Před 25 lety začala skupina 802.11 vyvíjet Wi-Fi

Prakticky každý má dnes doma nějaké zařízení, na kterém je napsáno 802.11. Co to vlastně znamená a proč se Wi-Fi říká Wi-Fi, které v září slaví 25 let vývoje.
Před 25 lety začala skupina 802.11 vyvíjet Wi-Fi

Ačkoliv se bezdrátová síť Wi-Fi masově prosadila až v 21. století, počátky jejího vývoje sahají do roku 1990. V těchto dnech tak slavíme 25 let od chvíle, kdy se poprvé sešla pracovní skupina, jejíž kódové označení zná každý fanoušek počítačových technologií – IEEE 802.11.

Jak toto označení vlastně vzniklo? IEEE je zkratka pro Institute of Electrical and Electronics Engineers a jedná se o jednu z největších technických standardizačních organizací na světě, jejíž historie sahá do poloviny minulého století, kdy došlo k masivnímu rozvoji polovodičové elektrotechniky.

IEEE rozvíjí jednotlivé technologie ve standardizačních komisích. Ta, která nás zajímá v tomto článku, má označení 802 a vznikla na počátku 80. let za účelem rozvoje místních a metropolitních paketových sítí (tedy LAN a MAN).

Každá taková komise zakládá pracovní skupiny, kde se konečně vše vaří. Pokud nás nyní čtete doma na počítači nebo třeba na tabletu, poděkujte především inženýrům ze skupin 802.3 a 802.11. Zatímco Trojka se zabývá standardizací ethernetu, Jedenáctka je konečně naše pracovní skupina, která dala život technologii WLAN – bezdrátové lokální síti, kterou dnes známe pod označením Wi-Fi.

Vypuklo to v roce 1997

V roce 1985 americké úřady uvolnily 2,4GHz pásmo pro nelicencované použití. Na trhu se krátce poté objevily první pokusy o bezdrátovou síť – třeba WaveLAN s přenosovou rychlostí až 2 Mb/s, tou dobou se už ale na plné obrátky rozjela skupina 802.11 a začala připravovat lepší řešení.

První verze protokolu 802.11 se objevila v létě roku 1997 a nabídla stejnou přenosovou rychlost až 2 Mb/s v pásmu 2.4 GHz. Původní normu poté v průběhu let vylepšovaly další dodatky, které dnes známe jako znaky za číslovkou 11 a charakterizují využití Wi-Fi pro různé situace.

V roce 1999 se tak objevilo vylepšení „a“, následovalo „b“ a pak konečně „g“ (2003), které se na dlouhé roky stalo standardem domácí Wi-Fi a třeba hotspotu v restauraci, přičemž mnohde tomu tak je dodnes.

Na podzim roku 2009 konečně dorazilo vylepšení „n“, které do interiérů dostalo 5GHz pásmo a rychlosti nad 100 Mb/s. Posledním vylepšením klasické domácí sítě Wi-Fi je pak „ac“ (2013) které dosáhne na rychlosti okolo 1 Gb/s.

Proč se protokolům 802.11 říká Wi-Fi?

Jenže kdy se přesně začalo říkat protokolu 802.11 Wi-Fi? V druhé polovině 90. let tu byl sice na papíře jakýsi WLAN, nicméně se jednalo o zcela novou technologii a bylo tedy třeba zajistit bezproblémovou kompatibilitu – bylo třeba vytvořit autoritu, která se bude starat o to, aby normu 802.11 všichni implementovali pokud možno stejně.

Klepněte pro větší obrázek

A tak se v roce 1999 zrodila WECA – Wireless Ethernet Compatibility Alliance, která si zaregistrovala novou obchodní značku Wi-Fi, tedy  Wireless Fidelity (bezdrátová spolehlivost), a každý, kdo chtěl projít certifikací a nalepit si na krabici posléze jedno z nejznámějších počítačových log, zaplatil nějaký ten bakšiš a stal se členem.

WECA se v novém století přejmenovala na Wi-Fi Alliance, a loni jsme tak na Živě.cz psali o jejím 15. výročí existence.

Hromada exotických protokolů 802.11

Zatímco mnohé pracovní skupiny komise 802 už skončily – byly často překonané něčím úplně novým, Jedenáctka je i po 25 letech velmi aktivní a zatím se nezdá, že by měla svůj úkol v dohledné době dokončit.

Jak už jsem napsal výše, současným vrcholem univerzálního domácího WLANu je protokol 802.11ac, skupina nicméně vyvíjí i mnohé další a specializované dodatky.

Často se tak mluví a píše třeba o 802.11ad, který používá 60GHz pásmo a je určený pro komunikaci na krátké vzdálenosti a rychlosti až 7 Gb/s. Nemá tedy ani tak nahradit třeba 802.11ac, ale sloužit třeba pro přenos náročného UHD videa do domácího kina bez potřeby kabeláže.

Pak je tu třeba 802.11af a 802.11ah, které budou operovat na nižších kmitočtech, než jsme u Wi-Fi zvyklí. Zatímco první jmenovaný „af“ chce využít pásem VHF a UHF, které se dnes používají třeba pro televizní přenos (použije kanály, na kterých se zrovna nevysílá), druhý „ah“ zamíří pod 1 GHz a může sloužit pro přenos informací třeba z různých dálkových senzorů.

Místopředsedkyně pracovní skupiny Dorothy Stanleyová se pro magazín IEEE Spectrum nechala slyšet, že osobně vkládá naději třeba do připravovaného protokolu 802.11ax, který by měl pomoci bezdrátovým sítím v náročných situacích s abnormálním množstvím komunikace – třeba na stadionech aj.

A zmínku si zaslouží ještě protokol 802.11az, který je vlastně z úplně jiného ranku, jeho úkolem je totiž standardizovat lokalizaci pomocí vysílačů WLAN třeba v interiérech, kam nedosáhne signál GPS – tedy to, co dnes dělá třeba Google a další pomocí svých proprietárních technik.

Pracovní skupina 802.11 tedy svoji práci jen tak neukončí a s plody její práce se budeme nejspíše setkávat další desítky let.

Další čtivo k tématu:

 

Témata článku: Historie, Technologie, Internet, Wi-Fi, Bezdrátová síť, Masivní rozvoj, Spectrum, WLAN, Let, Hashtag, Pracovní skupina, Skupina, Plod, IEEE Spectrum, Televizní kmitočet

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan-X-Stihomam 15. 9. 2015 12:44:53
    Nebýt wifi, tak ještě dnes "frčíme" na dial-up modemu od O2 za 1 000,-...
  • Petr1919 14. 9. 2015 21:15:09
    Pokud tě zajímají rozdíly mezi WiFi 2,4GHz a 5GHz tak je to dobře vidět...
  • TrueStory 14. 9. 2015 10:57:38
    WiFi je skvělá technologie, ale silně mi vadí její nadužívání a nucení i...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 46

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 58

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

** Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou ** Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946 ** Mj. si je oblíbili i v americké armadě

21.  9.  2017 | Stanislav Mihulka


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky