Praktický návod k revoluci podle egyptského vzoru

Protesty v arabském světě se rozšířily z Tuniska do Egypta a Libanonu. Je fascinující sledovat je v přímém přenosu – na Twitteru, na interaktivních mapách, na živém videostreamu.
Praktický návod k revoluci podle egyptského vzoru

Moderní revoluce se evidentně neobejdou bez expertů na social media. Předloňské protesty v Íránu dostaly podle hlavního komunikačního nástroje demonstrantů přezdívku „twitterová revoluce“ a na znamení podpory protestů zezelenaly profilové fotky po celém světě.

Teď zažívá arabský svět novou vlnu demonstrací. Nastartovaly ji zpočátku nenápadné protesty v Tunisku, které vyústily v plnotučnou revoluci. Během týdne se pak přesunuly do dalších arabských zemí: Libanonu, Jordánska, Sýrie a hlavně osmdesátimilionového Egypta.

Egypt není Tunis?

Egyptské protesty jsou pokusem o zopakování tuniské revoluce. Byly ohlášené několik dní dopředu, takže se na ně mohli připravit jak protestující, tak vládnoucí prezident Mubarak. Pětadvacátého ledna je totiž pro Egypt symbolický den: na památku svržení monarchie v roce 1952 se slaví Den revoluce.

Na poměry blízkovýchodních zemí je Egypt poměrně technologicky vyspělý; stejně jako Írán a na rozdíl od Tunisu. Proto je zajímavé sledovat, jak obě strany – protestující i prezident – využívají webové služby.

Klepněte pro větší obrázek
Dokonalý přehled o aktuálním dění vám dá vyhledávání v reálném čase na Googlu

Fascinující je využití kombinace Twitteru a Google Realtime Search k vytvoření živého přenosu přímo z událostí („oficiální“ hashtagy revoluce jsou #egypt a #jan25). Před očima tak probíhají dramata přímo z místa událostí, vedle těch nejaktuálnějších textů se objevují několik minut staré fotky a videa. Oficiální i neoficiální, všechno v jednom revolučním proudu. Ocitnete se přímo na náměstí Tahrir – centru protestů. Protesty se tak rozletí do celého světa a nepotřebují k tomu velká média, mimochodem v tomhle případě hodně nepřipravená (s čestnou výjimkou blízkovýchodní televize Al Džazíra). Jazyk nerozhoduje, je tu Google Translate.

 

„Z protějšího balkónu teď několik stařenek začalo házet skleničky a pánve na policisty pod nimi.“ (Twitter)

 

Otázka zní, co to bude znamenat pro místní, pokud se revoluce nevydaří. Pro policii není žádný problém najít si nejaktivnější buřiče a často ani zjistit jejich skutečnou identitu (ke které se spousta z nich na Twitteru hrdě hlásí). Prozatím se spokojila s tím, že zablokovala oficiální web Twitteru a data v mobilu. S čím si ale poradit nedokázala, byly klienty pro Twitter a proxy servery, díky kterým se virtuálně přenesli do svobodné země a překonali policejní blokádu. Takže: až budete pořádat revoluci, naučte nejprve sprostý lid zacházet s TweetDeckem a Torem.

Z twitterového proudu informací vychází i živé zpravodajství velkých médií (dobře ho dělá Guardian). Podtrhuje to predikci o doznívání slávy zahraničních zpravodajů, kteří pro média pomalu přestávají ztrácet význam. Naopak, roste význam mediálně zdatných domorodců: asi nejzajímavější komentátor aktuálního dění – @ianinegypt – je místní mediální hvězda.

Sledujte živě, přes webkameru

Tolik Twitter. Na Facebooku je asi nejvýraznějším počinem stránka We are all Khaled Said, která staví na odkazu Egypťana nedávno ubitého policií.

Atmosféru na místě nejlépe dokreslují fotky a videa z mobilu. Nejaktuálnější zdroj jsou fotky z Twitpicu, úhlednější je album na Flickru. Pro videa jděte na Bambuser. Bohužel se ho egyptské policii povedlo zablokovat poměrně brzy, takže kolem půl druhé jejich seznam končí.

Klepněte pro větší obrázek
Kdo má mobil a Twitter, může být reportérem. Jeden z aktuálních egyptských obrázků na službe Twitpic

S videem ale Egypťani pracují ještě kreativněji. Z obyčejné webkamery vytvořili němého svědka událostí: namířili ji na místo protestů a napojili na web. Celý svět tak může sledovat živý stream z demonstrace. Většinou je na náměstí klid, ale pokud se v pátek protesty budou opakovat (jak slibují aktivisti), určitě se podívejte.

Demonstrace v Káhiře dělá hrdiny z lidí, kteří to vlastně ani moc nechtěli. Stačí bydlet v okolí hlavního náměstí protestů a mít Wi-Fi router. Kolem třetí hodiny odpoledne se na Twitteru objevila výzva, aby sympatizanti demonstrantů odstranili ze svých sítí heslo. Netuším, kolik jich to skutečně udělalo, ale umím si představit dilemma těch, kteří se vlastně ani zapojovat nechtěli a teď si musí vybrat. Pro nebo proti? A žádné výmluvy.

Podivuhodné čáry s mapou

Jakmile demonstrace získá určitou dynamiku, musí její plánovači vyřešit zásadní logistický problém: jak s demonstranty komunikovat, jak je přesunovat tak, aby se dokázali vyhnout zničujícímu setkání s policií, podle potřeby vmanévrovali k parlamentu, a podobně.

Odpověď není složitá. V Egyptě k tomu použili interaktivní mapy, například tuhle na webu Crowdmap, propojenou s Twitterem. Na mapě se rychle objevovala a zase mizela shromaždiště v ulicích, takže dokud fungoval mobilní internet, přesouvali se demonstranti podle potřeby. Podle zpráv na Twitteru na jejich systém zřejmě brzy přišla egyptská policie a začala se podle nich orientovat taky. Uprostřed tvítového šumu jsem pak zachytil zprávu o tom, že (než se povedlo zablokovat mobilní data) na mapách se začala objevovat falešná shromaždiště, sloužící ke zmatení policie. Pokud to tak opravdu je, tak klobouk dolů.

Klepněte pro větší obrázek
Interaktivní mapa shromaždišť demonstrantů

Pokud vás článek naladil ke sledování dalších protestů, určitě se držte hlavně Twitteru a Google Realtime Search. Možná se změní hashtagy; ty aktuální, které se používají přímo na místě protestů, snadno zjistíte třeba přes Trendsmap.

Tak až budete pořádat vlastní revoluci, doufám, že mě pozvete. Něco už vymyslíme.

Témata článku: Sociální sítě, Kauzy, Návody, Egypt, Search, Oficiální médium, Drama, Google Translate, Guardian, Translate, Televize nova ulice

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kuk 31. 1. 2011 0:39:03
    Té úžasný, ... až na to že internet v Egyptě vypnuli a štáb TV Al Jazira...
  • Dvorak Jiri 29. 1. 2011 12:14:44
    Takže návod na revoluci bychom již měli, takže hurá do ulic a vymést...
  • Jan Setý 27. 1. 2011 14:17:25
    Konečně hodnotné zpravodajství, oproti včerejsímu "Gmail v ikoně zobrazí,...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky