Prahou pochodovali Anonymous. Proti NSA a dalším

Praha byla jedním ze 450 míst po celém světě, kde 5. listopadu vyšli do ulic příznivci Anonymous, WikiLeaks, Edwarda Snowdena a podobně. V Česku jich nebylo mnoho.

Vedle proslulého „koně“ na Václavském náměstí je přistaveno auto s reproduktory, ze kterých hraje skladba nekonvenčního českého rappera Řezníka. Jeho text poukazuje na prohnilost globálního „systému“ a výrazné rýmy lákají kolemjdoucí. „Kámo, to jsou divný masky, co?“ baví se procházející mladíci. Je tohle minulo a zdá se, že i mnoho dalších Čechů. Ty masky jsou již tradičním symbolem Anonymous a právě tu má začít pochod Prahou. Demonstrace za mnoho věcí.

„Protestujeme proti mnoha věcem,“ mluví do megafonu nevýrazně jeden z organizátorů celé akce. „Demonstrujeme naše odhodlání se vším něco dělat.“ Lidi, kteří přišli akci podpořit, si museli na úvodní řeč poněkud počkat. V megafonu totiž „došla šťáva“ a v ne zrovna teplém počasí se čekalo na nové baterie. Zejména mladí lidé mezitím kreslili různé protestní transparenty, všude byla cítit marihuana a kolem zmiňovaného automobilu polepeného logy Pirátské strany se s plechovkou Braníku v ruce neustále procházel usměvavý předseda Pirátů Ivan Bartoš.

I on si po úvodní krátké řeči vzal proslov a s frázemi jako, že „se pořád něco děje“ a podobně vyzval účastníky k poklidnému pochodu Prahou až na Hrad. A cože se to vlastně děje? Prakticky všechno a každý z účastníků demonstrace měl trochu jiné důvody na ní přijít. Někomu vadí války, jinému korupce a establishment, dalšímu rozpínání nadnárodních korporací, neobjektivní zpravodajství v médiích, lži a rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými, a někdo je pobouřen aférou kolem internetových sledovacích aktivit NSA.

Hacker a další

Na internetových diskusích českých Anonymous se před začátkem akce často řešilo, že tento pochod nemá žádné jasné téma. On ho ale z podstaty mít neměl. Praha totiž byla jedním ze zhruba 450 míst po celém světě, které se 5. listopadu vydaly na pochod nazvaný Milion Mask March. Cílem toho všeho bylo poukázat na „všechno“ špatné, co se na světě děje.

Klepněte pro větší obrázek

Pátý listopad rozhodně není pouze aktivitou Anonymous, i když fungování je této skupině velice podobné – nikdo nepůsobí jako oficiální organizátor, nikdo není ve vedení a nejsou žádné oficiální webové stránky. Akce je určena všem příznivcům Anonymous, WikiLeaks, Edwarda Snowdena a dalších whistleblowerů, hnutí Occupy, hacktivistů, Pirátské strany a podobně.

Masky nyní využívané Anonymous byly dominantním symbolem celé akce. Pátého listopadu v roce 1605 totiž Guy Fawkes, podle něhož je maska inspirována, neúspěšně zaútočil na britský parlament. I když je dnes označován za teroristu a i Anonymous ho často označují za prázdný symbol, jeho boj proti systému k užití masky inspiroval. „Dnes už ale není zapotřebí násilí, abychom dali najevo svou nespokojenost, není třeba radikálních činů. Nemusíme umírat jako Guy, nejsme totiž sami. Je nás mnoho, někteří kdesi v hloubi cítí a jiní už dávno vědí, že přichází doba, kdy se neudržitelný stávající systém musí nutně dočkat zásadních revizí,“ vysvětluje jeden z textů na sociálních sítích.

Klepněte pro větší obrázek

Sympatie k Anonymous, Pirátům a dalším podobně smýšlejícím jedincům a organizacím zaplnily i loňský pochod Prahou poukazující na tehdy hojně kritizovanou smlouvu ACTA. Toto jednotné zacílení a masám bližší téma (zaujalo soukromí na internetu či stahování obsahu) přilákalo značné množství lidí. Pátý listopad na tom byl jinak a jasná neuchopitelnost v českém hlavním městě nijak nerezonovala, na rozdíl od jiných metropolí. K pochodu se vydaly desítky, ne stovky lidí.

„Já jsem tu zejména kvůli skandálním odhalením Edwarda Snowdena ohledně NSA a jeho sledování na internetu,“ říká jeden mladý muž pod maskou. V krátkém rozhovoru mluví o tom, že by rád zburcoval českou Anonymous komunitu, ale potýká se s její nízkou aktivitou a nezájmem. „V mnoha dalších zemích je tento pochod obrovsky populární, stejně jako Anonymous a další jsou velice aktivní a schopní. V Česku skoro vůbec,“ stěžuje si. „Myslím si, že to reflektuje celkový nezájem Čechů o problémy a dění kolem. Podívejte se třeba na volební účast.“

Klepněte pro větší obrázek

Je tu i jeden muž, který se pod maskou označuje za programátora s tím, že občas nemá daleko k tomu „se někam různými způsoby dostat“. Příznivec hackování a otevřeného softwaru mluví hlavně o tom, že je důležité, aby lidé začali používat softwarové nástroje jako Tor či vyhledávač DuckDuckGo a nesvěřovali svá data velkým gigantům.

Průvod masek

Pochod občas působí jako zajímavá směsice lidí. Jedni nesou cedule s transparenty hlásající svobodu a mluví o rozpínání nadnárodních podniků a nadvládě bohatých, vedle nich nicméně pochodují jiní účastníci s kávou v kelímku od gigantického kavárenského řetězce. Stejně tak si někteří masku Guye Fawkese nakreslili na obličej nebo sami vyrobili z papíru, někteří si ale koupili kvalitní kousek ve vinohradském obchodě s komixy.

Tento pochod za lepší svět postupně míří starým městem lemovaným moderními obchody globálních značek. Míjí hromady lidí, kteří si více než sdělení všímají oněch masek. Na dotazy, zda ví, co tyto pokrývky obličeje symbolizují, spíše kroutí hlavou. A na vysvětlení často reagují slovy „hmm, hmm, aha, aha“ a jdou dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (41) Další článek: Windows 8 se dočkal doku pro Metro

Témata článku: Bezpečnost, Anonymous, DuckDuckGo, NSA, Reportáže, Marihuana, Praha, Mladý muž, Megafon, Rapper, Aha, Práh, Britský obchod, Ivan Bartoš, Rozpínání, Velký gigant, Skandální odhalení, Kvalitní kousek, Volební účast, DAL, Úvodní řeč, Sympatie, Reproduktory do auta, Tradiční symbol, CeduleSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows