E-mail | Spam

Pozor na čerstvou vlnu podvodných e-mailů. Hacker vás při sledování porna neviděl

Českými e-mailovými schránkami se šíří čerstvá vlna podvodných zpráv, které mají za cíl vymámit z adresátů nějaké ty bitcoiny. Kontrolou zadané adresy bitcoinové peněženky je přitom zřejmé, že už se minimálně pár desítek lidí nachytalo. Jde totiž o rafinovaný způsob, které méně znalé uživatele může vylekat.

Weby si o vás vedou záznamy. Zakázat cookies už proti tomu nemusí stačit

Jen spam a podvod

Do schránky dorazí e-mail odeslaný z vaší vlastní adresy, ve kterém je česky (byť trochu zkomoleně) napsáno, že se hacker naboural do vašeho účtu. Přitom popisuje, že tak učinil hackem vašeho routeru a dokázal díky tomu napadnout další prvky vaší sítě, včetně počítače. A navíc samozřejmě dokáže sledovat internetový provoz.

Klepněte pro větší obrázek
Nová podoba vyděračského e-mailu

Jak už si asi domyslíte, následuje povídačka o tom, že si vás natočil webkamerou a spolu se sledováním obrazovky zaznamenal, jak šmejdíte po pornografických stránkách. A žádá výkupné, jinak fotografie rozešle všem známým a přátelům. Lhůta 50 hodin na doručení běží od přijetí e-mailu a jedinou cestou je poslat bitcoiny na danou adresu. Konkrétně žádá částku odpovídající 252 dolarům, tj. cca 5 750 Kč.

Je to samozřejmě nesmysl. Jde o prachsprostý spam, který může nezkušeného uživatele zmást tím, že přijde z jeho vlastní adresy. Zamaskovat takto adresu odesílatele e-mailu je velmi snadné a spameři toho využívají už roky. A také z tohoto důvodu nelze e-mail považovat za zajištěnou formu komunikace, pokud tedy zprávy nedoplníte elektronickým podpisem.

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

Podvodník vydělal už přes půl milionu

Ačkoli blockchain umožňuje nahlédnout na transakce týkající se konkrétní bitcoinové peněženky, lze jen těžko odhadovat, kolik lidí se takto nachytalo. Útočníci totiž pochopitelně mohou využívat peněženek mnoho. Na adresu uvedenou v našem spamu už bylo připsáno 24 transakcí a celkem na ní je 1,07 BTC, což představuje cca 128 tisíc korun. Patrick Zandl na Twitteru zmiňuje, že na peněžence zmíněné už je zapsáno dokonce 85 transakcí a celkem 4,2 BTC, což odpovídá přibližně 520 tisícům korun.

Diskuze (18) Další článek: Boring Company razila tunel pod domy bez vědomí jejich majitelů

Témata článku: Twitter, Hacking, E-mail, Sledování, Spam, Golf, Podvodný e-mail, Vyděračský e-mail, SLE, Sledování porna, Nová podoba, Elektronický podpis, Peněženka, Hacker, Adresa, BTC, Bitcoinová peněženka, Internetový provoz, Podvodná zpráva, Nezkušený uživatel, Jediná cesta, Transakce, Patrick, Dolar, Patrick Zandl