Pozdní případ Y2K v Norsku

Ne do roka a do dne, ale do roku bez dne se projevil problém Y2K v Norsku. Na Silvestra nevyjely některé expresní vlaky.
Ne do roka a do dne, ale do roku bez dne se projevil problém Y2K v Norsku. Na Silvestra nevyjely některé expresní vlaky. Problémy se netýkaly všech vlaků pouze těch s novějším počítačovým systémem. Problém byl vyřešen dočasně nastavením data na prvního prosince.

S největší pravděpodobností se jedná o pozapomenutí přestupnosti roku 2000, který byl o jeden den delší, vlakům tak s koncem 30. prosince zřejmě pro rok 2000 padla, a druhý den se odmítaly bavit. Původní zpráva AP neuvádí podrobnosti, zda se to týkalo jen samotných vlaků, nebo to byla záležitost i na vyšší úrovni. Z českého pohledu si totiž dokážeme představit milión důvodů, proč vlak pro dnešek nepojede, ani jeden z nich ale nebude spočívat v tom, že by se lokomotiva odmítla rozjet kvůli špatnému datu. Navíc i kdyby oprava stejného problému u nás trvala těch několik desítek minut, takového zpoždění bychom si ani nevšimli, a to ještě ke všemu na Silvestra. V Televizních novinách na Nově se hovořilo i o této události, mnoho nového však neřekli, aspoň jsme si mohli prohlédnout zmiňované vlakové soupravy.

Tato drobná příhoda neměla žádný podstatný vliv na norskou železniční síť, chyba byla rychle opravena a vlaky, které se nestihly opravit byly nahrazeny jinými spoji. Také samotný Y2K před rokem neměl výraznější efekt a nejvýraznější ztráty tak utrpěli asi filmaři, jejichž katastrofické filmy o Y2K se ukázaly jako hloupost. Stejně tak nebyl výraznější únorový vliv přestupnosti loňského roku. Tato norská příhoda je tak jen milým připomenutím, 31. 12. 2000 prostě v Norsku při kontrolách nikoho nenapadlo zkontrolovat.

Diskuze (4) Další článek: Japonský Java tabulkový procesor se chystá na svět

Témata článku: Lokomotiva, Železniční síť, Podstatný vliv, Původní úroveň, Nor


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky