2019 byla oznámena aktualizovaná poslední verze nazvaná Google Glass Enterprise Edition 2, a právě ta byla tento týden ukončena.

Diskuze (5) Další článek: „Vláda zkoumá mimozemskou technologii,“ tvrdí americký kongresman

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,