Evropská unie | USB-C | Bezdrátové nabíjení

Povinné USB-C se nebude týkat jen mobilů, ale také notebooků, foťáků či klávesnic a myši

Zdroj: tomekwalecki / Pixabay
Povinné USB-C se nebude týkat jen mobilů, ale také notebooků, foťáků či klávesnic a myši | Zdroj: tomekwalecki / Pixabay

V souvislosti s nedávno schváleným plánem udělat v EU rozhraní USB-C jako univerzální nabíjecí konektor se mluví hlavně o mobilech a tlaku na Applu na to, aby z iPhonů odstranil Lightning. Nařízení, na němž se dohody Evropská komise, parlament i rada ale počítají s tím, aby se pomocí USB-C dalo nabíjet skoro cokoliv.

Ve směrnici se píše o „ mobilních telefonech a podobných kategoriích
nebo tříd rádiových zařízení“. V návrhu Komise jsou jmenovány tyto:

 • mobilní telefony, tablety a elektronické čtečky
 • notebooky
 • digitální fotoaparáty
 • sluchátka a headsety
 • chytré hodinky a sportovní zařízení
 • osobní zdravotní zařízení
 • kapesní herní konzole
 • klávesnice a myši
 • přenosné a chytré reproduktory, digitální rádiové přijímače
 • přenosné navigace (GPS…)
 • elektronické hračky

V seznamu chybí například bezdrátové herní ovladače, drony nebo meteostanice, které ale popisu také odpovídají, takže směrnici budou muset výrobci vyhovět. Naopak ne každá elektronická hračka bude muset mít USB-C, protože ne každá spadá do kategorie „rádiové“, tj. nějak na dálku komunikující.

Důležité jsou i další body dokumentu. USB-C je povinné jen tehdy, pokud zařízení podporuje „kabelové nabíjení“. iPhone bez Lightningu, ale zato s Qi/MagSafe by tedy prošel. Tato výjimka je důležitá i pro zařízení jako chytré hodinky, které zpravidla používají nějaký typ nabíjecích kolébek, ale ne klasické kabely s konektorem. Tady by už ale možná neprošel přístup Garminu s jeho specifickým konektorem.

V EU bude navíc platit, že cokoliv půjde přes USB-C nabíjet vyšším výkonem než 15 W, musí podporovat standard USB Power Delivery. Tím se v unii sjednotí i přístup k rychlonabíjení různých zařízení.

Směrnice má začít platit od podzimu 2024, notebooky ale mají výjimku. U nich to bude až o 40 měsíců později, tedy někdy začátkem roku 2028. Výrobci pochopitelně musí upravit jen budoucí zařízení, nikoliv zpětně zasahovat do těch starších.

Diskuze (108) Další článek: Pozor na platební karty uložené v Chromu. Malware Emotet je může přečíst a vysát vám účet

Témata článku: Apple, Notebooky, iPhone, Mobilní telefon, Evropská unie, Klávesnice, GPS, USB-C, Bezdrátové nabíjení, Zařízení, Parlament, Foťák, Myši, Lightningu, Notebook, Lightning, Konektor, USB power Delivery, Evropská komise, Mobil, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Windows 8 je nejnenáviděnější systém. Microsoft v něm ale zpackal jen jednu věc (Podcast Živě)
Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěWindows 8Microsoft StoreMicrosoft
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

** Vzhled jako tradiční hodinky a překvapivá výbava uvnitř ** S Fossil Gen 6 Hybrid změříte tep, kyslík v krvi a potěší i výdrží ** Překvapí mikrofon a podpora hlasové asistentky Amazon Alexa

Martin Miksa
Amazon AlexaFossilSmartwatch