Pravý čas na grafiku

Přehled programů pro tvorbu internetové grafiky.
Tento článek najdete v časopisu Computer 2/02, který vyšel 31. ledna.

Jan Vančura: Používám počítač k malování a k navrhování. Nikdy vlastně nevytvářím pouze návrh – design. Proto o sobě netvrdím, že jsem designér nebo webdesignér. Jsem prostě výtvarník, který využívá digitální technologie a s jejich pomocí vytváří obrázky. Ty pak předvádím zákazníkům jako své grafické návrhy. Spousta lidí, kteří pracují s počítačem, o sobě tvrdí, že jsou webdesignéři. Nenechte se mýlit, netvrdím, že nejsou. Jsou přesně to, co o sobě říkají.

Nejen díky firmám Adobe nebo Macromedia a produktům typu Photoshop a Dreamweaver se prakticky každý trochu počítačově zručný člověk může stát slušným designérem. Není obtížné vytvořit ve Photoshopu hezký obrázek, rozříznout ho na několik částí, nechat ho zpracovat Dreamweaverem a mít skvělý podklad třeba pro tabulku.

Vedlejším efektem ale je, že pokaždé když brouzdám webem, vidím stránky, které si jsou podobné; liší se třeba jen použitými barvami nebo trochu pozměněnou strukturou. Podobně tomu je i s časopisy a firemními logy. Jsou to jen kopie, nikoli zpracování vlastních nápadů.

Buďte originální

Chci tím říci, že designéři ztratili smysl pro umění. Místo vymýšlení a realizace nových nápadů lze často vidět jen nové stránky s flashem, s ostrým, futuristickým vzhledem, animovanými tlačítky a okny ujíždějícími do stran.

Věnujte proto pozornost nejen používaným prostředkům. Zkuste být zejména originální a nenechávejte se příliš inspirovat tím, co jste už někde viděli.

Pro práci s grafikou slouží celá řada programů. Úmyslně vynechávám ty nejznámější komerčně dostupné balíky, z nichž některé jsem již jmenoval. Podíváme se raději na méně známé, ale zajímavé produkty hodné vaší pozornosti.

Adesign 1.1

Není ekvivalentem Photoshopu nebo CorelDraw, ale mnohé z jejich funkcí umí sám a za podstatně méně peněz. Jednoduché uživatelské rozhraní umožňuje začít efektivně pracovat bez potřeby dlouhého bádání nad jednotlivými nabídkami.

Amorphium Pro Edition 1.2

Zajímavý nástroj pro práci s 3D grafikou. Není asi nejlepší volbou pro někoho, kdo má grafický nástroj v ruce poprvé, ale trochu zkušenější uživatelé mohou využít jeho poměrně výkonné prostředky. Předem upozorňuji, že 24hodinová zkušební verze na vyzkoušení všech možností nepostačí.

CompactDraw 1.03

Práce s grafikou často vyžaduje pracovat souběžně s vektory a rastry, což znamená neustálé přepínání mezi několika grafickými programy. Právě tento program může zmíněný problém odstranit.

MagicFlare 1.0

Jeden z mnoha programů umožňujících vytvářet efektní texty ve Flashi. V demoverzi si můžete vyzkoušet vše kromě náhrady textu za jiný.

Real Draw Pro 2.4

Tento program patří k tomu nejlepšímu z našeho výběru. Dokáže pracovat s vektory, rastry, pracuje ve 2D i 3D. Dokonce podporuje multimediální grafiku. Určitě stojí za zkoušku.

Ulead Cool 3D 3.5

Patří k programům, které by do svého arzenálu měl zahrnout každý výtvarník. Umožňuje tvorbu titulků ve 3D, konverzi 2D do 3D, nabízí export do AVI a mnoho dalších funkcí.

Ulead PhotoImpact 7

Tento program má tolik funkcí, že není možné se s nimi v krátkosti seznámit. Proto je také k dispozici zkušební verze na 30 dní. Opět podporuje práci s rastry i vektory ve 2D nebo 3D. Jeho síla se projeví ve spojení s dalšími produkty Ulead. Cena je však pro běžné použití příliš vysoká.

Web Graphics Optimizer 4.2

Také neradi čekáte na načítanou stránku? Tento program vám pomůže optimalizovat velikost zobrazované grafiky a přitom ponechat její vzhled na co nejkvalitnější úrovni.

Web Image Guru Review 4.0

Tento plugin pro Photoshop umí zajímavě pracovat s fotografiemi. Určitě si jej zkuste alespoň na pár dní nainstalovat.

Nástroje Xara

Nástroje z rodiny Xara (Xara 3D, Xara WebStyle 2.1, Xara x 1.0) si činí ambice být nepostradatelnými pomocníky všech grafiků. Nejsou sice nabízeny jako sada a lze je plnohodnotně používat také samostatně, ale jejich spojení se viditelně projeví na možnostech uživatele. Bohužel také na jeho kapse.

Zoner Callisto 4

Je to sice editor pouze vektorové grafiky, ale je tak elegantní a snadno použitelný, že ho nelze vynechat. Kdo si přece jen netroufá pracovat s anglickými výrazy, určitě uvítá české prostředí. Pokud se budete zajímat nejen o grafiku, ale také o tvorbu elektronických publikací, sáhněte i po Zoner Contextu.

Software Velikost Cena Licence
Adesign 1.1 3,9 MB 69 USD demo
Amorphium Pro Edition 1.2 28 MB 119 USD trial 24 hodin
CompactDraw 1.03 5,2 MB 28 USD trial 30 dní
Magic Flare 1.0 8,1 MB 29,95 USD demo
Real Draw Pro 2.4 4,8 MB 45 USD trial 15 dní
Ulead Cool 3D 3.5 15,8 MB 44,95 USD trial 15 dní
Ulead PhotoImpact 7 31 MB 89,95 USD trial 30 dní
Web Graphic Optimizer 4.2 7 MB 39 USD trial 30 dní
Web Image Guru Review 4.0 5,6 MB 39 USD trial 14 dní
Xara 3D 4 1 MB 39 USD trial 15 dní
Xara WebStyle 2.1 5,1 MB 69 USD trial 15 dní
Xara X 1.0 6,4 MB 149 USD trial 30 dní
Zoner Callisto 4 15 MB 2.360 Kč trial 60 dní

Diskuze (17) Další článek: Komerčně, nebo zdarma?

Témata článku: Zoner Callisto, Čas, Skvělé spojení, Vedlejší produkt, Arsenal, Nepostradatelná funkce, Trial, Neustálé přepínání, Grafika, Review, Cool, Guru, Grafik, Draw, Nepostradatelný pomocník, Graf, Pravý čas


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači