Pozor na reklamace!

Aby bylo jasno hned od začátku: Dle platných zákonů ČR máte na veškeré zakoupené zboží s výjimkou spotřebního materiálu minimální záruku 6 měsíců (čili půl roku), není-li výrobcem uvedeno jinak.
Petr Švéda: Aby bylo jasno hned od začátku: Dle platných zákonů ČR máte na veškeré zakoupené zboží s výjimkou spotřebního materiálu minimální záruku 6 měsíců (čili půl roku), není-li výrobcem uvedeno jinak. Záruka se vztahuje na funkčnost a chování výrobku deklarované výrobcem, případně prodejcem.

Prodejce má k vyřízení reklamace zákonnou lhůtu 30 dnů (neboli 1 měsíc). V rámci této lhůty je oprávněnou reklamaci povinen vyřídit opravou či výměnou za jiný kus. Je-li vaše reklamace neoprávněná, je vám povinen dát písemné vyrozumění s udáním důvodu a vrátit reklamované zboží. Jestliže prodejce vaši reklamaci nevyřídí, máte právo po uplynutí této lhůty žádat vrácení peněz. Vyskytne-li se v záruční době u výrobku 3× stejná závada, máte právo na jeho vrácení.

Pro pár stovek …
Typicky český syndrom, týkající se nejen nákupu počítačových komponent, je ochota řady uživatelů jet pro základní desku do pochybného velkoobchodu na okraji města. Důvod je prostý – deska je o pár stovek korun levnější. Zpravidla pak druhý den následuje opakovaná cesta spojená s reklamací. Proto, jste-li spokojenými zákazníky jedné firmy, nedoporučuji kvůli pár korunám riskovat dodavatele, kterého neznáte.

Pokud jste dobrodružné povahy, alespoň si dávejte pozor na podepisované dokumenty. Může se vám stát, že poté kdy v dobré víře podepíšete fakturu s podmínkami splatnosti, jste zároveň podepsali převzetí zboží bez zjevných vad (jako je tomu běžným zvykem v jednom nejmenovaném třípísmenném velkoobchodě poblíž Brna). A přitom zboží dostanete někde o tři patra níže ve skladě. V tom okamžiku tedy v podstatě ztrácíte jakoukoli šanci na obranu. Toto jednání rozhodně nelze považovat za seriózní.

Bum, bác
Prvním nepříjemným problémem nejen při nákupu počítačových komponent je mechanické poškození. Typickým příkladem mohou být vylomené konce paměťových bank na základní desce, uražené konce tištěných spojů (týká se snad všech částí počítače počínaje základní deskou a konče různými druhy karet), zdeformované konektory a podobně. Jedinou obranou pro kupujícího je zboží si důkladně prohlédnout a v případě zjištění takového poškození je odmítnout převzít. V okamžiku převzetí se totiž stává plně jeho majetkem a nelze je reklamovat. Povedený obchodník se vám při případné reklamaci pouze vesele vysměje. V horším případě vás ještě bude přesvědčovat o tom, jak si za svůj krátký život nakoupil už řadu aut a pokaždé si je pečlivě zkontroloval včetně válců a pístů v motoru.

Hardwarový kutil
Dalším zádrhelem může být případné poškození komponenty nebo počítače chybou při instalaci. Také v tomto případě je vyloučena veškerá záruka. Řada z vás nepochybně patří ke zkušeným uživatelům počítačů, kteří již mnohokrát instalovali nový hardware. Nechci pochybovat o tom, že disponujete dostatečnými zkušenostmi. I nováčci v oblasti výpočetní techniky by na základě dodané dokumentace měli být schopni komponentu bez problémů nainstalovat.

Ale velká ramena se ne vždy vyplácejí – při kompletaci celého počítače to obvykle odnese zkratovaná základní deska nebo odpálený procesor. Rozhodně nepodceňujte čtení dokumentace a vyvarujte se otevírání manuálu až v okamžiku, kdy po smontování počítače zjistíte, že nefunguje. V případě pochybností o svém kutilském umění doporučuji raději požádat o pomoc zkušenějšího kamaráda či kolegu. V krajním případě se vždy můžete obrátit na odborný servis – ten by vždy měl poskytovat záruku na odvedenou práci.

Tradice na závěr
Kapitolou samou pro sebe je přetaktování procesoru. Pokud to procesor nevydrží, jedná se o poškození chybou při instalaci. Jestliže koketujete s touto myšlenkou, pak lze doporučit následující postup: Kupte levný procesor a pokud to nevydrží, vyhoďte jej a zakupte nový (buďto výkonnější, anebo nezapomeňte nastavit nižší frekvenci!). Velmi slušné výsledky měly starší Celerony v pouzdrech, novější PPGA bohužel již nejsou tak odolné. Pokud to nebudete příliš přehánět, mohly by to alespoň chvíli také vydržet. U AMD záleží více na štěstí.

Nač si dát pozor?
  • nepodepisujte žádné doklady, aniž byste si je důkladně přečetli (obzvláště nakupujete-li u tohoto obchodníka nebo prodejce poprvé)
  • nakupované komponenty si vždy prohlédněte, zda nejsou mechanicky poškozeny
  • kupní smlouvu, dodací list či jakékoliv potvrzení „převzetí zboží bez mechanického poškození“ podepisujte až v okamžiku, kdy jste si komponenty důkladně prohlédli
  • vždy si před započetím instalace přečtěte doporučený postup uvedený v dokumentaci
  • pokud si nejste po prostudování návodu jisti, že instalaci zvládnete, požádejte o pomoc zkušenějšího kamaráda nebo kolegu, případně se obraťte na odborný servis.
Zdroj: Computer 23/99
Diskuze (7) Další článek: Chraňte si své stroje UPS

Témata článku: Hardware, Reklama, Syndrom druhého, Doporučený postup, Krátký život, Pozor, Ramen, Kamarád, Tištěný spoj, REK, Levné zboží, Řek, ReklamaceRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy