Používáš v Rusku Starlink? Pak zaplatíš pokutu až milion rublů. Moskva připravuje nový zákon

Když se některý z pochybných politických režimů pokusí utlumit protesty a opozici, sáhne mimo jiné po blokaci internetu. Nejspolehlivější obranou je satelitní internet, který už z principu zcela obchází telekomunikační infrastrukturu dané země.

Dobrou zprávou pro podobné režimy byla doposud vyšší cena takového připojení, nízká rychlost a také náročná instalace samotného satelitního přijímače. S příchodem Starlinku by se to ale mělo změnit, talíř antény je totiž maličký, mobilní a instalaci zvládne naprosto každý i bez pomoci servisního technika.

Pokuta za používání zahraničních satelitů

Není tedy divu, že už některé země připravují legislativu, která by regulovala i satelitní internet. Podobný návrh novely federálního zákona (via popmech.ru) se objevil i v ruské Státní dumě a jistě se jím budou inspirovat i mnozí další.

Předkladatelé zákona chtějí problém s případným rozšířením Starlinku v budoucnosti vyřešit tak, že budou pokutovat jeho uživatele na ruském území. Surfaři hladoví po satelitním internetu by mohli používat pouze povolené systémy, tedy konstelace provozovatelů s pozemní infrastrukturou v Rusku.

Klepněte pro větší obrázek
Překlad závěru novely podle služby Google Translate. Byť je překlad krkolomný, podstata je čitelná. Používání satelitního internetu bez pozemního segmentu v Rusku by bylo ilegální.

Důvod je zřejmý. Pokud by proudila data z družic nad Ruskem do zdejšího pozemního internetového uzlu, jeho provozovatel bude opět plně podléhat ruské jurisdikci, úřady budou mít dohled a opět mohou zvesela blokovat.

Pokud by internetoví surfaři použili cizí systém a úřady by se o tom dozvěděli – třeba podle jejich IP adresy a po přístupu na některý z ruských serverů, fyzická osoba by mohla dostat pokutu ve výši až 30 tisíc rublů a právnická osoba rovný milion (300 tisíc korun).

Vlastní odpověď na Starlink?

Rusko v mezidobí představilo plán vlastního satelitního internetu Sféra, byť západní analytici pochybují o jeho realizovatelnosti. Zatím existuje jen na papíře a cena výstavby by se vyšplhala na částku okolo 20 miliard dolarů. Rozpočet celého Roskosmosu je přitom více než osmkrát menší.  

Diskuze (196) Další článek: Proč jsou Windows 7 stále oblíbené? Protože stačí. Hlavně v chudších zemích

Témata článku: Internet, Starlink, Politika, Rusko, Poskytovatelé internetu, Surfař, Pokuta, Rubl, Moskva, Google Translate, Roskosmos, Státní Duma, Nový zákon, Instalace, Milión rublů

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty