Prázdninové fotografie a co s nimi

Pomalu se blíží konec léta a je třeba přemýšlet co udělat s tím množstvím snímků zhotovených digitálním fotoaparátem.
Určitě jich máte uloženy stovky a potřebujete je nějakým způsobem prezentovat příbuzným a známým.

Ty nejlepší si necháte zpracovat „na papír“ v některé z fotolaboratoří. Snímky můžete poslat po internetu přes WWW rozhraní nebo aplikací, ve které si zakázku připravíte bez připojení k Internetu (off-line klient) a na závěr se připojíte a vše odešlete.

Mezi nejznámější patří:

Nemáte-li dostatečně rychlé připojení k Internetu, můžete si snímky vypálit na CD a odeslat je například z internetové kavárny. Anebo najdete sběrnu kam CD nebo paměťovou kartu z přístroje donesete.

Určitě si nenecháte dělat vše, co jste do objektivu „ulovili“, ale přesto chcete i tyto snímky ukazovat rodině.

Snímky můžete promítat jako prezentaci na monitoru počítače nebo přes TV výstup grafické karty na televizi. Měl by to umožnit prakticky každý software přibalovaný k aparátu. Jestliže mu taková funkce chybí doporučuji stáhnout a instalovat výborný IrfanView (822kB) do kterého si můžete instalovat i češtinu (archiv rozbalit do podadresáře Languages a v menu Option vybrat Change language a zvolit jednu ze 2 českých lokalizací). Navíc jej můžete spouštět přímo z vypáleného CD s vašimi snímky a je to freeware!

Klávesou W pak spustíte prezentaci. Do levého okna vložíte potřebné snímky, seřadíte si je, nastavíte vlastnosti prezentace a spustíte tlačítkem Přehrát. Seznam snímků prezentace si můžete uložit do TXT souboru a později opět vyvolat. K jednotlivým prezentacím lze přidat na úplný začátek vlastnoruční obrázek s titulkem, např. „Výlet Velké losiny“.

Klepněte pro větší obrázek

Mnoho lidí už má doma DVD přehrávač nebo dokonce celé domácí kino. Snímky můžete vypálit na CD ve formátu VideoCD a promítat jej na televizi v domácnostech bez počítače.

Máme-li IrfanView 3.80 a software NERO Burning ROM 5.5 (či 6.0), potřebujeme už jen modul (plug-in) do zmíněného „promítacího“ SW. Získáme jej v balíku všech plug-inů (3 416kB) Irfan View nebo v sadě několika základních rozšiřujících modulů (849kB).

Klepněte pro větší obrázek

V dialogu Prezentace naleznete tlačítko Vypálit na CD, zvolíme Vytvořit Video CD, zadáme název disku a tlačítkem Write CD spustíme pálení. Za pár okamžiků máme hotové médium pro prohlížení prázdninových fotografií.

Témata článku: Fotky, Fotografování, Fotograf, Archiv české televize, Fotografie, Úplný začátek, Digi

Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 187

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

18.  10.  2017 | Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji