Pozdní případ Y2K v Norsku

Ne do roka a do dne, ale do roku bez dne se projevil problém Y2K v Norsku. Na Silvestra nevyjely některé expresní vlaky.
Ne do roka a do dne, ale do roku bez dne se projevil problém Y2K v Norsku. Na Silvestra nevyjely některé expresní vlaky. Problémy se netýkaly všech vlaků pouze těch s novějším počítačovým systémem. Problém byl vyřešen dočasně nastavením data na prvního prosince.

S největší pravděpodobností se jedná o pozapomenutí přestupnosti roku 2000, který byl o jeden den delší, vlakům tak s koncem 30. prosince zřejmě pro rok 2000 padla, a druhý den se odmítaly bavit. Původní zpráva AP neuvádí podrobnosti, zda se to týkalo jen samotných vlaků, nebo to byla záležitost i na vyšší úrovni. Z českého pohledu si totiž dokážeme představit milión důvodů, proč vlak pro dnešek nepojede, ani jeden z nich ale nebude spočívat v tom, že by se lokomotiva odmítla rozjet kvůli špatnému datu. Navíc i kdyby oprava stejného problému u nás trvala těch několik desítek minut, takového zpoždění bychom si ani nevšimli, a to ještě ke všemu na Silvestra. V Televizních novinách na Nově se hovořilo i o této události, mnoho nového však neřekli, aspoň jsme si mohli prohlédnout zmiňované vlakové soupravy.

Tato drobná příhoda neměla žádný podstatný vliv na norskou železniční síť, chyba byla rychle opravena a vlaky, které se nestihly opravit byly nahrazeny jinými spoji. Také samotný Y2K před rokem neměl výraznější efekt a nejvýraznější ztráty tak utrpěli asi filmaři, jejichž katastrofické filmy o Y2K se ukázaly jako hloupost. Stejně tak nebyl výraznější únorový vliv přestupnosti loňského roku. Tato norská příhoda je tak jen milým připomenutím, 31. 12. 2000 prostě v Norsku při kontrolách nikoho nenapadlo zkontrolovat.

Diskuze (4) Další článek: Japonský Java tabulkový procesor se chystá na svět

Témata článku: Lokomotiva, Nor, Železniční síť, Původní úroveň

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů