Práce z domova: lidé jsou pro

Pracovat z domova alespoň několik dní v týdnu, to je sen, který by si třetina dospělých ráda splnila. Sen ale naráží na některé překážky…

Na včerejší tiskové konferenci Sdružení pro informační společnost (SPIS) zveřejnilo výsledky sociologických výzkumů týkajících se témat e-governmentu (elektronické komunikace s veřejnou správou) a teleworkingu (práce na dálku), které v průběhu dubna prováděly výzkumné agentury Taylor Nelson Sofres Factum (TNSF) a DEMA.

Z výsledků výzkumů vyplývá, že 45 % respondentů nad 18 let používá počítač, zájem o Internet pak projevuje ještě o 5 % více respondentů. Pouze 19 % (TNSF), respektive 30 % (DEMA) respondentů projevilo o práci z domova osobní zájem. O tom, že by zaměstnavatelé měli svým zaměstnancům umožnit práci na dálku, pokud to náplň práce dovoluje, je však přesvědčeno dokonce 90 % respondentů. O něco více než třetina respondentů se domnívá, že by mohli pracovat z domova i při současném zaměstnání, téměř polovina si pak myslí, že práce z domova by zvýšila jejich možnosti na trhu práce. Pro 65 % respondentů ovšem nedostatek vhodného vybavení představuje hlavní překážku práce z domova. (TNSF)

Díky práci z domova by lepší uplatnění podle respondentů výzkumu našli především zdravotně postižení, matky s dětmi a lidé, jimž nevyhovuje pevná pracovní doba. Výhodou by práce z domova měla být i pro pracovníky, kteří do zaměstnávání nemohou nebo nechtějí dojíždět, pro nezaměstnané v regionech bez práce a pro obyvatele venkova. Nejvíce nakloněni teleworkingu jsou respondenti ve věku 18–24 let (47 %) a 35–44 let (39 %). Mezi uživateli Internetu považuje teleworking za řešení vlastní zaměstnanosti 42 % respondentů. (DEMA)

Je jasné, že teleworking není řešením třeba pro pohraničníky, řidiče trolejbusů, servírky a televizní hlasatelky, ovšem na druhé straně si pod označením teleworker nemusíme představovat ani typického představitele, kterým jsou analytici, účetní a podobně. Pro teleworking také nemusí být pravidlem, že zaměstnanec vůbec nechodí do práce. V zemích s rozvinutější infrastrukturou využívají možnost vzít si práci na pár dní s sebou domů například i úředníci a intelektuálně pracující vůbec.

Práce z domova představuje jasnou výhodu pro mladá manželství s dětmi (rodiče mohou zůstávat doma s dětmi, a přitom nepřijdou o práci). Poněkud náročnější povolání na koordinaci se spolupracovníky přináší teleworkerům kvalitnější život v přirozené komunitě sousedů, šetří čas nutný na cestování a umožňuje každému řídit a plánovat si činnosti s větší nezávislostí.

Teleworking ovšem předpokládá dobrou komunikační infrastrukturu a vybavení domácí pracovny. Právě nedostatečné vybavení domácnosti a drahý přístup k Internetu pak staví teleworkerům do cesty překážky nejvyšší. Především pro zmiňované mladé rodiny může být používání Internetu i finanční problém. Pokud nebude každý mít možnost levného, stálého a dostatečně rychlého připojení k Internetu (nebo privátní síti), nedá se očekávat, že by se teleworking výrazně rozšířil. Druhým velkým problémem je nepřipravenost Zákoníku práce na teleworking (vymezení pracovní doby, pracovní úrazy atd.). Vláda dosud neudělala nic pro podporu teleworkingu, který by mohl pomoci najít práci lidem třeba právě v regionech s vysokou nezaměstnaností.

Zdá se ale, že se začíná blýskat na lepší časy. Podnikatelé už zjistili, že teleworkeři šetří výdaje na provoz firmy a nabízejí pracovníkům z domova pomocnou ruku – proplácejí telefony, podílejí se na hrazení přístupu k Internetu, financují vybavení domácích pracoven… Trend mobilizace pracovních míst se loni dokonce projevil i v růstu prodeje přenosných počítačů. Teď už jen, aby příští parlament novelizoval Zákoník práce, vláda aby nabídla podnikatelům, kteří teleworkery zaměstnávají, výhodné podmínky (v rámci politiky zaměstnanosti) a v neposlední řadě: aby poskytovatelé připojení k Internetu nabídli dostupné řešení pro práci z domova.

Diskuze (42) Další článek: eBay v Evropě posiluje pozici

Témata článku: Internet, Drahý dům, Levné řešení, Hlasatel, Práce, Demo, Venkov, Pracovní úraz, Překážka, Taylor, Domov, Zákoník práce, Trolej


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize