Phishing | Podvod | NÚKIB

Pozor na podvodné nabídky příspěvku na bydlení. Zneužijí vaši bankovní identitu, varuje NÚKIB

Českem se šíří nová série phishingových útoků, která zneužívá jména Ministerstva práce a sociálních věcí. Útočníci rozesílají podvodné e-maily a SMS zprávy o údajném poskytnutí příspěvku na bydlení, přiložený odkaz ale vede na falešnou stránku resortu. Upozornil na to Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Zprávy obsahují text „Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od Mpsv“ či „MPSV informuje v rámci programu bydlení máte k dispozici příspěvek“. Konkrétní znění je vždy mírně odlišné a jak konstatuje NÚKIB, jazykově špatné, protože se jedná o strojový překlad. 

Všechny SMS a e-maily nicméně přes přítomný odkaz vedou na stránku napodobující web Ministerstva práce a sociálních věcí, kde je člověk vyzván k přihlášení bankovní identitou. Právě zneužití bankovní identity je podle kybernetického úřadu hlavním motivem útočníků, jelikož se pak přes ní mohou pokoušet přihlásit do internetového bankovnictví obětí. 

NÚKIB uvádí, že tyto phishingové útoky v Česku zaznamenává od začátku srpna a vždy přicházejí ve vlnách. Podvodný web v průběhu času mění domény, už vystřídal například mpsv-prihlaseni.cz, mpcv.cz, mpvs-bydleni.cz.

Oficiální stránka ministerstva se nachází na adrese mpsv.cz, o reálný příspěvek na bydlení lze přes internet zažádat pouze na odkaze https://www.mpsv.cz/web/cz/-/prispevek-na-bydleni. Ministerstvo peníze nerozesílá jen tak, je třeba doložit řadu dokumentů a na příspěvek mají nárok jen lidé, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % čistých příjmů (v Praze 35 %).

Jde tedy o dávku pro sociálně slabší osoby, které se ocitly v nouzi. A kdo je v nouzi, má větší tendenci věřit podvodům. I proto NÚKIB doporučuje, ať lidé informace o falešných zprávách šíří mezi svými rodinami a známými, zvlášť teď, kdy se počet žádostí o příspěvek zvýšil kvůli energetické krizi. 

Diskuze (2) Další článek: Omrzela vás myš? Trackball Logitech Ergo M575 teď koupíte za sedm stovek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,