1. Přenos dat
Pokud uživatel Windows přejde na novější verzi systému, je jeho zprovoznění triviální. Většina nastavení se synchronizuje skrze účet Microsoftu a zbývá doinstalovat aplikace. Pokud se ale rozhodne k přechodu na počítač Applu se systémem macOS, čekají ho velké změny.
Apple nabízí nástroje pro snadnější přechod jak na zařízení s iOS, tak na počítač s macOS z Windows. V ideálním případě bychom samozřejmě rádi viděli kompletně přenesená uživatelská data, vyhledání nainstalovaných aplikací na Windows a jejich následné stažení na Macu. Tak snadno to samozřejmě nejde, nicméně alespoň malou část za vás může vyřešit nástroj Průvodce přenosem dat.


Na počítači s Windows stačí spustit klientskou aplikaci a na macOS vybrat přenášená data
Utilitu je třeba nainstalovat na počítač s Windows a připojit jej ke stejné síti jako nový Mac. Na něm je potom možné při prvním spuštění přímo zvolit jako možnost přenosu dat Z PC se systémem Windows. Ve stejném okamžiku začne macOS vyhledávat na síti počítače s Windows, kde je Průvodce přenosem dat spuštěný. Následně již lze zvolit typy dat a nastavení, která se mají zkopírovat na Mac.
Takto lze snadno nechat přenést složku s fotkami, data z integrované aplikace Pošta (včetně kontaktů a kalendáře), záložky v prohlížeči (uloží se do Safari) či knihovnu iTunes. K přenosu lze zvolit rovněž libovolné systémové složky. Na straně parametrů systému se potom přenese jazykové nastavení, tapeta plochy nebo domovská stránka v prohlížeči.
Pokračování 2 / 5
2. Synchronizace všeho potřebného
Přechod na nový systém značně usnadní synchronizace dat pomocí cloudových služeb. To se týká primárně prohlížeče. V případě, že nechcete využívat výchozí Safari, u kterékoliv alternativy se stačí přihlásit ke svému účtu, z kterého se stáhnou záložky, historie a případě i uložená hesla.

O synchronizaci hesel se postará prohlížeč nebo jejich správce. O data třeba OneDrive nebo Dropbox
Pro jejich správu samozřejmě doporučujeme některého ze správců hesel jako je 1Password nebo LastPass, které opět mohou všechna data synchronizovat z cloudu. Při jejich autorizaci ale nebude stačit pouhé zadání jména a hesla, ale čeká na vás buď opisování dlouhého ověřovacího kódu nebo v lepším případě skenování QR kódu.
S přenosem dat rovněž mohou pomoci úložiště typu Dropbox, Onedrive nebo Google Drive. Většina z těchto služeb nabízí klienty pro macOS, které fungují totožně jako na Windows. Po zvolení umístěn složky se okamžitě začnou vybrané soubory stahovat na lokální úložiště.
Pokračování 3 / 5
3. Hledání alternativ aplikací
S velkou pravděpodobností bude první instalovanou aplikací po přechodu z Windows některý ze správců oken. Ty umožňují stejnou funkčnost, kterou známe jako Windows Snap – přichytávání oken k okrajům displeje, či snadné rozdělení na polovinu nebo čtvrtinu. Nejlepším řešením je Magnet (od českého vývojáře), který je dlouhodobě nejstahovanější aplikací pro macOS. Alternativou potom může být o 60 korun dražší BetterSnapTool.
U několika aplikací bude třeba najít vhodnou náhradu pro Mac. I když je většina hlavních programů pro Windows vyvíjena i ve verzi pro macOS, u některých specifických nástrojů to neplatí. Pro organizaci a úpravu fotek tak nebude možné používat Zoner Photo Studio X.
Náhradou pro náročné uživatele prahnoucí především po editaci může být Affinity Photo, naopak pro organizaci a základní úpravy fotek poslouží integrovaná aplikace Photos. Nabízí se rovněž Photoshop Elements, který zvládne rovněž obojí.

Pro výběr vhodné alternativy se bude hodit Mac App Store
Výhodou při hledání vhodných programů může být Mac App Store, který funguje o poznání lépe než Windows Store. V každé kategorii aplikací zde lze objevit (často bezplatnou) náhradu za oblíbenou aplikaci z Windows.
U aplikací, kde neexistuje alternativa, nezbývá jiná možnost než virtualizace nebo instalace Windows na druhý diskový oddíl. V prvním případě může pro nenáročné aplikace stačit bezplatný VirtualBox, pro náročnější použití však doporučujeme Parallels Desktop nebo Vmware Fusion. V druhém případě potom pomůže systémový nástroj Boot Camp, který velmi rychle vytvoří druhý spustitelný systém.
Pokračování 4 / 5
4. Zvykání na nové pořádky
S přechodem na nový systém je chtě nechtě spojeno rozdílné ovládání. Ačkoliv jde o systém velmi podobného konceptu, v mnohém se přeci jen odlišuje. Velkou změnou mohou být nabídky programů, které jsou vždy umístěny v hlavní systémové liště u horního okraje.
Zároveň si budete muset zvyknout na to, že žádné tlačítko ze semaforu v horním levém rohu okno nemaximalizuje. To zelené je určeno pouze pro přepnutí do režimu celé obrazovky, kdy systémový dok i horní systémová lišta zmizí. Poměrně snadno se dá přistoupit na hru, kterou Apple naplánoval – většina aplikací je přepnuta ve fullscreenu a uživatel mezi nimi přepíná gestem na trackpadu, případně klávesovou zkratkou. Tenhle způsob je tedy mnohem blíž například systému z iPadu. Samozřejmě ale není pro každého.

Novinkou bude i souborový správce. Finder umí taby a rychlý náhled po stisknutí mezerníku
Dalším rozdílem budou nové klávesové zkratky. Ty se nejčastěji liší tím, že místo klávesy Ctrl vyžadují stisknutí systémové klávesy Cmd (místo Ctrl + C tedy Cmd + C). Alt většinou zůstává ve zkratkách zachován, jen jej v nabídce najdete popsaný jako Option.
A zapomenout nesmíme ani na tradiční zádrhel při přejmenování souborů. Na Windows mnozí z nás stisknou F2 nebo na název souboru po označení kliknou ještě podruhé. Ve Finderu v macOS však stačí označit soubor a stisknout Enter. Místo otevření, které by následovalo na Windows se aktivuje přejmenování. To je pro každého, kdo začal používat macOS po přechodu z Windows utrpení.
Pokračování 5 / 5
5. Rozlučte se s pestrým hraním
V případě, že patříte mezi hráče, pak na vás bude čekat při přechodu z Windows nemilé překvapení. I když si pořídíte Mac, který bude hry zvládat (ideálně iMac nebo Macbook s externí grafikou), narazíte především na mnohem menší výběr her. Prostým odhadem bude nabídka her pro macOS třetinová až čtvrtinová. Některé z velkých titulů zde najdete (hry od Blizzardu, CS:GO, Dota 2), ovšem mnohé chybí (třeba i aktuálně nejhranější PubG).

Steam umí filtrovat hry podle dostupnosti na macOS. Z více než stovky her mám na Macu k dispozici kolem třiceti titulů
V takovém případě opět přichází na řadu instalace Windows do Bootcampu. Systém na druhém diskovém oddílu pojede stejně dobře jako macOS, ale při dělení disku je třeba pamatovat na dostatečnou kapacitu určeného oddílu pro Windows. Ne vždy je možné velikost měnit po instalaci. Hry dnes běžně zabírají desítky gigabajtů, takže pro Macbooky může jít o největšího žrouta z celkové kapacity interního disku.
Pokud patříte k hráčům méně náročných či starších her, lze uvažovat i o virtualizaci. Nástroje jako Parallels Desktop či Vmware Fusion si poradí i s grafickou akcelerací, takže propad výkonu ve virtuálním prostředí není tak dramatický.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně