E-mail | Spam

Pozor na čerstvou vlnu podvodných e-mailů. Hacker vás při sledování porna neviděl

Pozor na čerstvou vlnu podvodných e-mailů. Hacker vás při sledování porna neviděl

Českými e-mailovými schránkami se šíří čerstvá vlna podvodných zpráv, které mají za cíl vymámit z adresátů nějaké ty bitcoiny. Kontrolou zadané adresy bitcoinové peněženky je přitom zřejmé, že už se minimálně pár desítek lidí nachytalo. Jde totiž o rafinovaný způsob, které méně znalé uživatele může vylekat.

Weby si o vás vedou záznamy. Zakázat cookies už proti tomu nemusí stačit

Jen spam a podvod

Do schránky dorazí e-mail odeslaný z vaší vlastní adresy, ve kterém je česky (byť trochu zkomoleně) napsáno, že se hacker naboural do vašeho účtu. Přitom popisuje, že tak učinil hackem vašeho routeru a dokázal díky tomu napadnout další prvky vaší sítě, včetně počítače. A navíc samozřejmě dokáže sledovat internetový provoz.

Klepněte pro větší obrázek
Nová podoba vyděračského e-mailu

Jak už si asi domyslíte, následuje povídačka o tom, že si vás natočil webkamerou a spolu se sledováním obrazovky zaznamenal, jak šmejdíte po pornografických stránkách. A žádá výkupné, jinak fotografie rozešle všem známým a přátelům. Lhůta 50 hodin na doručení běží od přijetí e-mailu a jedinou cestou je poslat bitcoiny na danou adresu. Konkrétně žádá částku odpovídající 252 dolarům, tj. cca 5 750 Kč.

Je to samozřejmě nesmysl. Jde o prachsprostý spam, který může nezkušeného uživatele zmást tím, že přijde z jeho vlastní adresy. Zamaskovat takto adresu odesílatele e-mailu je velmi snadné a spameři toho využívají už roky. A také z tohoto důvodu nelze e-mail považovat za zajištěnou formu komunikace, pokud tedy zprávy nedoplníte elektronickým podpisem.

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

Podvodník vydělal už přes půl milionu

Ačkoli blockchain umožňuje nahlédnout na transakce týkající se konkrétní bitcoinové peněženky, lze jen těžko odhadovat, kolik lidí se takto nachytalo. Útočníci totiž pochopitelně mohou využívat peněženek mnoho. Na adresu uvedenou v našem spamu už bylo připsáno 24 transakcí a celkem na ní je 1,07 BTC, což představuje cca 128 tisíc korun. Patrick Zandl na Twitteru zmiňuje, že na peněžence zmíněné už je zapsáno dokonce 85 transakcí a celkem 4,2 BTC, což odpovídá přibližně 520 tisícům korun.

Diskuze (18) Další článek: Boring Company razila tunel pod domy bez vědomí jejich majitelů

Témata článku: Twitter, Hacking, E-mail, Sledování, Spam, Golf, Peněženka, Adresa, Rafinovaný způsob, Sledování porna, Elektronický podpis, Hacker, Podvodný e-mail, Nezkušený uživatel, Nová podoba, Znalý uživatel, Vyděračský e-mail, Internetový provoz, Patrick, Podvodná zpráva, Jediná cesta, Dolar, Patrick Zandl, Bitcoinová peněženka, BTC, Kamery levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu