Google | Mapy Google | Street View

Před 15 lety přišlo Street View. Google nás pustil do ulic, moří či vesmíru

V roce 2007 přišel první iPhone a Kindle. Lidé si začali pomalu zvykat na Facebook, který se otevřel všem uživatelům. YouTube slavnostně zavedl podporu videa v rozlišení 480p (HD obecně tehdy bylo v plenkách). Google za ním stojící ale způsobil jinou revoluci – mapám dal nový rozměr. V úterý 29. května 2007 totiž oficiálně spustil Street View.

Panoramatické snímky z perspektivy lidských očí nám ukázaly pět amerických velkoměst San Francisco, New York, Las Vegas, Miami a Denver. Stačilo přetáhnout žlutého panáčka do modře vyznačené ulice na klasických mapách a pak se pomocí šipek ploužit ulicemi. Místním to pomohlo v lokalizaci podniků a orientaci ve městě, návštěvníkům zase snímky připomněly, kudy dříve bloudili.

Velmi jsem si to užíval. Procházel jsem městy, kde jsem před lety byl, připomínal si známá místa. Tady jsem parkoval, tady bydlel, sem jsem se dostal takřka omylem a hodně se mi tam líbilo, tady byla ta skvělá prodejna s fotoaparáty… Znovu jsem si prošel nejklikatější ulici na světě, virtuálně navštívil herny v Las Vegas, projel po mostě Golden Gate,“ rozjímal se před 15 lety v dobovém článku Marek Lutonský.

Street View mimochodem nebyla první komerční služba podobného ražení, o rok dříve ji spustil City8 v čínských městech Peking a Šanghaj. Google nicméně na vývoji pracoval již od roku 2001, kdy podobné funkce byly ještě sci-fi a běžné nebyly ani satelitní/letecké mapy.

Googlovská panoramata však rozhodně byla nejvlivnější a dodnes udávají směr jak technologicky, tak i právně. Kvůli Street View se totiž měnily zákony nebo zaváděly vyhlášky, které regulovaly, co vlastně kamera může vidět. Google již sice od začátku rozmazával obličeje a registrační značky aut, ale kritikům vadilo, že kamera na autech je vysoko, takže lidem kouká přes plot na pozemek. Technika ve vozech navíc zaznamenávala okolní Wi-Fi sítě, které Googlu pomáhají zpřesňovat mobilní navigaci.

V Německu je kvůli tomu Street View dodnes výrazně omezené, takže funguje jen v pár městech a i v nich si řada uživatelů nechala rozmazat vlastní domy. Firma narazila také v Česku. V létě 2010 ji ze stejných důvodů zakázal snímkování Úřad pro ochranu osobních údajů. Pokračovat mohla až o necelý rok později, kdy snížila výšku kamer o 40 cm na 2,3 metru.

To už ve světě nejezdila jen auta s podivným stožárem na střeše, ale i jiné prostředky. V roce 2008 začal Google používat šlapací tříkolky (2008), sněžné skútry (2010) nebo batohy Trekker pro pěší turisty (2013). Vedle toho ale Google odeslal i velblouda, snímkovací zařízení umístil i na loďky či podmořské kluzáky. Standardní výbavou jsou dnes i speciální vozíky pro focení interiérů. Někdy ale musely stačit jen malé panoramatické kamery, třeba když nám přes pěti lety

ukázal Mezinárodní vesmírnou stanici.

Vlastní alternativu Street View dnes mají všechny velké mapové služby, tedy ty od Microsoftu, Applu, Yandexu nebo Baidu. V Česku je s velkým úspěchem buduje Seznam, ale ještě přes jeho Panoramou i Google Street View u nás v několika městech fungoval rumunský Norc. Za konkurenci dnes můžeme považovat i méně známé Mapillary, kde snímky vznikají díky práci komunity. Díky (i kvůli) tomu funguje v pár českých ulicích.

Diskuze (2) Další článek: Starlink má na 2400 aktivních satelitů a už je použitelný. Jak bude služba vypadat, až jich budou desetitisíce?

Témata článku: YouTube, Microsoft, Google, Apple, Facebook, Vesmír, Mapy Google, iPhone, Mapy, Kamera, Německo, Street View, Baidu, Kindle, Moře, New York, San Francisco, Ulice, Peking, Yandexu, Mapa, Šanghaj, Google Street View, Denver, Golden Gate, Apple iPhone na Heureka.czSkenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy