Spam | E-mail

Pozor, je tu nová vlna vyděračských e-mailů. Vyděrači už se docela naučili česky

Nejrůznější vlny spamu chodí poměrně často, aktuálně probíhá jedna z těch intenzivnějších. Vyděračský e-mail žádá platbu v bitcoinech výměnou za nezveřejnění vašich lechtivých videí. To není nic nového, ale spameři se tentokrát už naučili používat poměrně důvěryhodnou češtinu. Podle obligátního oslovení „drahoušek zákazník“ a podobných zkomolenin už tedy e-mail ihned neodhalíte.

Obsah e-mailu je poměrně klasický – hacker vás měl nachytat, jak navštěvujete porno stránky a zároveň nahrávat dění z webkamery. To má samozřejmě uloženo na vzdáleném serveru, takže nepomůže, když si počítač vymažete apod. Nic z toho není pravda a jedná se o běžný podvodný e-mail na úrovni získaného dědictví prince z Afriky.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá podvodný e-mail, který aktuálně koluje po internetu.

O aktuální vlně informovala i Policie ČR na svém facebooku, kde vyzývá v žádném případě autorům e-mailu nic neplatit. Ti totiž za nezveřejnění údajných videí požadují částku 13 500 korun v Bitcoinech. Po kontrole bitcoinové peněženky odkazované z jednoho z e-mailů, který nám dorazil, se zatím nikdo nenachytal. Jenže takových peněženek mohou podvodníci používat velké množství a někdo se nechat napálit mohl.

Klepněte pro větší obrázek
O aktuální vlně podvodných e-mailů informuje i policie

Ale zdá se, že povědomí o tomto druhu podvodu už je celkem rozšířeno, a tak to i diskutující u facebookového příspěvku policie berou s humorem:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Uživatelé na Facebooku vzali zprávu s humorem.

Pokud vám tak podobný e-mail do schránky dorazí, označte jej za spam a ignorujte, byť je tentokrát napsaný velmi pěknou češtinou.

Diskuze (15) Další článek: O 7nm výrobu od TSMC je obrovský zájem, ve třetím čtvrtletí budou výrobní linky plně vytížené

Témata článku: Internet, Facebook, Bitcoin, Spam, Policie, E-mail, Podvod, Afrika, Vlna, Podvodný e-mail, Vyděrač, Peněženka


Určitě si přečtěte

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

** Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec ** Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Karel Kilián | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?