Google | Prohlížeče | Chrome

Používáte starou verzi prohlížeče Chrome? Pak vám Google zanedlouho vypne synchronizaci

Google chystá ukončení podpory funkce synchronizace Chrome, které se dotkne všech uživatelů, jež stále používají prohlížeč ve verzi 48 a starší. K tomuto kroku přikročí po vydání stabilního sestavení verze s číslem 96, jež je plánováno na 16. listopadu.

Synchronizace Chrome umí ukládat a synchronizovat mezi zařízeními záložky, hesla, historii, otevřené karty, nastavení, předvolby a v některých případech i platební informace Google Pay. Automaticky také zajišťuje přihlášení do služeb Gmail, YouTube, vyhledávání a dalších služeb Google.

Staré Chrome novou synchronizaci nenaučíte

Záměr ukončit podporu synchronizace ve starších verzích webového prohlížeče byl poprvé oznámen minulý měsíc – konkrétně 19. října. „Synchronizace Chrome již nepodporuje Chrome 48 a starší verze. Pokud chcete tuto funkci používat i nadále, musíte přejít na novější verzi Chrome,“ uvedl tehdy Google.

„Jak bylo již dříve sděleno v poznámkách k vydání Chrome Enterprise pro verzi M94, rádi bychom informovali všechny, kteří používají prohlížeč Chrome verze M48 nebo nižší, že synchronizace bude na těchto verzích zrušena a po uvedení verze M96 do stabilního kanálu již nebude fungovat,“ oznámil Google v pátek.

Ti, kteří chtějí synchronizaci Chrome používat i nadále, musí aktualizovat svůj webový prohlížeč na verzi 49 nebo vyšší. To lze provést klepnutím na tři tečky v pravém horním rohu okna a přechodem do sekce Nápověda-O aplikaci Google Chrome.

Google sice uvádí, že k zajištění funkční synchronizace stačí aktualizace na verzi 49, nicméně provedení aktualizace standardní cestou bude znamenat, že většina uživatelů přejde na poslední dostupnou verzi, která obsahuje nejnovější bezpečnostní aktualizace.

Používat 5 let starý prohlížeč není dobrý nápad

Podle StatCounteru má Google Chrome 62,8% podíl v segmentu webových prohlížečů na mobilních zařízeních a 67,2% podíl na desktopu. Vzhledem k dominantnímu postavení na trhu prohlížečů to může znamenat, že značný počet uživatelů je vystaven útokům, protože používají zastaralé a zranitelné verze prohlížeče Chrome. Prohlížeč Chrome 48 byl vydán v koncem ledna roku 2016, takže dnes má za sebou bezmála šest let služby.

Mimo hru je i možnost přejít na webové prohlížeče Chromium třetích stran, které nabízejí podporu synchronizace. Google v lednu oznámil, že jim zablokuje používání soukromých rozhraní Google API (včetně Chrome sync) poté, co zjistil, že je integrují, ačkoli byly určeny pro použití pouze v prohlížeči Chrome.

„Během nedávného auditu jsme zjistili, že některé prohlížeče třetích stran založené na Chromiu dokázaly integrovat funkce Google, jako je Chrome sync a Click to Call, které jsou určené pouze pro použití v rámci produktů Google,“ uvedl tehdy ředitel vývoje Google Chrome Jochen Eisinger.

Eisinger v pondělí na Twitteru kriticky konstatoval, že „Titulek o zrušení podpory synchronizace Chrome v prohlížeči Chrome 48 a starších by neměl být o nucení uživatelů k upgradu, ale o tom, jak je zarážející, že se někdo rozhodne používat verzi s více známými bezpečnostními chybami, než dokážu spočítat.“

Diskuze (5) Další článek: Pouze ve čtvrtek: Chytrý náramek Band 6 vám dá Xiaomi k mobilu zdarma

Témata článku: Google, Prohlížeče, YouTube, Gmail, Chrome, Twitter, Google Pay, Prohlížeč, StatCounter, Uživatelé, Verze, Synchronizace, Google Chrome, Verze prohlížeče, Chrome verze, Stará verze, Chrome Enterprise, Webový prohlížeč, Click, Chrome syncOlympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína