Google | Bezpečnost | Heslo

Používáte bezpečná hesla? Google vám je zkontroluje a upozorní na jejich případný únik

Google nabízí v operačním systému Android a webovém prohlížeči Chrome synchronizaci hesel. V rámci této funkce nyní přidal kontrolu, která analyzuje přihlašovací údaje, upozorní na nedostatečně bezpečná hesla i jejich případný únik.

Kontrola hesel byla dosud k dispozici jako doplněk webového prohlížeče, nově je součástí ovládacích prvků účtu Google. Webová aplikace pro správu přihlašovacích údajů je připravena na snadno zapamatovatelné adrese passwords.google.com.

Neuniklo vaše heslo?

Přihlašovací údaje jsou porovnávány s databází, obsahující informace o několika milionech kompromitovaných účtů. Google prý kvůli tomu dokonce sleduje „dark web“, kde se šíří kolekce ukradených hesel. Většina údajů v databázi však pochází z dosud známých úniků.

Google rozhodně není jedinou službou, nabízející kontrolu hesla s cílem zjistit, zda neuniklo při nějakém útoku. Podobné funkce poskytuje například webová stránka haveibeenpwned.com, kde se uživatel po zadání e-mailové adresy dozví, zda mohl být jeho účet kompromitován při úniku dat některé ze sledovaných služeb.

Kontrola bezpečnosti hesel tedy začíná na adrese passwords.google.com, kde bude nejprve nutné přihlásit se účtem Google. Uživatel zde může procházet své přihlašovací údaje k jednotlivým webům a službám. Jména a hesla je možné zobrazovat, kopírovat do schránky, upravovat a mazat.

Google vám zkontroluje hesla

Na úvodní stránce stačí klepnout na odkaz Zkontrolovat hesla. Google vás následně seznámí se skutečností, že díky této funkci snadno zjistíte, zda vaše hesla „nebyla prolomena, jak jsou silná a zda jste některá nepoužili opakovaně.“

Po proběhnutí kontroly Google upozorní na hesla, která byla prolomena a je vhodné je neprodleně změnit, což můžete učinit přímo na příslušném webu. Další, nač se kontrola zaměřuje, je opakované používání jednoho hesla pro více služeb. V ideálním případě byste pro každou službu nebo web měli používat unikátní heslo. Pokud používáte stejné heslo pro více účtů, zvyšujete riziko napadení hackery

Dalším prohřeškem, na který vás kontrola hesel Google upozorní, je používání příliš slabých hesel, která je snadné prolomit nebo odhadnout. Jedná se především o hesla se zjevnými frázemi, jednoduchými sledy kláves nebo jednoslovná hesla, která lze snadno uhodnout. Google v tomto směru doporučuje používat silná hesla.

Diskuze (16) Další článek: Majitelé Tesel si budou moci nastavit, jak jim auto bude vrčet a troubit

Témata článku: Google, Android, Bezpečnost, Chrome, Hacking, Únik dat, Soukromí, Heslo, Údaj, Přihlašovací údaj, Účet, Únik, Kontrola, Webový prohlížeč, Případný únik


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky