Práce díky internetu – internet podle MPSV

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s komerčními partnery startuje projekt, který má lidem pomoci najít práci díky nabídce pracovních míst na internetu. Místo důrazné podpory rozvoje internetu v republice jen další školení.
Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky ve spolupráci s Centrem Internetu, provozovatelem Národního programu počítačové gramotnosti, oznámilo spuštění nového projektu s názvem „Práce díky internetu“. Pod optimistickým názvem se skrývá série školení, jejichž metodiku vypracoval provozovatel portálu www.prace.cz, který s ministerstvem práce a sociálních věcí spolupracoval už na projektu úřadů práce on-line.

Náplní kursů, za které zájemci zaplatí 150 korun, je výuka vyhledávání webových stránek s nabídkami pracovních míst, orientace na takových stránkách, tvorba životopisu a jeho odeslání zadavateli inzerátu či jeho vystavení na WWW. Součástí kursu jsou také obecné rady jak se vyrovnat s přijímacími pohovory a jak zapůsobit na personální analytiky. Podmínkou pro přijetí do kursu v rámci projektu Práce díky internetu je základní znalost práce s internetem, kterou lze dosáhnout účastí v obecných kursech Národního programu počítačové gramotnosti.

Kursy probíhají v síti pracovišť ve 250 knihovnách či školách ve 145 městech, kterou disponuje právě provozovatel Národního programu počítačové gramotnosti. Zapojení institucí, jejichž připojení k internetu platí povětšinou stát, je příjemnou změnou oproti dřívějším pokusům ministerstva práce a sociálních věcí, které do své dřívější akce spojené s adresou urad.prace.cz zapojilo místo knihoven komerční internetové kavárny.

Kursy jsou málo

Kursy počítačové gramotnosti, sebelépe vypracované, pro změnu přístupu lidí k výpočetní technice a jejímu využívání bohužel nestačí, stejně jako nestačí seznámit klienty úřadů práce s existencí internetových portálů s nabídkou pracovních míst. Živě není to pravé místo pro posuzování politiky zaměstnanosti, ale v souvislosti s kursy Práce díky internetu nelze nepřemýšlet o dvou spolu souvisejících věcech. To první je dostupnost internetu v České republice, tou druhou potom podpora či spíše její neexistence práce po internetu, a to jak ze strany státu, tak ze strany firem.

O podporu rozvoje internetu se má starat ministerstvo informatiky, které se v současnosti potýká s Českým Telecomem a jeho službou ADSL, přičemž další problémy zůstávají ve stínu tohoto mediálně zajímavého tématu. Jen namátkou můžeme zmínit přesun telekomunikačních služeb a software do vyšší daňové skupiny, které samo o sobě zapříčiní zvýšení ceny používání osobních počítačů, které i nadále zůstává mezi domácími uživateli na velice nízké úrovni. Další otázkou je vliv státu na Český Telecom jako provozovatele klasických telefonních linek a možnosti paušálního poplatku za přístup na internet přes dial-up. O rezignaci na projekty typu počítač do každé domácnosti, které s velkým úspěchem probíhají třeba v Thajsku, ani nemluvě. A to přesto, že ministr informatiky Vladimír Mlynář byl velkým zastáncem právě této metody rozšíření penetrace PC mezi domácími uživateli.

Ještě zajímavější otázkou je práce přes internet. V zahraničí se tento fenomén prosazuje stále více. Firmy si už dokázaly spočítat, že zaměstnáváním lidí, kteří pracují doma a s firmou komunikují prostřednictvím internetu, mohou ušetřit. V České republice je tento způsob práce využívaný jen velice výjimečně. Výjimkou byly pouze loňské povodně, které pro mnoho firem znamenaly opuštění kancelářských budov a práci jejich zaměstnanců z domova.

Většímu rozšíření teleworkingu brání již zmíněný problematický přístup k internetu a jeho využívání zejména v denních hodinách a také přístup českých firem, které mají raději své pracovníky pod kontrolou. Navíc platí, že teleworking se nehodí pro každého ani pro každý typ práce. I přesto tato oblast nabízí množství zajímavých příležitostí a určitě se i u nás dočká většího rozšíření v poměrně blízké budoucnosti.

Diskuze (12) Další článek: IDF: nový čipová sada pro notebooky a další mobilní zajímavosti

Témata článku: Software, Internet, Zajímavé místo, Thajsko, Práce, Internet věcí, Kurs


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji