Umělá inteligence | Strojové učení | OpenAI

Praha je jako polévka, protože nikdy nevíte, co v ní najdete. Chatbot píše vtipy v češtině

  • Chatbot od OpenAI je natolik pokročilý, že dovede psát vtipy v češtině
  • Oficálně česky nemluví, takže komunikaci nedokonale překládá
  • Někdy chatbot fakticky tvrdí něco úplně jiného než před chvílí

Vývoj umělé inteligence jde dopředu a lidé v OpenAI sází na to, že skutečná umělá inteligence vznikne do patnácti let. Momentálně ovšem teprve sledujeme omezené pokusy o to, jak vůbec počítače naučit skládat smysluplné věty a odpovídat na jednoduché i složitější dotazy. Aktuálně už i vypráví vtipy v češtině, byť nikoli bezchybně.

OpenAI před dvěma lety představila třetí generaci svého autoregresního jazykového modelu GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3). Dovednosti technologie firma demonstruje na praktickém nástroji.

Jde o chatbota, který vám na rovinu řekne, že češtinu neovládá. Jak si ale všiml Martin Jurica, stejně na požádání vygeneruje vtip v češtině. Je přitom možné chatbotovi zadat určité parametry a výsledky jsou vesměs přesvědčivé. Když jsem ho požádal o vtip, chatbot mi vyšel vstříc, byť mě férově upozornil, že není obeznámený s českým prostředím:

  • I'm not sure if I can tell a joke in Czech, but I'll try. Why did the chicken cross the road? To get to the other side!“

Když jsem chtěl, aby chatbot napsal vtip v češtině, použil stejný vtip, jen ho přeložil. Všimněte si, že překlad není dokonalý, výsledek nicméně pořád vypadá přesvědčivě:

  • „Jsem si jista, že mohu vysvětlit, proč slepice přecházejí silnici. Aby se dostaly na druhou stranu!“
Klepněte pro větší obrázek

Můžeme spekulovat, proč pro vyprávění zvolil ženský rod. Možná ví, že inteligence je slovo v ženském rodě? Když nechám osobní preference stranou, je to plně funkční vtip. Vtip, který vygeneroval chatbot, tedy počítač, chcete-li. Odtud máme k umělé inteligenci pořád velmi daleko, vývoj ale bezesporu ušel kus cesty.

Pak jsem chtěl vtip, v němž budou figurovat stůl a automobil. Tady už se smysluplnost buď vytrácí, nebo já nemám patřičný smysl pro humor:

  • „Proč se stůl nehodí na silnici? Protože to nejsou žádné silnice!“

Někdy si chatbot přesvědčivě hraje se slovy, jako to ukazuje Juricův příklad:

  • „Proč mají kočky rády čokoládu? Protože je to čokočka.“

V další kapitole zjistíte, že českým prezidentem je někdy Václav Klaus, jindy Miloš Zeman.

Diskuze (10) Další článek: Slabší výkon a vysoká cena, ale stejně budete spokojení. Recenze notebooku Lenovo ThinkPad X13s

Témata článku: Technologie, Microsoft, Software, Google, Umělá inteligence, SpaceX, Elon Musk, Evropa, Rusko, Praha, Neuronová síť, Strojové učení, Miloš Zeman, API, Superpočítače, OpenAI, DeepMind, Španělsko, Čeština, Václav Klaus, Vtip, Ctrl + Enter, Peter Thiel, Czech, Muskův, Software na Heureka.cz9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

** Síla DDoS začíná růst exponenciálně a také jejich počty ** Naše internetové štíty je ale zatím dokážou zastavit ** Nejvíce práce má Cloudflare, Google a Microsoft

Jakub Čížek
DDoSInternet
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody