Poznáváme mobilní připojení k internetu: CDMA a EDGE

Pravý mobilní internet je konečně dostupný českým uživatelům. Už není nutné spoléhat na pomalá vytáčená připojení nebo o něco rychlejší GPRS. Nyní lze využívat mobilní bezdrátové datové přenosy CDMA nebo EDGE, nabízející rychlosti na úrovni kabelového ADSL.

Loňský rok byl z hlediska technologií umožňujících mobilní připojení k internetu opravdu přelomový. Dočasné řešení v podobě neúnosně pomalých vytáčených připojení typu CSD ani přece jen rychlejších HSCSD nebo GPRS, které ještě stále neposkytovaly dostatečnou rychlost pro využití mobilní kanceláře bez většího omezení, vystřídaly hned dvě rychlé varianty datových přenosů: ještě v prvním pololetí roku 2004 spustil Eurotel síť CDMA, na konci roku se přidal i T-Mobile s EDGE.

Černý kůň T-Mobilu

Slovníček

CSD (Circuit Switched Data) – vytáčené připojení. Uživatel dostane připojení výhradně k dispozici, ale na omezený časový úsek. To může být nevýhodné například při čtení wapových nebo webových stránek , protože platíte za čas a ne za přenesená data.

GPRS (General Packed Radio Service) – oproti CSD nabízí spojité připojení a možnost platit pouze za přenesený objem dat.

Streamované video – komprimované video určené k přenosu sítí. Uživatel nemusí čekat na stažení celé videosekvence, má možnost prohlížet jednotlivé obrázky (frame) tak, jak přijdou.

Timeslot – základní časový úsek frekvenčního pásma, umožňující přenos dat nebo hlasu v mobilních sítích.

Upload – nahrávání dat směrem od uživatele (tedy opak downloadu – stahování dat).

Zkratka EDGE vychází z anglického výrazu Enhanced Data for GPRS Evolution a zastupuje technologii vycházející z principu GPRS, která přináší vysokorychlostní datové přenosy formou několika změn v radiové části stávající sítě GSM/GPRS. V praxi to znamená, že do stávající mobilní sítě je zabudována nová modulace – místo starší GMSK přijde efektivnější 8PSK. Kromě toho je upravena také struktura kódovacích schémat (Modulation and Coding Schneme, dále MCS), kterých je devět, rozdělených do tří skupin podle přístupu k opravě chyb vzniklých při přenosu. Díky tomu je technologie EDGE méně náchylná na odstup signálu od šumu a intenzitu signálu než GPRS. Vzhledem k vyššímu počtu kódovacích schémat (u GPRS jsou pouze čtyři: CS-1 až CS-4) se může klidně stát, že v praxi s MCS-7 dosáhnete vyšší přenosové rychlosti než s MCS-9. U EDGE proto více než u GPRS záleží na vhodné volbě modemu s vyšším počtem podporovaných timeslotů.

Přenosové rychlosti EDGE

MCS Modulace Skupina Maximální rychlost [kb/s]
MCS-1 GMSK C 8,8
MCS-2 GMSK B 11,2
MCS-3 GMSK A 14,8
MCS-4 GMSK C 17,6
MCS-5 8PSK B 22,4
MCS-6 8PSK A 29,6
MCS-7 8PSK B 44,8
MCS-8 8PSK A 54,4
MCS-9 8PSK A 59,2

K výhodám EDGE patří i vysokorychlostní vytáčené datové přenosy ECSD (Enhanced Circuit Switched Data); jejich paketová forma se pak nazývá EGPRS (Enhanced GPRS). Přenosy ECSD nabízejí přenosové rychlosti až 38,4 kb/s na jeden timeslot a jsou tedy v EDGE ekvivalentem HSCSD, takže se u nich lze setkat i s konfiguracemi 3+1 (115,2 + 38,4 kb/s) nebo 2+2 (76,8 + 76,8 kb/s) timesloty, což je vhodné zejména pro aplikace vyžadující nepřetržitý datový tok a vysokou spolehlivost (videokonference, telemetrie apod.).

Rychlík Eurotelu

Síť CDMA Eurotelu, označovaná také zkratkou 1xEV-DO, využívá frekvenční pásmo 450 MHz, částečně tedy přejímá infrastrukturu starší sítě pro provoz NMT. CDMA (z anglického Code Division Multiple Access) byla původně vyvinuta pro vojenské účely před více než třiceti lety. CDMA používá k přenosu signálu posloupnosti kódů přenášené na běžné rádiové frekvenci. Její výhodou je velký dosah signálu od základnové stanice – až 54 km, a výborné vlastnosti pro pokrytí v členitém terénu i uvnitř budov. Protože je síť CDMA ryze datová, odpadá starost o hlasový provoz. Právě velikost buněk je ale zároveň nevýhodou CDMA – nelze dosáhnout takové četnosti vysílačů jako u EDGE, navíc je pro stavbu každé CDMA buňky nutné povolení od Českého telekomunikačního úřadu.

Zatímco u EDGE lze poměrně snadno předvídat přenosové rychlosti, přičemž maximum je při konfiguraci 4+2 timesloty (současně může pracovat nanejvýš pět timeslotů) až 236,8 + 118,4 kb/s, v síti CDMA je dána pouze rychlost dostupná jednomu sektoru – teoreticky 2457,6 kb/s, reálně v síti Eurotelu okolo 2,2 Mb/s. Z toho je patrné, že tato přenosová kapacita je rozdělena mezi všechny uživatele v daném sektoru s tím, že jeden uživatel může mít přidělenu přenosovou rychlost maximálně 800 kb/s. Bude-li tedy v jednom sektoru současně přes CDMA připojeno třeba deset uživatelů, každý může dosáhnout reálné přenosové rychlosti kolem 200 kb/s. Proudění dat opačným směrem (upload) ale vždy končí na hodnotě 153,6 kb/s, protože používá pouze první tři kódovací schémata. Stabilní přenosové rychlosti okolo 150 kb/s lze dosáhnout při využití externí antény dodávané s modemem, jejím správným uzemněním na větší kovové podložce, a dobrém odstupu signálu od šumu.

Přenosové rychlosti CDMA

Typ modulace Velikost paketu [b] Počet slotů na paket Maximální rychlost [kb/s]
QPSK 1024 16 38,4
QPSK 1024 8 76,8
QPSK 1024 4 153,6
QPSK 1024 2 307,2
QPSK 2048 4 307,2
QPSK 1024 1 614,4
QPSK 2048 2 614,4
8PSK 3072 2 921,6
QPSK 2048 1 1228,8
16QAM 4096 2 1228,8
8PSK 3072 1 1843,2
16QAM 4096 1 2457,6

Která technologie je lepší?

Při porovnání obou technologií z praktického hlediska se misky vah jednoznačně nepřikloní ani na jednu stranu. Kvůli CDMA si musíte pořídit samostatný modem a platit zvláštní datový tarif Eurotel Data Express (1 070 Kč), v méně obydlených oblastech je ale pravděpodobné, že připojení bude velmi rychlé, výrazně rychlejší než u EDGE. Také provoz je velmi stabilní, lze využít i streamované video a teoreticky také IP telefonii, což u EDGE kvůli dlouhým odezvám možné není. Výhodou oproti EDGE je také přibližně pětkrát rychlejší upload a čtyřikrát rychlejší odezva (ping). Navíc je touto sítí pokryto území, na němž žije 80 % obyvatelstva.

Signál EDGE je zatím dostupný pouze v okolí Prahy, Brna, Plzně, Ostravy, Olomouce a Českých Budějovic, do konce března je však jeho provoz zdarma a od dubna si stačí k tarifům Data Unlimited připlatit 200 Kč. I když jsou jeho přenosové rychlosti nižší než u CDMA, je zase snadnější zvyšování kapacity sítě i četnosti pokrytí buněk a zajištěna stabilnější datová kapacita pro každého uživatele. K využívání EDGE stačí mít mobilní telefon s jeho podporou – ty zatím dodává pouze Nokia, konkrétně modely 3200, 3220, 5140, 6170, 6220, 6230, 6630, 6820, 7200, 7260 a 7270, a protože služba vychází z GPRS, není třeba v mobilu nic speciálně nastavovat; telefon se sám přepíná mezi přenosy EDGE a GPRS podle jejich dostupnosti.

Obě služby jsou dobře a poměrně rovnocenně použitelné pro prohlížení webových stránek, rozdíly v rychlosti ve prospěch CDMA se projeví až při stahování souborů a hlavně jejich nahrávání na server. Eurotel CDMA již totiž spadá mezi sítě třetí generace nabízející širokopásmové připojení, zatímco EDGE je zařazován o generaci níže. Širší možnosti CDMA ale EDGE zčásti vyrovnává poměrem ceny k výkonu.

Porovnání přenosových vlastností EDGE a CDMA

  EDGE CDMA
reálná rychlost stahování 160–200 kb/s 200–250 kb/s
maximální rychlost stahování 236,8 kb/s 800 kb/s
spojitá rychlost stahování ne ano
reálná rychlost nahrávání 20 kb/s 150 kb/s
maximální rychlost nahrávání 118,4 kb/s 153,6 kb/s
reálná latence 550–750 ms 130–270 ms
současné pokrytí okolí 6 měst 80 % populace

 

Diskuze (38) Další článek: Opera: ovládejte televizi hlasem

Témata článku: Video, Internet, Připojení k internetu, 2048, Upload, Přenosová kapacita, Černý kůň, Evolution, Signál, Maximální počet, Omezená kapacita, Rychlost, Maximální rychlost, Datový signál, Mobilní připojení, Připojení, Omezený čas, Mobilní telefony české budějovice, Okolí Prahy, kB, Přenosová rychlost, Dobrá latence, Přenos, Obydlená oblast, Pomalý provoz


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11