Power Toys pro Windows XP

Stejně jako pro starší systémy Windows i pro čerstvá XP se začínají objevovat rozšiřující doplňky. Power Toys patří rozhodně k tomu velmi zajímavému.
PowerToys jsou zatím oficiálně neohlášené, objevily se již nicméně na Internetu na serveru Iexbeta. (pozor, zatím nejsou oficiální, není to zdroj u Microsoftu). Celkem je zatím tvoří osm různých utilit, které jsou v řadě případů tak užitečné, že je překvapivé, že se nedostaly do finální verze Windows XP. Popravdě se mi z osmi utilit nepodařilo některé rozjet, přesněji se něco nainstalovalo, ale viditelný výsledek jsme nepozoroval. Power Toys by přitom měly být spustitelné i na betaverzích (používám RC1).

V sestavě jsou tyto utility:

IEFind - do Internet Exploreru přidá lištu pro rychlé hledání textu na stránce, nemusíte vyvolávat dialog pro hledání.

Image Resizing and CD Slideshow - vybraným obrázkům můžete rychle změnit velikost na některou z předdefinovaných.

Open Command Here - známé spuštění příkazové řádky ve vybrané složce.

PowerToy Calc - kvalitní náhrada vestavěného kalkulátoru za pokročilou verzi s grafy, funkcemi a převody mezi jednotkami.

Klepněte pro větší obrázek

Task Switcher - rozšíří tradiční okno při přepínání mezi aplikacemi pomocí Alt-Tab o zmenšený náhled okna aplikace. Je to pěkné, ale výrazně pomalejší.

TweakUI - co dodávat, prostě kompletní nastavování různých drobností v počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Poslední dvě komponenty neměly u mne nějaký pozorovatelný výsledek, pokud někdo přijde na to, jak fungují, ať to hodí do diskuze pod článek, já na to prostě nepřišel:

Shell Media Player for Windows XP - měl by přehrávat MP3 a WMA na hlavním panelu.

Faster User Switcher - měl by umět přepínání uživatelů s vynecháním přihlašovací obrazovky.

Z těchto komponent za nejvýraznější přínos pokládám propracovanou kalkulačku, umožňuje totiž i velmi pokročilé funkce a zejména pro převody mezi jednotkami bude často používaná. Zatímco tradiční kalkulačka z Windows je zhruba na úrovni kalkulačky za 100 korun, ta z Tweak UI odpovídá grafické kvalitní kalkulačce za pár tisíc.

Přepínání aplikací s náhledy příliš zdržuje a výraznější přínos nemá, IEFind je jen taková drobnost, bez které můžete dobře existovat i tak, a změna velikosti obrázků je proti řadě jiných utilit jen popelkou. TweakUI je samozřejmým přínosem, můžete nastavit řadu parametrů, které vás trápí a nemůžete je nastavit přímo ze standardního prostředí. Struktura položek v registrech Windows XP ještě není natolik zažitá, abyste vše měnili v registrech a tak TweakUI zatím jistě přijde vhod.

Diskuze (4) Další článek: Do banky přes Internet

Témata článku: Windows, Windows XP, Toys, Here, Faster, Vybrané okno, Přihlašovací obrazovka, Kalkulačky, PoW, Standardní prostředí

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů