Články z Computeru

Praktické tipy: Jak kontrolovat aktivitu dětí na počítači a internetu

Posaďte dítě či teenagera k počítači a za dvanáct hodin jej najdete ve stejné pozici se zarudlýma očima. Kdepak, čas strávený před obrazovkou je třeba usměrnit a Microsoft má pro to pokročilý nástroj.

Správa uživatelských účtů a možnosti omezení dětí nabízely již Windows 7, s rozšířenými možnostmi po instalaci balíčku Windows Live Essentials. S příchodem Windows 10 se však způsob práce s účty zásadně změnil, vše se přesunulo do on-line světa.

Hned v úvodu se sluší také podotknout, že kontrolovat můžete i aktivitu svých dětí na Xboxu (verze One a novější), neboť také spadá pod Microsoft. Majitelé PlayStationu patří do jiného gangu, a tak mají smůlu.

Dokonce můžete kontrolovat aktivitu dětí a stanovit limity na mobilním telefonu s Androidem. Má to ale podmínku: do telefonu musíte nahrát Microsoft Launcher (najdete jej na Google Play a je zdarma). Jde tedy o změnu základního prostředí, které umožní omezení některých nežádoucích funkcí, a naopak jiné funkce přidá.

Základem jsou on-line účty

Spolu s Windows 10 začal Microsoft tlačit své uživatele do založení on-line účtu. Při instalaci stále můžete zvolit pouze lokální účet, činí se tak ale přes málo viditelné tlačítko a po upozornění, že nebudete moct využívat všechny služby, které nabízí a umožňuje právě on-line účet. Tím má Microsoft na mysli třeba právě správu rodiny nebo pokročilé funkce, jako synchronizaci schránky napříč počítači, pokud jsou připojeny k internetu a jste na obou přihlášeni stejným účtem.

 

O tajné šmírování činnosti vašich dětí nejde, děti ve svém účtu samy vidí, jaké informace se o jejich činnosti odesílají

Podmínka on-line účtu neplatí pouze pro vás jakožto hlavu rodiny a správce počítače či počítačů, ale i pro ostatní členy domácnosti. Všichni musí mít on-line účet Microsoftu a tímto se k zařízením přihlašovat.

Přejděte do Nastavení – Účty  1  a nejprve zkontrolujte, zda jste přihlášeni skutečně on-line účtem Microsoftu, a nikoli účtem lokálním. To najdete v první volbě Vaše informace,  2  a pokud zde vidíte Místní účet,  3  je třeba klepnout na Přihlásit se místo toho účtem Microsoft.  4  Pokračujte v průvodci, buď zadejte svůj existující účet, nebo si snadno a rychle vytvořte nový. Na závěr budete požádáni o vytvoření PINu pro přihlášení: toto neobejdete, chcete-li být správce a efektivně spravovat ostatní uživatele, musíte svůj administrátorský účet chránit dostatečně silným heslem.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Fenomén FPV. Neuvěřitelné záběry a hračky pro kluky bez ohledu na věk

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,