Před 25 lety začala skupina 802.11 vyvíjet Wi-Fi

Prakticky každý má dnes doma nějaké zařízení, na kterém je napsáno 802.11. Co to vlastně znamená a proč se Wi-Fi říká Wi-Fi, které v září slaví 25 let vývoje.
Před 25 lety začala skupina 802.11 vyvíjet Wi-Fi

Ačkoliv se bezdrátová síť Wi-Fi masově prosadila až v 21. století, počátky jejího vývoje sahají do roku 1990. V těchto dnech tak slavíme 25 let od chvíle, kdy se poprvé sešla pracovní skupina, jejíž kódové označení zná každý fanoušek počítačových technologií – IEEE 802.11.

Jak toto označení vlastně vzniklo? IEEE je zkratka pro Institute of Electrical and Electronics Engineers a jedná se o jednu z největších technických standardizačních organizací na světě, jejíž historie sahá do poloviny minulého století, kdy došlo k masivnímu rozvoji polovodičové elektrotechniky.

IEEE rozvíjí jednotlivé technologie ve standardizačních komisích. Ta, která nás zajímá v tomto článku, má označení 802 a vznikla na počátku 80. let za účelem rozvoje místních a metropolitních paketových sítí (tedy LAN a MAN).

Každá taková komise zakládá pracovní skupiny, kde se konečně vše vaří. Pokud nás nyní čtete doma na počítači nebo třeba na tabletu, poděkujte především inženýrům ze skupin 802.3 a 802.11. Zatímco Trojka se zabývá standardizací ethernetu, Jedenáctka je konečně naše pracovní skupina, která dala život technologii WLAN – bezdrátové lokální síti, kterou dnes známe pod označením Wi-Fi.

Vypuklo to v roce 1997

V roce 1985 americké úřady uvolnily 2,4GHz pásmo pro nelicencované použití. Na trhu se krátce poté objevily první pokusy o bezdrátovou síť – třeba WaveLAN s přenosovou rychlostí až 2 Mb/s, tou dobou se už ale na plné obrátky rozjela skupina 802.11 a začala připravovat lepší řešení.

První verze protokolu 802.11 se objevila v létě roku 1997 a nabídla stejnou přenosovou rychlost až 2 Mb/s v pásmu 2.4 GHz. Původní normu poté v průběhu let vylepšovaly další dodatky, které dnes známe jako znaky za číslovkou 11 a charakterizují využití Wi-Fi pro různé situace.

V roce 1999 se tak objevilo vylepšení „a“, následovalo „b“ a pak konečně „g“ (2003), které se na dlouhé roky stalo standardem domácí Wi-Fi a třeba hotspotu v restauraci, přičemž mnohde tomu tak je dodnes.

Na podzim roku 2009 konečně dorazilo vylepšení „n“, které do interiérů dostalo 5GHz pásmo a rychlosti nad 100 Mb/s. Posledním vylepšením klasické domácí sítě Wi-Fi je pak „ac“ (2013) které dosáhne na rychlosti okolo 1 Gb/s.

Proč se protokolům 802.11 říká Wi-Fi?

Jenže kdy se přesně začalo říkat protokolu 802.11 Wi-Fi? V druhé polovině 90. let tu byl sice na papíře jakýsi WLAN, nicméně se jednalo o zcela novou technologii a bylo tedy třeba zajistit bezproblémovou kompatibilitu – bylo třeba vytvořit autoritu, která se bude starat o to, aby normu 802.11 všichni implementovali pokud možno stejně.

Klepněte pro větší obrázek

A tak se v roce 1999 zrodila WECA – Wireless Ethernet Compatibility Alliance, která si zaregistrovala novou obchodní značku Wi-Fi, tedy  Wireless Fidelity (bezdrátová spolehlivost), a každý, kdo chtěl projít certifikací a nalepit si na krabici posléze jedno z nejznámějších počítačových log, zaplatil nějaký ten bakšiš a stal se členem.

WECA se v novém století přejmenovala na Wi-Fi Alliance, a loni jsme tak na Živě.cz psali o jejím 15. výročí existence.

Hromada exotických protokolů 802.11

Zatímco mnohé pracovní skupiny komise 802 už skončily – byly často překonané něčím úplně novým, Jedenáctka je i po 25 letech velmi aktivní a zatím se nezdá, že by měla svůj úkol v dohledné době dokončit.

Jak už jsem napsal výše, současným vrcholem univerzálního domácího WLANu je protokol 802.11ac, skupina nicméně vyvíjí i mnohé další a specializované dodatky.

Často se tak mluví a píše třeba o 802.11ad, který používá 60GHz pásmo a je určený pro komunikaci na krátké vzdálenosti a rychlosti až 7 Gb/s. Nemá tedy ani tak nahradit třeba 802.11ac, ale sloužit třeba pro přenos náročného UHD videa do domácího kina bez potřeby kabeláže.

Pak je tu třeba 802.11af a 802.11ah, které budou operovat na nižších kmitočtech, než jsme u Wi-Fi zvyklí. Zatímco první jmenovaný „af“ chce využít pásem VHF a UHF, které se dnes používají třeba pro televizní přenos (použije kanály, na kterých se zrovna nevysílá), druhý „ah“ zamíří pod 1 GHz a může sloužit pro přenos informací třeba z různých dálkových senzorů.

Místopředsedkyně pracovní skupiny Dorothy Stanleyová se pro magazín IEEE Spectrum nechala slyšet, že osobně vkládá naději třeba do připravovaného protokolu 802.11ax, který by měl pomoci bezdrátovým sítím v náročných situacích s abnormálním množstvím komunikace – třeba na stadionech aj.

A zmínku si zaslouží ještě protokol 802.11az, který je vlastně z úplně jiného ranku, jeho úkolem je totiž standardizovat lokalizaci pomocí vysílačů WLAN třeba v interiérech, kam nedosáhne signál GPS – tedy to, co dnes dělá třeba Google a další pomocí svých proprietárních technik.

Pracovní skupina 802.11 tedy svoji práci jen tak neukončí a s plody její práce se budeme nejspíše setkávat další desítky let.

Další čtivo k tématu:

 

Témata článku: Historie, Technologie, Internet, Wi-Fi, WLAN, Plod, Pracovní skupina, Skupina, Fidelity, IEEE Spectrum, Masivní rozvoj, Hashtag, Bezdrátová síť, Televizní kmitočet, Let, Spectrum

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje