Používejte Chrome skoro jako Chrome OS

Mezi běžným prohlížečem Chrome a systémem Chrome OS přeci jen existuje několik kosmetických rozdílů. Ovšem i ty snadno překonáte. Znáte všechny speciality Chromu 8?

Na začátku týdne jste se mohli podívat na stručné představení notebooku Cr-48 s operačním systémem Chrome OS. Dnes se naopak podíváme na to, co umí navíc samotný Chrome a jak jej můžete funkčně trošku přiblížit jeho systému Chrome OS. Nebudete k tomu potřebovat ani testovací verzi prohlížeče Beta, Dev nebo Canary, vše totiž zvládne stabilní verze řady 8.

Karty oken ve vertikálním panelu

Chrome před více než dvěma lety nastolil nový standard podoby prohlížeče. Někomu se minimalismus Chromu převzatý Operou, IE9 i Firefoxem 4 líbí, jiní volají po skvělých včerejšcích. Ovšem i Chrome se umí inspirovat. Pokud do adresního řádku zadáte about:flags, otevře se skryté nastavení. Aktivujte volbu Postranní karty a restartujte prohlížeč. Nakonec otevřete několik karet a nad ouškem některé z nich přes pravé tlačítko myši vyberte volbu Použít postranní karty.

Klepněte pro větší obrázek
Klasická organizace karet oken – při vyšším počtu už nastává problém s orientací
 
Klepněte pro větší obrázek
A nyní organizace s kartami ve vertikálním panelu. Obě okna jsou stejně velká,
v tom druhém případě se ovšem o kartách přeci jen dozvíte trošku více

Karty se poté budou zobrazovat v levém postranním vertikálním panelu. Jaké to má výhody? Ušetříte sice jen několik málo pixelů vertikální plochy (a při maximalizovaném okně ani jeden), za to se ale možná v otevřených stránkách vyznáte, pokud jich budete mít v okně třeba dvacet. Jedinou slabinou je snad to, že šířku panelu nemůžete ručně změnit. Pokud používáte 24“ a větší monitor, možná se vám bude panel hodit.

Karty oken jako ikonové miniatury

Další vylepšení souvisí přímo s Chrome OS. Běžná karta webové stránky má ouško, které se skládá z ikony stránky a názvu. Co když ale budete chtít ušetřit ještě trochu více místa? Ouška se mohou zobrazovat i bez textového popisku – pouze jako velmi úzké ikony. U běžné karty opět zajeďte nad ouško a v kontextové nabídce vyberte volbu Připnout kartu. Rázem získáte pár desítek pixelů navíc.

Klepněte pro větší obrázek
Chcete mít v Chromu neustále otevřenou kartu třeba s webovým pošťákem, ale nechcete, aby zbytečně zabrala místo pro jiné karty? Připněte ji podobným způsobem k okraji okna a bude se automaticky spouštět při každém startu prohlížeče

Připnutá karta se posune zcela doleva, a i když prohlížeč vypnete a znovu otevřete, Chrome si bude vše pamatovat a kartu opět zobrazí. Škoda jen, že nelze připnutou kartu uzamknout – adresu totiž můžete kdykoliv změnit. Stejným způsobem můžete k okraji připnout i aplikace. V tomto případě stačí otevřít novou prázdnou kartu s šachovnicí nainstalovaných aplikací a nastavit chování okna aplikace najetím nad její miniaturu (můžete nastavit i to, aby se aplikace spouštěla v celoobrazovkovém režimu, případně snadno vytvoříte zástupce na ploše).

Akcelerace

O Internet Exploreru 9 stále dokola píšeme, že si poradí s 3D akcelerací pomocí Direct3D. Samozřejmě to ale zvládnou i ostatní. Ve stabilním Chromu musíte akceleraci ručně zapnout a to opět v experimentálním nastavení about:flags. Tentokrát vyberte možnosti GPU Accelerated Compositing a GPU Accelerated Canvas 2D. Akcelerace sice zatím není tak dokonalá jako v případě IE9 a v hromadě případů tato volba způsobí spíše problémy a nekompatibilitu, nicméně u aplikací napsaných přímo pro Chrome byste naopak mohli pocítit zvýšení výkonu. V každém případě se skutečně stále jedná o ranou fázi testování.

Klepněte pro větší obrázek
Zapnutí akcelerace je stále spíše teoretické, měřící FPS na benchmarcích IE9 Test Drive nebo Chrome Experiments se totiž prakticky nezmění

Aplikace z Web Store

Aplikace z Web Store jsou zatím povětšinou jen běžné chytré webové stránky, některé ale nabízí nastavení přímo v Chromu – podobným způsobem jako třeba rozšíření (Extensions). Po instalaci je zároveň objevíte v šachovnici při otevření nového panelu, nemusíte si je tedy ukládat třeba mezi oblíbené.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud mohou existovat katalogy doplňků, proč by nemohly existovat katalogy samotných webových aplikací?

Jaké aplikace ale stojí za vyzkoušení? Za Chromem stojí Google, určitou jistotou by tedy mohly být právě ukázkové aplikace od… Googlu. Mimo jiné i proto, že jsou všechny zdarma. Web Store sice nabízí samostatnou kategorii doplňků napsaných lidmi z Googlu, v případě aplikací ale zatím podobný filtr chybí. Pokud ovšem do vyhledávacího pole zadáte prostě „Google“, získáte seznam většiny z nich.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam nainstalovaných aplikací objevíte v šachovnici při otevření nové prázdné karty
Přímo odtud můžete i aplikace nastavovat (Chrome vás přesměruje na stránku služby s nastavením)

V seznamu aplikací najdete i Scratchpad a Google Talk. Na oba programy jste se mohli podívat i na videu v článku o Chrome OS. Aplikace se chovaly jinak, nespouštěly se totiž v běžné kartě ale jako jakési vertikální panely. V klasickém prohlížeči Chrome to takto nefunguje – obě aplikace se totiž namísto ve vertikálních panelech otevřou v samostatných oknech s vlastní ikonou a bez ovládacích prvků prohlížeče. Prakticky tedy nepoznáte, že se nejedná o běžné webové stránky. GTalk pro Chrome je nicméně zatím funkční pozez na zařízení Cr-48 – respektive na Chrome OS.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace se mohou spouštět i v samostatných oknech a jako samostatné procesy s vlastní ikonou v hlavním panelu (poslední dva zástupci). GTalk ale zatím funguje skutečně jen na Chrome OS

Zabiji aplikaci!

Jelikož je i desktopový Chrome tak trochu operační systém pro aplikace, můžete se podívat třeba na jejich spotřebu systémových prostředků a můžete je stejně jako ve velkém systému „zabít“. Pokud v hlavním menu (šroubovák) prohlížeče klepnete na volbu View background pages, samostatné aplikace budete mít ve správci procesů pěkně oddělené, můžete se podívat, kolik spotřebovávají procesorového času a RAM a můžete je odtud samozřejmě nadobro „odstřelit“, pokud by náhodou některá z nich zamrzla. Úplně stejně to funguje i ve „velkém“ Chrome OS.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Správce procesů v prohlížeči Chrome s vyznačenými aplikacemi

Takhle tedy funguje svět aplikací (nejen) pro Chrome OS. V průběhu posledních dvou měsíců se katalog aplikací povážlivě rozšířil, a i když je plný komerčních webových služeb, najdete zde i hromadu povedených bezplatných programů. Povětšinou jsou to úplně běžné webové služby bez přidané hodnoty, GTalk i Scratchpad ale napovídají, že se to může brzy změnit a že je zde určitě prostor k tomu, aby i HTML aplikace pro prohlížeč vypadaly trošku jinak.

stáhnout program Google Chrome 13.0.782.107 final Licence: open source, 23 MB
Autor: Google
Web programu: www.google.com


Diskuze (18) Další článek: Brněnské firmy AdvaICT a COSECT míří do Silicon Valley

Témata článku: Google, Web, Prohlížeče, Chrome, Chrome OS, Běžná aplikace, Canvas, Desktopový Chrome, Experimentální nastavení, Chrom, SKO, Skryté nastavení, Samostatná stránka, OS X, Netradiční pár, Běžná karta, Chrom OS, Vertikální start, Podobný způsob, Otevřené okno, Google Store, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize