Praktický návod k revoluci podle egyptského vzoru

Protesty v arabském světě se rozšířily z Tuniska do Egypta a Libanonu. Je fascinující sledovat je v přímém přenosu – na Twitteru, na interaktivních mapách, na živém videostreamu.
Praktický návod k revoluci podle egyptského vzoru

Moderní revoluce se evidentně neobejdou bez expertů na social media. Předloňské protesty v Íránu dostaly podle hlavního komunikačního nástroje demonstrantů přezdívku „twitterová revoluce“ a na znamení podpory protestů zezelenaly profilové fotky po celém světě.

Teď zažívá arabský svět novou vlnu demonstrací. Nastartovaly ji zpočátku nenápadné protesty v Tunisku, které vyústily v plnotučnou revoluci. Během týdne se pak přesunuly do dalších arabských zemí: Libanonu, Jordánska, Sýrie a hlavně osmdesátimilionového Egypta.

Egypt není Tunis?

Egyptské protesty jsou pokusem o zopakování tuniské revoluce. Byly ohlášené několik dní dopředu, takže se na ně mohli připravit jak protestující, tak vládnoucí prezident Mubarak. Pětadvacátého ledna je totiž pro Egypt symbolický den: na památku svržení monarchie v roce 1952 se slaví Den revoluce.

Na poměry blízkovýchodních zemí je Egypt poměrně technologicky vyspělý; stejně jako Írán a na rozdíl od Tunisu. Proto je zajímavé sledovat, jak obě strany – protestující i prezident – využívají webové služby.

Klepněte pro větší obrázek
Dokonalý přehled o aktuálním dění vám dá vyhledávání v reálném čase na Googlu

Fascinující je využití kombinace Twitteru a Google Realtime Search k vytvoření živého přenosu přímo z událostí („oficiální“ hashtagy revoluce jsou #egypt a #jan25). Před očima tak probíhají dramata přímo z místa událostí, vedle těch nejaktuálnějších textů se objevují několik minut staré fotky a videa. Oficiální i neoficiální, všechno v jednom revolučním proudu. Ocitnete se přímo na náměstí Tahrir – centru protestů. Protesty se tak rozletí do celého světa a nepotřebují k tomu velká média, mimochodem v tomhle případě hodně nepřipravená (s čestnou výjimkou blízkovýchodní televize Al Džazíra). Jazyk nerozhoduje, je tu Google Translate.

 

„Z protějšího balkónu teď několik stařenek začalo házet skleničky a pánve na policisty pod nimi.“ (Twitter)

 

Otázka zní, co to bude znamenat pro místní, pokud se revoluce nevydaří. Pro policii není žádný problém najít si nejaktivnější buřiče a často ani zjistit jejich skutečnou identitu (ke které se spousta z nich na Twitteru hrdě hlásí). Prozatím se spokojila s tím, že zablokovala oficiální web Twitteru a data v mobilu. S čím si ale poradit nedokázala, byly klienty pro Twitter a proxy servery, díky kterým se virtuálně přenesli do svobodné země a překonali policejní blokádu. Takže: až budete pořádat revoluci, naučte nejprve sprostý lid zacházet s TweetDeckem a Torem.

Z twitterového proudu informací vychází i živé zpravodajství velkých médií (dobře ho dělá Guardian). Podtrhuje to predikci o doznívání slávy zahraničních zpravodajů, kteří pro média pomalu přestávají ztrácet význam. Naopak, roste význam mediálně zdatných domorodců: asi nejzajímavější komentátor aktuálního dění – @ianinegypt – je místní mediální hvězda.

Sledujte živě, přes webkameru

Tolik Twitter. Na Facebooku je asi nejvýraznějším počinem stránka We are all Khaled Said, která staví na odkazu Egypťana nedávno ubitého policií.

Atmosféru na místě nejlépe dokreslují fotky a videa z mobilu. Nejaktuálnější zdroj jsou fotky z Twitpicu, úhlednější je album na Flickru. Pro videa jděte na Bambuser. Bohužel se ho egyptské policii povedlo zablokovat poměrně brzy, takže kolem půl druhé jejich seznam končí.

Klepněte pro větší obrázek
Kdo má mobil a Twitter, může být reportérem. Jeden z aktuálních egyptských obrázků na službe Twitpic

S videem ale Egypťani pracují ještě kreativněji. Z obyčejné webkamery vytvořili němého svědka událostí: namířili ji na místo protestů a napojili na web. Celý svět tak může sledovat živý stream z demonstrace. Většinou je na náměstí klid, ale pokud se v pátek protesty budou opakovat (jak slibují aktivisti), určitě se podívejte.

Demonstrace v Káhiře dělá hrdiny z lidí, kteří to vlastně ani moc nechtěli. Stačí bydlet v okolí hlavního náměstí protestů a mít Wi-Fi router. Kolem třetí hodiny odpoledne se na Twitteru objevila výzva, aby sympatizanti demonstrantů odstranili ze svých sítí heslo. Netuším, kolik jich to skutečně udělalo, ale umím si představit dilemma těch, kteří se vlastně ani zapojovat nechtěli a teď si musí vybrat. Pro nebo proti? A žádné výmluvy.

Podivuhodné čáry s mapou

Jakmile demonstrace získá určitou dynamiku, musí její plánovači vyřešit zásadní logistický problém: jak s demonstranty komunikovat, jak je přesunovat tak, aby se dokázali vyhnout zničujícímu setkání s policií, podle potřeby vmanévrovali k parlamentu, a podobně.

Odpověď není složitá. V Egyptě k tomu použili interaktivní mapy, například tuhle na webu Crowdmap, propojenou s Twitterem. Na mapě se rychle objevovala a zase mizela shromaždiště v ulicích, takže dokud fungoval mobilní internet, přesouvali se demonstranti podle potřeby. Podle zpráv na Twitteru na jejich systém zřejmě brzy přišla egyptská policie a začala se podle nich orientovat taky. Uprostřed tvítového šumu jsem pak zachytil zprávu o tom, že (než se povedlo zablokovat mobilní data) na mapách se začala objevovat falešná shromaždiště, sloužící ke zmatení policie. Pokud to tak opravdu je, tak klobouk dolů.

Klepněte pro větší obrázek
Interaktivní mapa shromaždišť demonstrantů

Pokud vás článek naladil ke sledování dalších protestů, určitě se držte hlavně Twitteru a Google Realtime Search. Možná se změní hashtagy; ty aktuální, které se používají přímo na místě protestů, snadno zjistíte třeba přes Trendsmap.

Tak až budete pořádat vlastní revoluci, doufám, že mě pozvete. Něco už vymyslíme.

Diskuze (23) Další článek: Google bude investovat v Evropě a letos přijme 6 tisíc lidí

Témata článku: Sociální sítě, Návody, Kauzy, Egypt, Drama, Složité heslo, Oficiální médium, Hlavní náměstí, Guardian, Živé zpravodajství, Oficiální web, Google Translate, Vzor, Revoluce, Živé video, Interaktivní mapa, Translate, Návod, Živá data, Televize Nova ulice, Živý stream, Libanon, Search, Nejvýraznější počin, Sýrie, Televize levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky