E-shopy

Pozor na e-shopy, které se tváří jako české, ale zboží posílají z Číny. Booho, Meek, Lapert…

Pozor na e-shopy, které se tváří jako české, ale zboží posílají z Číny. Booho, Meek, Lapert…

Nakoupíte v internetovém obchodě. Je na české adrese, všechno je na něm česky včetně kontaktů. Zaplatíte korunami, zboží má přivézt Česká pošta, i e-mailová komunikace probíhá bezchybnou češtinou. Jenže to nějak dlouho trvá a mezi tím dorazí SMS o celním řízení. Chcete ji hned smazat jako phishing, protože jste si přece nic ze zahraničí neobjednali.

Ale objednali, jen o tom nevíte. Zmíněný český e-shop totiž provozuje firma se sídlem v Šanghaji a všechno, co si na něm objednáte, putuje z Číny.

ČOI ví, ale může jen varovat

Popsal jsem svoji zkušenost s vánočním dárkem z webu Booho.cz. Ne, ještě nedorazil. Když jsem potom hledal podrobnosti, Česká obchodní inspekce na webové stránce Rizikové e-shopy varuje hned před sedmnácti takovými obchody:

Meek.cz, Lapert.cz, Coffeeboy.cz, Zasilkonos.cz, Beliamo.cz, Suprisimo.sk, Bonky.sk, Booho.sk, Rivio.cz, Booho.cz, Balando.cz, Mnaulo.cz, Bonky.cz, Vsevakci.cz, Lumeo.cz, Lunzo.cz, Velomont.com.

Všechny mají na webu ČOI podobný popis:

Česká obchodní inspekce registruje vysoký počet stížností, které se provozovatele internetových stránek týkají. Podle informací uvedených na internetových stránkách nejde o klasický e-shop, ale o „virtuální galerii“, jejímž prostřednictvím údajně zboží nabízejí externí subjekty. Obvykle se má jednat o společnosti se sídlem v Číně nebo v jiných asijských zemích, u nichž je pro spotřebitele obtížné ověřit jejich existenci a důvěryhodnost. ČOI registruje stížnosti na dodání zboží s velkou časovou prodlevou, případně nedodání zboží vůbec. Je-li dostupnost označena např. výrazem „skladem u dodavatele“, může to v praxi znamenat, že zboží se nachází v Číně a bude doručeno až za několik týdnů či měsíců. Řešení reklamací a/nebo vracení zboží může být pro spotřebitele obtížné. Případný nákup na těchto internetových stránkách doporučujeme důkladně uvážit a před jeho provedením velmi podrobně zkontrolovat dodací lhůty, obchodní podmínky a identitu a důvěryhodnost externího prodávajícího.

Obchody pozná prohlížeč

Poznat takový internetový obchod není jednoduché. Přímo na stránkách jsem objevil náznaky jen v obchodních podmínkách. A ty samozřejmě před nákupem všichni čteme, že?

Na varování České obchodní inspekce, kterých je na stránkách už více než 1200, je ale napojený doplněk Rizikové weby do prohlížečů Chrome, Firefox a Edge. Stránky takového obchodu překryje varováním s odkazem na web ČOI pro další informace.

Klepněte pro větší obrázek
Po vánoční zkušenosti doporučuji…

Kromě zpoždění dodávky a komplikací s celním řízením hrozí u těchto obchodů zejména problémy s reklamacemi. Jak zjistily Seznam Zprávy, na uvedených českých adresách stížnosti odmítají s tím, že jsou jen zprostředkovatelé, a odkazují se na provozovatele obchodu v Číně.

Na rozdíl od velkých webů typu eBay nebo Aliexpress zde není možné s obchodem zahájit spor, u kterého je mediátorem provozovatel platformy a zákazník má potom docela silná práva. V Číně byste si navíc určitě sami nekoupili zboží, u kterého hrozí reklamace nebo vrácení.

Takže raději pozor. Každý internetový obchod, který se tváří jako český, nemusí mít českého provozovatele a podmínky, na které jsme v Česku zvyklí. Nemusí jít přitom jen o Čínu, zrovna nedávno jsem kupoval věci na kolo v „českém“ e-shopu, který zase všechno posílá z Nizozemska. Ale tam to bylo od začátku jasné a EU je něco jiného než Čína.

Diskuze (52) Další článek: Alienware vyrobil první herní monitor s technologií QD-OLED. Je lepší než klasické OLEDy

Témata článku: Web, Chrome, Česká pošta, Čína, Evropská unie, AliExpress, E-shopy, SMS, Nizozemsko, Zboží, Obchod, Česká republika, Internetový obchod, Česká obchodní inspekce, Seznam Zprávy, E-shop, Pozor, Meek, ŠanghajČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Ušetřete za fotovýbavu. Jak na nákup z druhé ruky?

Ušetřete za fotovýbavu. Jak na nákup z druhé ruky?

Koupit nový, ale drahý foťák či objektiv, anebo již použitý, ale levnější či lepší? Často lze za cenu nového koupit foťák z vyšší řady nebo objektiv s lepší světelností; ukážu vám, jak na to a na co si dát pozor.

Jan Pánek
Fotografování
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína