Starlink | Rusko

Používáš v Rusku Starlink? Pak zaplatíš pokutu až milion rublů. Moskva připravuje nový zákon

Když se některý z pochybných politických režimů pokusí utlumit protesty a opozici, sáhne mimo jiné po blokaci internetu. Nejspolehlivější obranou je satelitní internet, který už z principu zcela obchází telekomunikační infrastrukturu dané země.

Dobrou zprávou pro podobné režimy byla doposud vyšší cena takového připojení, nízká rychlost a také náročná instalace samotného satelitního přijímače. S příchodem Starlinku by se to ale mělo změnit, talíř antény je totiž maličký, mobilní a instalaci zvládne naprosto každý i bez pomoci servisního technika.

Pokuta za používání zahraničních satelitů

Není tedy divu, že už některé země připravují legislativu, která by regulovala i satelitní internet. Podobný návrh novely federálního zákona (via popmech.ru) se objevil i v ruské Státní dumě a jistě se jím budou inspirovat i mnozí další.

Předkladatelé zákona chtějí problém s případným rozšířením Starlinku v budoucnosti vyřešit tak, že budou pokutovat jeho uživatele na ruském území. Surfaři hladoví po satelitním internetu by mohli používat pouze povolené systémy, tedy konstelace provozovatelů s pozemní infrastrukturou v Rusku.

Klepněte pro větší obrázek
Překlad závěru novely podle služby Google Translate. Byť je překlad krkolomný, podstata je čitelná. Používání satelitního internetu bez pozemního segmentu v Rusku by bylo ilegální.

Důvod je zřejmý. Pokud by proudila data z družic nad Ruskem do zdejšího pozemního internetového uzlu, jeho provozovatel bude opět plně podléhat ruské jurisdikci, úřady budou mít dohled a opět mohou zvesela blokovat.

Pokud by internetoví surfaři použili cizí systém a úřady by se o tom dozvěděli – třeba podle jejich IP adresy a po přístupu na některý z ruských serverů, fyzická osoba by mohla dostat pokutu ve výši až 30 tisíc rublů a právnická osoba rovný milion (300 tisíc korun).

Vlastní odpověď na Starlink?

Rusko v mezidobí představilo plán vlastního satelitního internetu Sféra, byť západní analytici pochybují o jeho realizovatelnosti. Zatím existuje jen na papíře a cena výstavby by se vyšplhala na částku okolo 20 miliard dolarů. Rozpočet celého Roskosmosu je přitom více než osmkrát menší.  

Diskuze (195) Další článek: Proč jsou Windows 7 stále oblíbené? Protože stačí. Hlavně v chudších zemích

Témata článku: Internet, Starlink, Rusko, Poskytovatelé internetu, Politika, Roskosmos, Instalace, Surfař, Rubl, Milión rublů, Google Translate, Pokuta, Moskva, Státní Duma, Nový zákon


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5