Praktický návod k revoluci podle egyptského vzoru

Protesty v arabském světě se rozšířily z Tuniska do Egypta a Libanonu. Je fascinující sledovat je v přímém přenosu – na Twitteru, na interaktivních mapách, na živém videostreamu.
Praktický návod k revoluci podle egyptského vzoru

Moderní revoluce se evidentně neobejdou bez expertů na social media. Předloňské protesty v Íránu dostaly podle hlavního komunikačního nástroje demonstrantů přezdívku „twitterová revoluce“ a na znamení podpory protestů zezelenaly profilové fotky po celém světě.

Teď zažívá arabský svět novou vlnu demonstrací. Nastartovaly ji zpočátku nenápadné protesty v Tunisku, které vyústily v plnotučnou revoluci. Během týdne se pak přesunuly do dalších arabských zemí: Libanonu, Jordánska, Sýrie a hlavně osmdesátimilionového Egypta.

Egypt není Tunis?

Egyptské protesty jsou pokusem o zopakování tuniské revoluce. Byly ohlášené několik dní dopředu, takže se na ně mohli připravit jak protestující, tak vládnoucí prezident Mubarak. Pětadvacátého ledna je totiž pro Egypt symbolický den: na památku svržení monarchie v roce 1952 se slaví Den revoluce.

Na poměry blízkovýchodních zemí je Egypt poměrně technologicky vyspělý; stejně jako Írán a na rozdíl od Tunisu. Proto je zajímavé sledovat, jak obě strany – protestující i prezident – využívají webové služby.

Klepněte pro větší obrázek
Dokonalý přehled o aktuálním dění vám dá vyhledávání v reálném čase na Googlu

Fascinující je využití kombinace Twitteru a Google Realtime Search k vytvoření živého přenosu přímo z událostí („oficiální“ hashtagy revoluce jsou #egypt a #jan25). Před očima tak probíhají dramata přímo z místa událostí, vedle těch nejaktuálnějších textů se objevují několik minut staré fotky a videa. Oficiální i neoficiální, všechno v jednom revolučním proudu. Ocitnete se přímo na náměstí Tahrir – centru protestů. Protesty se tak rozletí do celého světa a nepotřebují k tomu velká média, mimochodem v tomhle případě hodně nepřipravená (s čestnou výjimkou blízkovýchodní televize Al Džazíra). Jazyk nerozhoduje, je tu Google Translate.

 

„Z protějšího balkónu teď několik stařenek začalo házet skleničky a pánve na policisty pod nimi.“ (Twitter)

 

Otázka zní, co to bude znamenat pro místní, pokud se revoluce nevydaří. Pro policii není žádný problém najít si nejaktivnější buřiče a často ani zjistit jejich skutečnou identitu (ke které se spousta z nich na Twitteru hrdě hlásí). Prozatím se spokojila s tím, že zablokovala oficiální web Twitteru a data v mobilu. S čím si ale poradit nedokázala, byly klienty pro Twitter a proxy servery, díky kterým se virtuálně přenesli do svobodné země a překonali policejní blokádu. Takže: až budete pořádat revoluci, naučte nejprve sprostý lid zacházet s TweetDeckem a Torem.

Z twitterového proudu informací vychází i živé zpravodajství velkých médií (dobře ho dělá Guardian). Podtrhuje to predikci o doznívání slávy zahraničních zpravodajů, kteří pro média pomalu přestávají ztrácet význam. Naopak, roste význam mediálně zdatných domorodců: asi nejzajímavější komentátor aktuálního dění – @ianinegypt – je místní mediální hvězda.

Sledujte živě, přes webkameru

Tolik Twitter. Na Facebooku je asi nejvýraznějším počinem stránka We are all Khaled Said, která staví na odkazu Egypťana nedávno ubitého policií.

Atmosféru na místě nejlépe dokreslují fotky a videa z mobilu. Nejaktuálnější zdroj jsou fotky z Twitpicu, úhlednější je album na Flickru. Pro videa jděte na Bambuser. Bohužel se ho egyptské policii povedlo zablokovat poměrně brzy, takže kolem půl druhé jejich seznam končí.

Klepněte pro větší obrázek
Kdo má mobil a Twitter, může být reportérem. Jeden z aktuálních egyptských obrázků na službe Twitpic

S videem ale Egypťani pracují ještě kreativněji. Z obyčejné webkamery vytvořili němého svědka událostí: namířili ji na místo protestů a napojili na web. Celý svět tak může sledovat živý stream z demonstrace. Většinou je na náměstí klid, ale pokud se v pátek protesty budou opakovat (jak slibují aktivisti), určitě se podívejte.

Demonstrace v Káhiře dělá hrdiny z lidí, kteří to vlastně ani moc nechtěli. Stačí bydlet v okolí hlavního náměstí protestů a mít Wi-Fi router. Kolem třetí hodiny odpoledne se na Twitteru objevila výzva, aby sympatizanti demonstrantů odstranili ze svých sítí heslo. Netuším, kolik jich to skutečně udělalo, ale umím si představit dilemma těch, kteří se vlastně ani zapojovat nechtěli a teď si musí vybrat. Pro nebo proti? A žádné výmluvy.

Podivuhodné čáry s mapou

Jakmile demonstrace získá určitou dynamiku, musí její plánovači vyřešit zásadní logistický problém: jak s demonstranty komunikovat, jak je přesunovat tak, aby se dokázali vyhnout zničujícímu setkání s policií, podle potřeby vmanévrovali k parlamentu, a podobně.

Odpověď není složitá. V Egyptě k tomu použili interaktivní mapy, například tuhle na webu Crowdmap, propojenou s Twitterem. Na mapě se rychle objevovala a zase mizela shromaždiště v ulicích, takže dokud fungoval mobilní internet, přesouvali se demonstranti podle potřeby. Podle zpráv na Twitteru na jejich systém zřejmě brzy přišla egyptská policie a začala se podle nich orientovat taky. Uprostřed tvítového šumu jsem pak zachytil zprávu o tom, že (než se povedlo zablokovat mobilní data) na mapách se začala objevovat falešná shromaždiště, sloužící ke zmatení policie. Pokud to tak opravdu je, tak klobouk dolů.

Klepněte pro větší obrázek
Interaktivní mapa shromaždišť demonstrantů

Pokud vás článek naladil ke sledování dalších protestů, určitě se držte hlavně Twitteru a Google Realtime Search. Možná se změní hashtagy; ty aktuální, které se používají přímo na místě protestů, snadno zjistíte třeba přes Trendsmap.

Tak až budete pořádat vlastní revoluci, doufám, že mě pozvete. Něco už vymyslíme.

Témata článku: Sociální sítě, Návody, Kauzy, Egypt, Složité heslo, Drama, Libanon, Search, Translate, Živý stream, Živá data, Revoluce, Televize Nova ulice, Vzor, Oficiální médium, Sýrie, Guardian, Interaktivní mapa, Google Translate, Oficiální web, Nejvýraznější počin, Živé video, Návod

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 198

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje