Power Toys pro Windows XP

Stejně jako pro starší systémy Windows i pro čerstvá XP se začínají objevovat rozšiřující doplňky. Power Toys patří rozhodně k tomu velmi zajímavému.
PowerToys jsou zatím oficiálně neohlášené, objevily se již nicméně na Internetu na serveru Iexbeta. (pozor, zatím nejsou oficiální, není to zdroj u Microsoftu). Celkem je zatím tvoří osm různých utilit, které jsou v řadě případů tak užitečné, že je překvapivé, že se nedostaly do finální verze Windows XP. Popravdě se mi z osmi utilit nepodařilo některé rozjet, přesněji se něco nainstalovalo, ale viditelný výsledek jsme nepozoroval. Power Toys by přitom měly být spustitelné i na betaverzích (používám RC1).

V sestavě jsou tyto utility:

IEFind - do Internet Exploreru přidá lištu pro rychlé hledání textu na stránce, nemusíte vyvolávat dialog pro hledání.

Image Resizing and CD Slideshow - vybraným obrázkům můžete rychle změnit velikost na některou z předdefinovaných.

Open Command Here - známé spuštění příkazové řádky ve vybrané složce.

PowerToy Calc - kvalitní náhrada vestavěného kalkulátoru za pokročilou verzi s grafy, funkcemi a převody mezi jednotkami.

Klepněte pro větší obrázek

Task Switcher - rozšíří tradiční okno při přepínání mezi aplikacemi pomocí Alt-Tab o zmenšený náhled okna aplikace. Je to pěkné, ale výrazně pomalejší.

TweakUI - co dodávat, prostě kompletní nastavování různých drobností v počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Poslední dvě komponenty neměly u mne nějaký pozorovatelný výsledek, pokud někdo přijde na to, jak fungují, ať to hodí do diskuze pod článek, já na to prostě nepřišel:

Shell Media Player for Windows XP - měl by přehrávat MP3 a WMA na hlavním panelu.

Faster User Switcher - měl by umět přepínání uživatelů s vynecháním přihlašovací obrazovky.

Z těchto komponent za nejvýraznější přínos pokládám propracovanou kalkulačku, umožňuje totiž i velmi pokročilé funkce a zejména pro převody mezi jednotkami bude často používaná. Zatímco tradiční kalkulačka z Windows je zhruba na úrovni kalkulačky za 100 korun, ta z Tweak UI odpovídá grafické kvalitní kalkulačce za pár tisíc.

Přepínání aplikací s náhledy příliš zdržuje a výraznější přínos nemá, IEFind je jen taková drobnost, bez které můžete dobře existovat i tak, a změna velikosti obrázků je proti řadě jiných utilit jen popelkou. TweakUI je samozřejmým přínosem, můžete nastavit řadu parametrů, které vás trápí a nemůžete je nastavit přímo ze standardního prostředí. Struktura položek v registrech Windows XP ještě není natolik zažitá, abyste vše měnili v registrech a tak TweakUI zatím jistě přijde vhod.

Diskuze (4) Další článek: Do banky přes Internet

Témata článku: Windows, Windows XP, Faster, Here, Vybrané okno, Kalkulačky, Standardní prostředí, Toys, Přihlašovací obrazovka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší