Pozdní případ Y2K v Norsku

Ne do roka a do dne, ale do roku bez dne se projevil problém Y2K v Norsku. Na Silvestra nevyjely některé expresní vlaky.
Ne do roka a do dne, ale do roku bez dne se projevil problém Y2K v Norsku. Na Silvestra nevyjely některé expresní vlaky. Problémy se netýkaly všech vlaků pouze těch s novějším počítačovým systémem. Problém byl vyřešen dočasně nastavením data na prvního prosince.

S největší pravděpodobností se jedná o pozapomenutí přestupnosti roku 2000, který byl o jeden den delší, vlakům tak s koncem 30. prosince zřejmě pro rok 2000 padla, a druhý den se odmítaly bavit. Původní zpráva AP neuvádí podrobnosti, zda se to týkalo jen samotných vlaků, nebo to byla záležitost i na vyšší úrovni. Z českého pohledu si totiž dokážeme představit milión důvodů, proč vlak pro dnešek nepojede, ani jeden z nich ale nebude spočívat v tom, že by se lokomotiva odmítla rozjet kvůli špatnému datu. Navíc i kdyby oprava stejného problému u nás trvala těch několik desítek minut, takového zpoždění bychom si ani nevšimli, a to ještě ke všemu na Silvestra. V Televizních novinách na Nově se hovořilo i o této události, mnoho nového však neřekli, aspoň jsme si mohli prohlédnout zmiňované vlakové soupravy.

Tato drobná příhoda neměla žádný podstatný vliv na norskou železniční síť, chyba byla rychle opravena a vlaky, které se nestihly opravit byly nahrazeny jinými spoji. Také samotný Y2K před rokem neměl výraznější efekt a nejvýraznější ztráty tak utrpěli asi filmaři, jejichž katastrofické filmy o Y2K se ukázaly jako hloupost. Stejně tak nebyl výraznější únorový vliv přestupnosti loňského roku. Tato norská příhoda je tak jen milým připomenutím, 31. 12. 2000 prostě v Norsku při kontrolách nikoho nenapadlo zkontrolovat.

Diskuze (4) Další článek: Japonský Java tabulkový procesor se chystá na svět

Témata článku: Lokomotiva, Podstatný vliv, Původní úroveň, Železniční síť, Nor


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky