Microsoft | Windows 10 | Aktualizace

Pozor na srpnové aktualizace Windows 10. Některým nešťastníkům se dokolečka restartují

V úterý 13. srpna Microsoft vydal nové aktualizace pro Windows 10 verze 1903 a 1809, které přinesly několik vylepšení a oprav. Během uplynulých dnů se začali hlásit uživatelé, kteří se kvůli nim potýkají s problémy. O potížích informuje například web Windowsreport, ale i další média.

Část uživatelů má problémy už se samotnou instalací aktualizace. Řeší je například v diskuzi na Redditu nebo na stránkách Microsoft Community. Nejčastěji uvádějí, že se aktualizace vůbec nenainstaluje s chybovým kódem 0x80073701, 0xe0000100, či 0x800f0982.

Samovolné restarty počítače

Část těch, kterým se úterní aktualizace nainstalovaly, má jiné potíže – konkrétně se musí potýkat se samovolnými restarty počítače. Děje se tak bez jakéhokoli varování – obrazovka prostě zhasne, počítač se restartuje a následně naběhne systém.

Před restartem přitom nedojde ke korektnímu ukončení běžících aplikací, takže nešťastní uživatelé mnohdy přicházejí o veškerou neuloženou práci. Někteří uživatelé reportují, že před restartem nejprve na krátkou chvíli dojde k úplnému zamrznutí systému.

Nejprve to vypadalo, že se uvedené potíže projevují pouze na Windows 10 verze 1903. Později se ale začali se stejnými problémy hlásit také uživatelé verze 1809. Za zmínku stojí, že restartování je obvykle vyvoláno intenzivní zátěží – při normálním zatížení fungují počítače jako obvykle.

Restarty dokolečka, dokola

Podobně nepříjemný problém způsobuje některým uživatelům také záplata KB4512508, po jejíž instalaci operační systém opakovaně vyzývá k restartování. Jeden z postižených uživatelů to popisuje takto: „Moje historie aktualizací systému Windows uvádí, že KB4512508 byla úspěšně nainstalována. Windows 10 však opakovaně požaduje restartování. Už jsem restartoval čtyřikrát, ale stále chtějí další restart.“  Tento problém je dle Windowsreport velmi rozšířený a prozatím neexistuje oficiální řešení.

Web NeoWin uvádí, že některé z těchto chyb by mohly být vyřešeny pomocí nástroje Kontrola systémových souborů s následnou opravou. Tu lze provést otevřením příkazového řádku a zadáním příkazu sfc /scannow. K vyřešení chyby 0xe0000100 údajně bývá nutné celý postup několikrát opakovat. Někteří uživatelé prý dokázali problémy vyřešit vypnutím funkce Rychlé spuštění.

Diskuze (52) Další článek: DARPA hledá nejlepší roboty pro výzkum podzemí. Mohli by nám pomoct i s pátráním po mimozemském životě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,