PowerArchiver 2007: komprimace ve stylu Office

Komprimační programy se snaží zaujmout různými způsoby. Některé nabízí podporu množství archivů, jiné vzhled.

Mohlo by se zdát, že placené komprimační programy pro Windows nemají mnoho možností, jak své uživatele zaujmout. Pro začínající jsou už dostatečné možnosti ve Windows, které podporují archivy typu ZIP (nepočítám-li ještě starší podporu málo používaných CABů). Zkušenější uživatelé často používají specializované správce souborů, které obsahují podporu archivů jako součást své výbavy.

Samostatné komprimační programy tedy najdou uplatnění u těch uživatelů, kteří zůstávají věrni běžné správě souborů pomocí Průzkumníka. U méně pokročilých uživatelů najdou tyto programy využití v momentě, kdy jim do poštovní schránky dorazí příloha se souborem RAR. Ten patří hned po ZIPu k nejpoužívanějším a Windows samy o sobě si s ním neporadí. Nyní nastává boj mezi zdarma dostupnými komprimačními programy a jejich placenými konkurenty. Placené nástroje se snaží zaujmout podporou nejrůznějších typů archivů kromě těch vlastních.

Klasika nebo pás karet?

PowerArchiver není znám jako nástroj, který by přímo souvisel s konkrétním typem komprimovaných souborů, jako je tomu u WinZIPu nebo WinRaru. Přesto si zaslouží, aby nebyl mimo centrum pozornosti. Nabízí pěkné uživatelské rozhraní, které má plus hlavně pro nové uživatele počítačů, kteří si začali zvykat na MS Office 2007 a jeho pás karet. Neznají pojem programová nabídka (či menu), takže práce s klasickými programy by pro ně mohla být složitá.

PowerArchiver 2007 nabízí hned po spuštění možnost výběru mezi klasickým rozhraním s tlačítky v nástrojové liště a programovou nabídkou, a moderním rozhraním s pásem karet. Po spuštění také máte možnost zvolit, které typy souborů k programu přiřadíte. V nabídce je jich opravdu velké množství. PowerArchiver podporuje i přípony těch souborů, které jsou sice ve své podstatě archivem, ve skutečnosti však slouží k jinému účelu – například skiny pro WinAmp.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr vzhledu, kromě toho je možné používat skiny

Uživatelské rozhraní v podobě pásu karet je v PowerArchiveru přehledné a zároveň nezeje prázdnotou. Tento komprimační program totiž nabízí dostatek funkcí. Není nic horšího, než když se tvůrci některých programů snaží být „in“ a zapomenou přitom, že pás karet je potřeba také rozumně naplnit různými funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek
PowerArchiver s otevřeným archivem

Šifrování, antivirus, SFX

Kromě klasické práce s archivy, jako je komprese a dekomprese souborů či složek, nabízí PowerArchiver množství doplňkových funkcí. Citlivé soubory zapakované do archivu je možné zašifrovat a ochránit heslem. Program vám nabídne pět typů šifrovacích metod, od 56bitové po 256bitovou. Zašifrovaný archiv je možné automaticky převést na samorozbalovací balíček.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení šifrování

Tvorba samorozbalovacích balíčků je přitom další součástí PowerArchiveru. Takovýto soubor má spoustu výhod. Jde stále o komprimovanou podobu složek či jiných souborů, zároveň však nepotřebujete žádný program, kterým byste soubory rozbalili. Příslušný dekomprimační nástroj si takovýto balíček nese s sebou.

Klepněte pro větší obrázek
Tvorba samorozbalovacích balíčků

Nejenom samorozbalovací balíčky můžete přímo z PowerArchiveru prozkoušet. Volitelně se soubory rozbalí do příslušné složky a vytvoří se zástupci v nabídce Start. Ke zjištění, zda například soubor stažený z internetu není poškozen, použijete funkci Otestovat. PowerArchiver dovede spouštět instalační programy v komprimovaných balíčcích. Nechybí možnost měnit kódování souborů. Užitečnou pomůckou je konverze souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Vyberte si některý z cílových formátů, do kterého archiv převedete

Abyste mohli využívat kontroly archivů antivirovým programem, je třeba zadat cestu k jeho spustitelnému souboru a příslušné parametry. Toto nastavení asi méně zkušený uživatel nezvládne. Zcela jistě si však dovede vybrat a přepnout na jiný vzhled programu.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka jiného motivu vzhledu

E-mail a FTP

Zajímavou možností je odeslání archivů pomocí e-mailu nebo jejich nahrávání na FTP. PowerArchiver obsahuje správce tzv. FTP profilů, což je vlastně seznam FTP serverů s vašimi uživatelskými jmény a hesly pro připojení. Nechybí zde nastavení timeoutu a podpora pasivního režimu přenosu.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení FTP připojení

Zajímavým nástrojem je hromadné pakování. Tato pomůcka slouží k vytvoření samostatných archivů z jednotlivých souborů. Stačí vložit jejich seznam, vybrat si cílový typy archivů, metodu komprese a můžete tuto operaci spustit.

Klepněte pro větší obrázek
Dialog pro hromadné pakování

Komprimační program PowerArchiver je propracovaný nástroj který zvládne otevřít mnoho různých typů archivů, nabízí řadu zajímavých nástrojů, možnost měnit vzhled a české rozhraní. Nevýhodou může být skutečnost, že ze známějších souborů dovede vytvářet pouze 7z, ZIP nebo CAB, v nabídce je dále LHA, BH a TAR. Podpora RARu pro vytváření balíčků zde není.

PowerArchiver 2007 10.21
Komprimační program
19,95 USD
Gigamania.cz
Klepněte pro větší obrázek

snadné ovládání
přepínání vzhledu 
čeština

Klepněte pro větší obrázek

počet typů souborů pro tvorbu archivů

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (26) Další článek: Jak jsme programovali miniaplikaci pro Windows Vista

Témata článku: Windows, GigaMania, Archiv, Styl, Office, Uživatelská složka, PoW, Pasivní režim, Zajímavá funkce, Komp, RAR, Komprimace, Doplňková výbava, Winzip