Používání datové mobilní komunikace prudce poroste

SMSky mají být levnější, WAP je přechodná technologie, ale bude symbolem rychlého růstu.
Podle studie IDC má používání datové mobilní komunikace (zjednodušeně „data přes mobily“) v nejbližších letech doslova explodovat. Loni používalo nejjednodušší typ datové komunikace, populární „SMSky“, v západní Evropě 25 mil. lidí, letos má počet uživatelů vyrůst na dvojnásobek a do roku 2004 až na 142 miliónů uživatelů – více než třetina celkové populace sledovaného regionu. Jako raketa má jít nahoru počet uživatelů zatím velmi mladé technologie WAP – ze zanedbatelných devadesáti tisíc v loňském roce na sedm miliónů letos, sedmnáct příští rok a 52 mil. v roce 2004.

Jednoduše použitelné SMSky budou tedy dlouhodobě stále nejvíce užívané; IDC ale předpovídá, že příjmy providerů z SMS mají klesat, protože na nich budou „kanibalizovat“ paketové aplikace. Zjednodušeně řečeno – posílání dat přes mobil bude muset být podstatně levnější než nyní, poplatky by měly klesnout z dnešních korun spíše na haléře.

Asi nejvíce sledovanou je nyní technologie WAP. Protože je pro mobilní operátory symbolem technologické pokročilosti, je používána jako vynikající marketingový argument – nelze donekonečna ohromovat „stoprocentním pokrytím“ ani výhodami předplacené karty, je potřeba nabídnout uživatelům zase něco nového a WAP se k tomu výborně hodí. Přesto má ale počet uživatelů WAP technologií být trvale téměř třikrát menší než uživatelů SMS.

Je WAP opravdu přechodným řešením, jak se často uvádí? Analytici z IDC s tím souhlasí, ale dodávají, že „asi tak přechodným, jako je Pentium 300 MHz nebo Windows 95“. To je dle našeho názoru zjednodušení, které nevystihuje přesně situaci – bude-li WAP nahrazen přímou interpretací HTML kódu na obrazovce mobilního zařízení, což je asi nejpravděpodobnější budoucnost, může WAP „umřít bez náhrady“: jednak jej opustí tvůrci webových stránek, a uživatelé drahých WAP mobilů zůstanou na suchu, neboť na následnou technologii není jejich přístroj připraven.

IDC dále předpovídá, že tzv. m-commerce (mobile commerce) zůstane několik let ještě popelkou – v roce 2004 má objem mobilních transakcí v západní Evropě dosáhnout hodnoty 37 miliard dolarů, což je okolo jednoho procento celkového objemu e-commerce v této době (podle předpovědí). Omezení v e-commerce je dáno jednak velikostí obrazovky, jednak neobratným zadáváním vstupních údajů a jednak nezabezpečenými transakcemi. Bezpečnost je odstranitelná relativně nejsnáze, omezení díky velikosti displeje a obtížnosti zadávání podstatně hůře.

Váš názor Další článek: Diamond Viper II: diamantová zmije

Témata článku: Mobilní komunikace, Používání, Celková velikost, Milión uživatelů, Celková bezpečnost, E-Commerce


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5